koszty życia w da nang w wietnamie

Koszty życia w Wietnamie bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Wietnamie. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Wietnamie, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia, transportu oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Jak zawsze bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy przez AirBnb, Booking lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o fajnym standardzie. Nasze wymogi obejmują: dobry Internet, wyposażoną kuchnię, miejsce do pracy z laptopem, klimatyzację (jeśli pogoda zmusza do jej używania), a w Europie dodatkowo pralkę.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. W domu dużo gotujemy, korzystając ze składników dobrej jakości (na tym nie oszczędzamy). Często jemy na mieście, bo to nasze wspólne hobby. Uwielbiamy dobrą kawę wypijaną niespiesznie w towarzystwie książki, dlatego regularnie chodzimy też do kawiarni 😉

Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Możesz mieć pewność, że nie ma tu żadnej ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów. Chcemy, aby dzielenie się realnymi kosztami życia w danym kraju było dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowania kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

W Wietnamie ceny podaje się zazwyczaj w tysiącach dongów wietnamskich (1k VND = 1000 VND). Kurs wietnamskiej waluty podczas naszego pobytu wynosił 1k VND~0,17PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Wietnamie byliśmy w sumie 1,5 miesiąca. W tym artykule uwględniamy jednak jedynie koszty naszego pierwszego, miesięcznego pobytu w Da Nang. Nasza druga wizyta w Wietnamie była krótka (2 tygodnie) i dość niestandardowa – dużo się przemieszczaliśmy, a na koniec zdecydowaliśmy się na powrót do Polski z powodu epidemii koronawirusa. Z tego względu kosztów tej drugiej wizyty nie ma sensu uwzględniać – mają raczej niewiele wspólnego z normalnym pobytem w Wietnamie.

Miesiąc życia w Wietnamie (Da Nang) kosztował nas 4640 zł. Szczegóły na poniższym wykresie.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 2143 zł

Przyjeżdżając na miesiąc do Da Nang postanowiliśmy nie rezerwować mieszkania od razu na cały pobyt. Chcieliśmy najpierw sprawdzić, w której części miasta bardziej nam się spodoba. Zarezerwowaliśmy hotel tylko na weekend (na Bookingu) i rozpoczęliśmy eksplorowanie miasta.

Jak się okazało, nie był to najlepszy pomysł… W starej części Da Nang nie było mieszkań o zadowalającym nas standardzie. W części “wyspowej” brakowało tanich, lokalnych kawiarni, a w wielu miejscach było bardzo głośno ze względu na prowadzone w okolicy budowy.

Ostatecznie na pozostały czas (29 dni) zarezerwowaliśmy mieszkanie w dzielnicy My An przez AirBnb. Apartament był wygodny i bardzo przestronny, a w cenie wynajmu był także serwis sprzątający dwa razy w tygodniu. Z racji tego, że byliśmy w Da Nang podczas Chińskiego Nowego Roku, okoliczne budowy były na ten czas wstrzymane 🙏

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1630 zł

Mimo, że wietnamska kuchnia nas nie zachwyciła, podczas naszego pobytu trzymaliśmy się zasady mycia jak najmniejszej ilości naczyń 😁 Na śniadania często jedliśmy niezawodne banh mi, czyli pszenne bagietki z jajkiem (czasem tofu) i warzywami (dostępne również – a wręcz przede wszystkim – w wersjach mięsnych). Średnia cena takiej kanapki to mniej niż 4 zł.

Ceny posiłków w lokalnych restauracjach w starej części miasta zaczynały się już od kilku zł. W części wyspowej mieściło się też wiele zagranicznych knajpek, w których ceny były znacznie wyższe (12-20 zł za posiłek).

Najbardziej tęsknimy teraz za przepyszną (i tanią!) wietnamską kawą. Klasyczna kawa mrożona z mlekiem skondensowanym w kawiarni pod naszym hotelem kosztowała 3,20 zł. Najtańsza, jaką udało nam się znaleźć – 2,20 zł. Fenomenalną, mrożoną kawę kokosową można było wypić w kawiarni za niecałe 5 zł. Koniecznie napij się jej, jeśli będziesz w Wietnamie – smak złoto! 😍

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 608 zł

Poza zaopatrywaniem się w świeże owoce na przyulicznych bazarach, większe zakupy robiliśmy w Co-Op Mart. Popularną siecią marketów w Wietnamie jest też Big C.

Przykładowe ceny w markecie:

  • papaja: 2,40 zł za sztukę
  • mango: 1 zł za sztukę
  • awokado: 10zł/kg
  • 10 jajek: 4,30 zł
  • masło orzechowe: 9 zł
  • szparagi (0,5kg): 8,50 zł
  • cydr jabłkowy: 2,40 zł

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 201 zł

Komunikacja publiczna w Da Nang jest średnio rozwinięta. Rozkłady jazdy są bardzo nieczytelne. Widzieliśmy wiele miejskich autobusów kursujących po “wyspowej” części miasta, więc postanowiliśmy z nich skorzystać. Podczas pierwszej próby zostaliśmy jednak oszukani – zamiast kilku tysięcy dongów, które powinien kosztować bilet, za dojazd ze starego miasta zapłaciliśmy 40k VND za osobę (w sumie 80k VND). Taniej wychodził dojazd taksówką pod same drzwi naszego hotelu…

Od tego momentu to właśnie taksówki były naszym głównym środkiem poruszania się po Da Nang. Średnia cena przejazdu Grabem kilku km w mieście to 7-10 zł.

