Koszty życia w Tajlandii bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Tajlandii. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Tajlandii, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

ZAŁOŻENIA
Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy zazwyczaj przez AirBnb lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o dobrym standardzie i z wygodnym kątem do pracy. Nasze wymogi to: dobry Internet, klimatyzacja, miejsce do pracy z laptopem, kuchnia, a w Europie dodatkowo pralka.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. Wyznajemy zasadę “im mniej mycia naczyń, tym lepiej”, dlatego większość posiłków jemy na mieście (szczególnie w Azji) 😉 Uwielbiamy też pić dobrą kawę i pracować z kawiarni, dlatego w Azji chodzimy do nich kilka razy w tygodniu ☕

CEL
Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Bardzo skrupulatnie spisujemy nasze wydatki prowadząc budżet domowy, także możesz być pewien, że nie ma tu żadnej ściemy. Mamy nadzieję, że dzielenie się realnymi kosztami będzie dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowanie kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Kurs tajskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1 THB~0,13 PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Tajlandii mieszkaliśmy łącznie przez dokładnie 30 dni (na tyle pozwala nam jednorazowy wjazd bezwizowy).

Miesiąc życia w Tajlandii kosztował nas 4566 zł. Szczegóły na poniższym wykresie (kliknij na wykres, aby powiększyć).

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 1831 zł

W Tajlandii przez cały miesiąc mieszkaliśmy w Bangkoku. Wynajęliśmy kawalerkę w nowym kondominium ok. 25-30 minut Sky Trainem od Siam Paragon (umownego centrum Bangkoku). Mieszkanie było nowe, świetnie i stylowo urządzone. Do dyspozycji mieliśmy basen i siłownię na 33. piętrze, przestrzeń coworkingową i kilka stref relaksu. Cena była bardzo niska, bo byliśmy pierwszymi gośćmi właścicielki i rezerwowaliśmy z miesięcznym wyprzedzeniem.

Przy okazji bardzo polecamy kondo The Tree Sukhumvit 71-Ekamai. Mieszkanie, w którym się zatrzymaliśmy możesz zobaczyć pod tym linkiem. Bardzo polecamy i kondo, i właścicielkę!

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1289 zł

W Tajlandii jedzenie na mieście = streetfood. Uliczna szama jest pyszna, tania i dostępna na każdym kroku. Z tego powodu nie przygotowywaliśmy żadnych posiłków w domu. Jedliśmy na mieście przeważnie 3 posiłki dziennie 😉 Ceny streetowej szamy w Bangkoku zaczynają się od kilku złotych, np. szaszłyk 2-3 zł, sajgonki 3 szt. 4-5 zł, pad thai 5-6 zł, słodkie roti również kilka zł, kawa ok. 5 zł. Dania w knajpkach typu curry to koszt od 10 zł w górę, zazwyczaj kilkanaście zł.

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 851 zł

Zakupy robiliśmy głównie w niezawodnych 7-Eleven. Czasem z tęsknoty za żółtym serem kupowaliśmy tosty na śniadanie 😂 i mleko sojowe do kawy. Poza tym na zakupy spożywcze składają się także owoce, które hurtowo kupowaliśmy na lokalnych marketach.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 519 zł

Ta grupa wydatków to korzystanie z komunikacji publicznej w Bangkoku. Zawierają się tutaj:

  • autobusy: przejazd autobusem to koszt od 1 do 3.5 zł, w zależności od przejechanego dystansu
  • SkyTrain: ceny biletów wynoszą od 2 do 7 zł, w zależności od liczby pokonanych stacji
  • metro: pojedynczy przejazd metrem to koszt od 2 do 5.5 zł, również w zależności od liczby przejechanych stacji
  • taxi: przejazd kilku kilometrów taksówką zamówioną w aplikacji Grab to koszt ok. 15-20 zł (poza godzinami szczytu może być trochę taniej)

Z racji tego, że mieszkaliśmy w Bangkoku kilka km od centrum, korzystaliśmy z komunikacji dość często.

Rachunki

Miesięcznie: 76 zł

Planując koszty życia w Tajlandii pamiętaj o rachunkach za telefon oraz Internet. My już na lotnisku kupiliśmy kartę sieci Dtac, która ma ponoć najlepszy zasięg. Korzystaliśmy z jednej karty SIM udostępniając Internet przez hotspot dla drugiej osoby w razie potrzeby.

Dtac często oferuje promocyjne pakiety, które warto sprawdzać w ich apce mobilnej. Aplikacji można używać do doładowania konta kartą oraz aktywowania paczek Internetu. Standardowe ceny to ok. 12 zł za pakiet 2GB na tydzień lub 38 zł za pakiet 5GB na miesiąc.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione wydatki oraz miesięczne koszty życia w Tajlandii to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas miesiąca mieszkania w Bangkoku. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca, ale warto spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze 😉

Prywatna wizyta u lekarza specjalisty (854 zł)

Prywatna służba zdrowia w Tajlandii funkcjonuje bardzo sprawnie, ale ceny usług są dość wysokie. Korzystając na miejscu z usług lekarza specjalisty w międzynarodowym prywatnym szpitalu (w moim przypadku był to Bumrungrad International Hospital) należy liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Wizyta u lekarza specjalisty, rentgen oraz leki to koszt 854 zł.

Wybierając się do Tajlandii warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w razie nagłego przypadku – my korzystaliśmy z Euro26 (i swoją drogą mega polecamy). Wizyty prywatne, które nie są nagłym zachorowaniem nie wchodzą w zakres ubezpieczenia. Najlepiej więc odbyć takie wizyty w Polsce przed wyjazdem 🙂 Koszty diagnostyki są w Tajlandii nawet 10 razy wyższe niż w Polsce!

Bilety wstępu do Ancient Siam (180 zł)

Bilety wstępu do Ancient Siam nie należały do najtańszych, ale naprawdę warto! Jest to świetna odskocznia od zatłoczonego Bangkoku. O naszej wizycie w Ancient Siam oraz dokładnych kosztach możecie przeczytać w tym poście.

Elektronika (65 zł)

W Tajlandii można zaopatrzyć się w elektronikę w bardzo dobrych cenach. I tyczy się to także produktów oryginalnych, chociaż można kupić podróbki chyba wszystkiego 😁 Na zakupy elektroniki czy sprzętu fotograficznego w Bangkoku polecamy MBK Center. My kupiliśmy dobrej jakości statyw za 65 zł.

Masaż (45 zł)

Klasyczna tajska rozrywka to oczywiście masaż 🙂 W Bangkoku są setki (albo i tysiące?) salonów masażu. Cena za godzinę przyzwoitego masażu tajskiego to wydatek rzędu 40-45 zł (300-350 THB).

Opłaty bankomatowe (30 zł)

Wybierając gotówkę z bankomatu w Tajlandii naliczana jest opłata za każdą taką operację. Wynosi ona 200-220 THB (25-30 zł). Dodawana jest we wszystkich bankomatach w Tajlandii i niezależna od tego, jaką kartę posiadasz czy w którym polskim banku masz konto. Warto więc wybierać pieniądze z bankomatu jak najrzadziej i w jak największych kwotach. Najlepiej z góry zaplanować, ile pieniędzy potrzebujesz na czas swojego pobytu i wypłacić całą kwotę jednorazowo.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Tajlandii wyniosły 4566 zł. Nie oceniamy czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne 😉 Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od naszych 😉 Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach w Tajlandii mogą różnić się od tych podanych przez nas (w Bangkoku).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Tajlandii – jestem do dyspozycji w komentarzach! 🙂