Koszty życia w Tajlandii bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Tajlandii. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Tajlandii, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy przez AirBnb, Booking lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o fajnym standardzie. Nasze wymogi obejmują: dobry Internet, wyposażoną kuchnię, miejsce do pracy z laptopem, klimatyzację (jeśli pogoda zmusza do jej używania), a w Europie dodatkowo pralkę.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. W domu dużo gotujemy, korzystając ze składników dobrej jakości (na tym nie oszczędzamy). Często jemy na mieście, bo to nasze wspólne hobby. Uwielbiamy dobrą kawę wypijaną niespiesznie w towarzystwie książki, dlatego regularnie chodzimy też do kawiarni 😉

Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Możesz mieć pewność, że nie ma tu żadnej ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów. Chcemy, aby dzielenie się realnymi kosztami życia w danym kraju było dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowania kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Kurs tajskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1 THB~0,13 PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Tajlandii mieszkaliśmy dokładnie 30 dni (na tyle pozwala jednorazowy wjazd bezwizowy).

Miesiąc życia w Tajlandii kosztował nas 4566 zł. Szczegóły na poniższym wykresie.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 1831 zł

W Tajlandii przez cały miesiąc mieszkaliśmy w Bangkoku. Wynajęliśmy kawalerkę w nowym kondominium ok. 25-30 minut Sky Trainem od Siam Paragon (umownego centrum Bangkoku). Mieszkanie było nowe, świetnie i stylowo urządzone. Do dyspozycji mieliśmy basen i siłownię na 33. piętrze, przestrzeń coworkingową i kilka stref relaksu. Cena była bardzo niska, bo byliśmy pierwszymi gośćmi właścicielki i rezerwowaliśmy z miesięcznym wyprzedzeniem.

Przy okazji bardzo polecamy kondo The Tree Sukhumvit 71-Ekamai. Mieszkanie, w którym się zatrzymaliśmy możesz zobaczyć pod tym linkiem. Bardzo polecamy i kondo, i właścicielkę!

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1289 zł

W Tajlandii jedzenie na mieście = streetfood. Uliczna szama jest pyszna, tania i dostępna na każdym kroku. Z tego powodu nie przygotowywaliśmy żadnych posiłków w domu. Jedliśmy na mieście (lub namawialiśmy do domu) przeważnie 3 posiłki dziennie. Ceny streetowej szamy w Bangkoku zaczynają się od kilku złotych, np. szaszłyk 2-3 zł, sajgonki 3 szt. 4-5 zł, pad thai 5-6 zł, słodkie roti również kilka zł, kawa ok. 5 zł. Tajskie dania w prostych knajpkach to koszt od 10 zł w górę, zazwyczaj kilkanaście zł.

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 851 zł

Zakupy robiliśmy głównie w niezawodnych 7-Eleven. Czasem z tęsknoty za żółtym serem kupowaliśmy tosty na śniadanie 😂 i mleko sojowe do kawy. Poza tym na tę sumę składają się także owoce, które hurtowo kupowaliśmy na lokalnych marketach.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 519 zł

Ta grupa wydatków to korzystanie z komunikacji publicznej w Bangkoku. Zawierają się tutaj:

  • autobusy: przejazd autobusem to koszt od 1 do 3,5 zł, w zależności od przejechanego dystansu
  • SkyTrain: ceny biletów wynoszą od 2 do 7 zł, w zależności od liczby pokonanych stacji
  • metro: pojedynczy przejazd metrem to koszt od 2 do 5,5 zł, również w zależności od liczby przejechanych stacji
  • taxi: przejazd kilku kilometrów taksówką zamówioną w aplikacji Grab to koszt ok. 15-20 zł (poza godzinami szczytu może być trochę taniej)

Z racji tego, że mieszkaliśmy w Bangkoku kilka km od centrum, korzystaliśmy z komunikacji dość często.

Rachunki

Miesięcznie: 76 zł

Planując koszty życia w Tajlandii pamiętaj o rachunkach za telefon oraz Internet. My już na lotnisku kupiliśmy kartę sieci Dtac, która ma ponoć najlepszy zasięg. Korzystaliśmy z jednej karty SIM udostępniając Internet przez hotspot dla drugiej osoby w razie potrzeby.

Dtac często oferuje promocyjne pakiety, które warto sprawdzać w ich apce mobilnej. Aplikacji można używać do doładowania konta kartą oraz aktywowania paczek Internetu. Standardowe ceny to ok. 12 zł za pakiet 2 GB na tydzień lub 38 zł za pakiet 5 GB na miesiąc.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daga & Dejw w podróży ✈️ (@travelozercy)

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione wydatki oraz miesięczne koszty życia w Tajlandii to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas miesiąca mieszkania w Bangkoku. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca, ale warto spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze 😉

Prywatna wizyta u lekarza specjalisty (854 zł)

Prywatna służba zdrowia w Tajlandii funkcjonuje bardzo sprawnie, ale ceny usług są dość wysokie. Korzystając na miejscu z usług lekarza specjalisty w międzynarodowym prywatnym szpitalu (w moim przypadku był to Bumrungrad International Hospital) należy liczyć się z wysokimi kosztami. Wizyta u lekarza specjalisty, rentgen oraz leki to koszt 854 zł.

Wybierając się do Tajlandii warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w razie nagłego przypadku – my korzystaliśmy z Euro26. Wizyty prywatne, które nie są nagłym zachorowaniem nie wchodzą w zakres ubezpieczenia. Najlepiej więc odbyć takie wizyty w Polsce przed wyjazdem 😉 Koszty diagnostyki są w Tajlandii nawet 10 razy wyższe niż w Polsce!

Bilety wstępu do Ancient Siam (180 zł)

Bilety wstępu do Ancient Siam nie należały do najtańszych, ale naprawdę warto! Jest to świetna odskocznia od zatłoczonego Bangkoku. O naszej wizycie w Ancient Siam oraz dokładnych kosztach możecie przeczytać w tym poście.

Elektronika (65 zł)

W Tajlandii można zaopatrzyć się w elektronikę w bardzo dobrych cenach. I tyczy się to także produktów oryginalnych, chociaż można kupić podróbki chyba wszystkiego 😁 Na zakupy elektroniki czy sprzętu fotograficznego w Bangkoku polecamy MBK Center. My kupiliśmy dobrej jakości statyw za 65 zł.

Masaż (45 zł)

Klasyczna tajska rozrywka to oczywiście masaż 🙂 W Bangkoku są setki (albo i tysiące?) salonów masażu. Cena za godzinę przyzwoitego masażu tajskiego to wydatek rzędu 40-45 zł (300-350 THB).

Opłaty bankomatowe (30 zł)

Wybierając gotówkę z bankomatu w Tajlandii naliczana jest opłata za każdą taką operację. Wynosi ona 200-220 THB (25-30 zł). Dodawana jest we wszystkich bankomatach w Tajlandii i niezależna od tego, jaką kartę posiadasz czy w którym polskim banku masz konto. Warto więc wybierać pieniądze z bankomatu jak najrzadziej i w jak największych kwotach. Najlepiej z góry zaplanować, ile pieniędzy potrzebujesz na czas swojego pobytu i wypłacić całą kwotę jednorazowo.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Tajlandii wyniosły 4566 zł. Nie oceniamy czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne 😉 Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od naszych 😉 Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach w Tajlandii mogą różnić się od tych podanych przez nas (w Bangkoku).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Tajlandii – jestem do dyspozycji w komentarzach! 🙂