Rachunki

Miesięcznie: 58 zł

W Wietnamie kupiliśmy kartę SIM operatora Viettel, który ma ponoć najlepszy zasięg w kraju. Karta SIM z pakietem nielimitowanego Internetu (szybkość zwalniała po wykorzystaniu bodajże 30GB transferu) na miesiąc to koszt 58 zł.

Korzystaliśmy z jednej karty SIM udostępniając Internet na drugi telefon przez hotspot Wi-Fi. Viettel rzeczywiście sprawował się bardzo dobrze – nie było problemów z zasięgiem ani szybkością Internetu. Jedynym mankamentem jest aplikacja mobilna oraz strona internetowa dostępne jedynie w języku wietnamskim. Google Translate to-the-rescue 😉

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione wydatki oraz miesięczne koszty życia w Wietnamie to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas miesiąca spędzonego w Wietnamie. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca. Warto jednak spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze 🙂

Odzież (364 zł)

W Wietnamie kupiliśmy kilka ubrań w galerii Vincom Center. W wietnamskich sieciówkach ceny są trochę niższe niż w europejskich, ale było nam ciężko znaleźć coś w pasującym do nas (czytaj: odpowiednio dużym 😂) rozmiarze. Pozostał nam więc niezawodny H&M, w którym ceny są podobne do tych w Polsce.

Wizy (200 zł)

Wybierając się do Wietnamu trzeba pamiętać o wykupieniu wizy. Należy o nią aplikować przed przyjazdem do kraju – nie ma możliwości otrzymania wizy na lotnisku. Rodzaje wietnamskich wiz oraz sposoby ich wyrabiania są bardzo dobrze opisane na blogu plecakiwalizka.pl.

My korzystaliśmy z 30-dniowych e-wiz. Koszt wyrobienia takiej wizy to 100zł/osobę.

Wynajem skutera (115 zł)

Świetnym sposobem na zwiedzanie Wietnamu poza miastem jest wypożyczenie skutera. Skuter można wypożyczyć już za 100k VND (~18 zł) za dobę. Cały bak paliwa to wydatek rzędu 60-80k VND (11-14 zł).

Wypożyczalnie często proszą o pozostawienie paszportu “pod zastaw” przy wynajmowaniu jednośladu. Warto jednak zaproponować pozostawienie gotówki zamiast dokumentu. W jednej z wypożyczalni, z której korzystaliśmy, właściciel zgodził się na depozyt w wysokości 500k VND (~90 zł). Został on w całości zwrócony przy oddawaniu skutera 😉

Elektronika (100 zł)

Wietnam to raj dla miłośników elektroniki. W miastach można znaleźć wiele sklepów ze sprzętem komputerowym i fotograficznym, telefonami i wszystkim, co związane z elektroniką. Często w naprawdę dobrych cenach.

My akurat kupiliśmy powerbanka za 100 zł, co wydaje się ceną podobną do tych w Polsce.

Prowizje bankomatowe (32 zł)

Kolejnym kosztem, o którym warto pamiętać będąc w Wietnamie są prowizje bankomatowe. W zależności od banku, wysokość prowizji jest stała lub wynosi ok. 3% od kwoty wypłaty. Wybierając z bankomatu kilkaset złotych płaciliśmy średnio 45k VND (~8zł) prowizji.

Dopiero podczas naszej drugiej wizyty w Wietnamie dowiedzieliśmy się, że są bankomaty, której takiej prowizji nie pobierają. Na pewno bez dodatkowych opłat pieniądze wybrać można z bankomatu ACB (sprawdziliśmy i potwierdzamy). Podobno wypłaty bez prowizji oferują też bankomaty VPBank oraz niektóre HSBC. Warto poszukać ich w swojej okolicy 🙂

Surfing (25 zł)

25 zł to kwota, którą trzeba zapłacić za wypożyczenie deski surfingowej na plaży w Da Nang. Warunki podczas naszego pobytu były jednak średnie – 3 sensowne fale w ciągu całej godziny 😁 Stąd nie zdecydowałem się na tę atrakcję ponownie.

Pranie (23 zł)

W Da Nang pralnie dostępne są na każdym kroku. W tej, z której korzystaliśmy, pranie kosztowało 20k VND (~3,50 zł) za kilogram.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia na Bali wyniosły 4640 zł. Nie oceniamy czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne 😉 Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od naszych 😉 Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach w Wietnamie mogą różnić się od tych podanych przez nas (w Da Nang).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Wietnamie – jestem do dyspozycji w komentarzach! 🙂