Koszty wyjazdu do Toskanii

W poprzednim poście opisaliśmy nasz 3-dniowy wyjazd do Toskanii.

Dzisiaj przedstawiamy dokładnie koszty tego wypadu 🙂

Warto zaznaczyć, że tym razem podróżowaliśmy w 4 osoby (dwie pary), w związku z czym część kosztów (np. wypożyczenia samochodu, paliwa czy opłat parkingowych i autostradowych) należy pomnożyć razy 2 w przypadku podróżowania we dwójkę. Wszystkie ceny podane poniżej to koszty w przeliczeniu na parę.

Sumaryczne koszty w danej sekcji wyróżnione są pogrubioną czcionką.

Loty

Każda wycieczka zaczyna się od biletu lotniczego 🙂 W naszym przypadku udało się znaleźć loty w dwie strony z bagażem podręcznym liniami Ryanair z Wrocławia do Bolonii, za które zapłaciliśmy łącznie 308 zł (154 zł/osobę).

Wydaje się, że była to dobra oferta, choć czasem zdarzają się jeszcze tańsze przeloty na tej trasie.

Noclegi

Podstawowym kosztem są oczywiście noclegi. Toskania wydaje się pod tym kątem dość droga, podobnie zresztą jak Majorka (aczkolwiek ceny we Włoszech wydają się trochę wyższe).

Noclegi (w stylu apartemantowym, w średnim lub dobrym standardzie) rezerwowaliśmy jak zwykle przez Booking.com. Za 3 noclegi zapłaciliśmy 636 zł (średnio 212 zł/noc).

Wypożyczenie samochodu + paliwo, parkingi, autostrady

Po raz kolejny skorzystaliśmy z porównywarki wypożyczalni rentalcars.com. Tym razem jednak, nauczeni doświadczeniami z Majorki, wykupliśmy pełne ubezpieczenie samochodu już w momencie rezerwacji (czyli nie przez wypożyczalnię, a przez rentalcars jako pośrednika).

Wybraliśmy Forda Fiestę, czyli jedno z najtańszych aut dostępnych w naszym terminie z wypożyczalni Budget.

Koszt samego wynajęcia samochodu z pełnym ubezpieczeniem to 204,50 zł. Za paliwo (przejechaliśmy ok. 500 km) zapłaciliśmy 118 zł. Parkingi kosztowały łącznie 17 zł, a autostrady (na trasie Bolonia-Florencja oraz Florencja-Siena) 34 zł.  Łączny koszt wynajęcia z pełnym ubezpieczeniem, parkingami, autostradami i paliwem wyniósł 374 zł.

Pamiętajcie jednak, że jest to koszt na parę (byliśmy we czwórkę). Gdybyście jechali sami, koszt byłby dwukrotnie wyższy i wyniósłby 748 zł.

Koszt parkingów w miastach to przeważnie 1,5 – 1,8 EUR/godzinę, a koszt pojedynczego przejazdu autostradą to 7-9 EUR (na trasach Bolonia-Florencja i Florencja-Siena). Co ciekawe, ViaMichelin jako koszt przejazdu z Bolonii do Florencji podaje 32 EUR – na miejscu okazało się, że wyniósł on zaledwie 7 EUR. Nie warto więc sugerować się kwotami podawanymi przez ten serwis.

Jedzenie (restauracje, zakupy)

Średni koszt obiadu w restauracji we florenckim miasteczku to 12-15 EUR. Można jednak znaleźć tańsze miejsca – warto szukać odpowiednio wcześniej godnych polecenia miejsc w sieci. Znalezienie marketu (np. Lidl czy Conad) nie jest łatwe (w ogóle możliwe jedynie w większych miastach), szczególnie, że w okolicach 20:00 – 21:00 wszystkie takie miejsca są już zamknięte.

My na jedzenie (wliczając w to restauracje oraz zakupy w sklepach) w ciągu 3 dni wydaliśmy łącznie 518 zł (259zł/osobę).

Bilety wstępów

Zgodnie z przyjętymi przez nas zasadami związanymi z ograniczonym czasem, nie zwiedzaliśmy najbardziej popularnych zabytków. Ceny biletów zwiedzania katedr czy muzeów są jednak stosunkowo wysokie – średnio w okolicach 15-20 EUR za osobę.

Jedynym biletem, jaki kupiliśmy, był ten na wejście na wieżę widokową 
Palazzo Nuovo del Podestà w San Gimignano za 39 zł (9 EUR) dla jednej osoby.

Ubezpieczenie podróżne

Zgodnie z powiedzeniem “przezorny zawsze ubezpieczony” :), wykupiliśmy z wykorzystaniem porównywarki rankomat.pl ubezpieczenie podróżne z firmy AXA. Za polisę na 200000 PLN kosztów leczenia na 3 dni zapłaciliśmy 30 zł (15 zł/osobę).

Podsumowanie

Podsumowując, na koszt wyjazdu do Toskanii na 3 dni (niedziela-środa) dla pary (podrózując w 4 osoby) złożyły się następujące wydatki:

  • bilety lotnicze (Ryanair): 308 zł
  • noclegi (Booking.com): 636 zł
  • wypożyczenie samochodu + paliwo, parkingi i autostrady (rentalcars.com/Budget): 374 zł
  • jedzenie i zakupy na miejscu: 518 zł
  • bilety wstępów: 39 zł
  • ubezpieczenie podróżne (AXA): 30 zł

Łącznie: 1905 zł (953 zł/osobę).

Czy było warto? 🙂 Sami zobaczcie oglądając naszego vloga z wyjazdu: