koszty życia na bali w ubud

Koszty życia na Bali bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia na Bali. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje nas miesiąc życia na Bali, jakie są ceny wynajmu willi, ile wydajemy na jedzenie, transport oraz wszystko inne, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Jak zawsze bez ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy przez AirBnb, Booking lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o fajnym standardzie. Nasze wymogi obejmują: dobry Internet, wyposażoną kuchnię, miejsce do pracy z laptopem, klimatyzację (jeśli pogoda zmusza do jej używania), a w Europie dodatkowo pralkę.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. W domu dużo gotujemy, korzystając ze składników dobrej jakości (na tym nie oszczędzamy). Często jemy na mieście, bo to nasze wspólne hobby. Uwielbiamy dobrą kawę wypijaną niespiesznie w towarzystwie książki, dlatego regularnie chodzimy też do kawiarni 😉

Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Możesz mieć pewność, że nie ma tu żadnej ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów. Chcemy, aby dzielenie się realnymi kosztami życia w danym kraju było dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowania kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Obowiązującą na Bali walutą jest rupia indonezyjska (IDR). Podczas naszego pobytu przelicznik wynosił 1000 IDR~0,27 PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

Ten post dotyczy kosztów życia na Bali, które ponieśliśmy podczas dwóch pierwszych miesięcy mieszkania w Ubud.

Miesiąc życia na Bali kosztował nas 4751 zł. Szczegóły na poniższym wykresie.

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1892 zł

Bali to miejsce, w którym żal gotować w domu 🙈 Możliwości jedzeniowe są tam nieskończone! Lokalne, rodzinne knajpki (warungi) i piękne restauracje w charakterystycznym balijskim stylu, znajdziesz w Ubud na każdym kroku! My zazwyczaj śniadania i jakieś przekąski jedliśmy w domu, a pozostałe dwa posiłki załatwialiśmy na mieście 😉 Myślę, że jakieś 80% posiłków konsumowaliśmy w warungach, gdzie za danie nie płaci się więcej niż 60 k IDR~15 zł, a najczęściej są to kwoty rzędu 10 zł. W tej kategorii kosztów zawierają się też kawiarnie, do których chodzimy kilka razy w tygodniu na kawę i 2-3 h pracy.

Więcej szczegółów o cenach w restauracjach i kawiarniach na Bali w 2021 roku przeczytasz tutaj.

Wynajem willi

Miesięcznie: 1756 zł

Zanim przejdę do konkretów finansowych, wytłumaczę czym jest willa w kontekście Indonezji (Bali szczególnie, bo tu jest ich oczywiście najwięcej). Willa, choć brzmi turbo luksusowo, to po prostu wolnostojący dom, zazwyczaj niewielki, z jedną lub dwiema sypialniami. Kuchnia może znajdować się na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Zdarzają się też częściowo otwarte łazienki, gdzie prysznic umiejscawiany jest pod gołym niebem – genialne rozwiązanie! Zdecydowana większość willi wyposażona jest w klimatyzację, a niektóre mają także prywatne lub współdzielone baseny. Standardowo w cenie jest także sprzątanie.

Przez pierwszy miesiąc pobytu w Ubud mieszkaliśmy w willi z dwiema sypialniami, prywatnym basenem i pięknym ogrodem. W cenie było także sprzątanie raz w tygodniu. Kosztowała nas 2000 zł miesięcznie. Możesz podejrzeć ją tutaj.

Drugi miesiąc na Bali spędziliśmy na przedmieściach Ubud, mieszkając w bardzo spokojnej, pięknej okolicy Keliki. Trafiła nam się nowa willa, z jedną sypialnią, prywatnym basenem i zadbanym ogrodem. Cena obejmowała sprzątanie dwa razy w tygodniu. Miesięczny najem tej chaty kosztował nas nieco ponad 1400 zł.

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 783 zł

Na tę kategorię składają się przede wszystkim zakupy na targach i straganach, które robiliśmy co kilka dni. Kupowaliśmy owoce w ilościach hurtowych, warzywa oraz dużo wiejskich jaj. Średnio co dwa-trzy dni jeździliśmy do piekarni po dobre, prawdziwe pieczywo, bo to indonezyjskie ma w sobie całą tablicę Mendelejewa 😬 Bochenek chleba to koszt ok. 10 zł, bagietka – niecałe 5 zł. Dodatkowe pozycje ujęte w tej kategorii to wszelkiego rodzaju zakupy w sklepach i marketach, np. spreje i spirale przeciwko komarom, maseczki i wszelkiego rodzaju produkty spożywcze.

Więcej o cenach zakupów spożywczych na Bali w 2021 roku przeczytasz tutaj.

Transport

Miesięcznie: 246 zł

Ta kategoria to w naszym przypadku wynajem skutera na Bali. Nasza Honda Vario Esp 125 kosztowała nas 750 k IDR~195 zł za miesiąc. Pozostałe kilkadziesiąt zł to miesięczny koszt paliwa i parkingów.

Rachunki

Miesięcznie: 74 zł

Będąc na Bali, zaopatrzyliśmy się w dwie lokalne karty SIM (każdy miał swoją). Jedna była z sieci Telkomsel, która oferuje najlepszy zasięg w Indonezji (szczególnie w mniej popularnych miejscach). Za to sieć XL, która nie ma aż tak dobrego zasięgu jak Telkomsel, często oferuje szybszy Internet.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione powyżej wydatki oraz miesięczne koszty życia na Bali to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas przykładowe wydatki nieregularne podczas mieszkania na Bali. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca. Warto jednak spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze 😉

Elektronika (93 zł)

Zdecydowana większość elektroniki jest w tej części świata znacznie tańsza niż w Polsce. W trakcie pobytu na Bali kupiliśmy m.in. kabel do laptopa ASUS, który kosztował 10 zł, czy etui i szkło hartowane do Iphone’a w cenie 33 zł za komplet.

Pranie (37 zł)

Wille i guestohuse’y na Bali nie są standardowo wyposażone w pralki. Pranie oddaje się do lokalnych pralni, których jest tutaj całe mnóstwo. Przeciętnie za jedną torbę prania płaciliśmy 6-8 zł.

Wizy (456 zł, ale cena zależy od wielu czynników)

Nie jest możliwe podanie jednej konkretnej kwoty, którą trzeba zapłacić za wizę w Indonezji. Jeszcze przed pandemią dostępne były darmowe, miesięczne wizy turystyczne, wydawane na lotnisku od razu po przylocie do Indonezji. Istniała też opcja ich przedłużenia o kolejne 30 dni, ale wtedy, żeby być w Indonezji łącznie przez te 2 miesiące, trzeba było zapłacić 60$ za osobę. Teraz w pandemii warunki są zupełnie inne i nie ma żadnych darmowych wiz. Te dostępne są drogie i trzeba o nie aplikować przed przylotem do Indonezji. Nie jestem w stanie podać Ci jednej ceny, bo te regularnie się zmieniają. To, ile zapłacisz za wizę zależy też od jej rodzaju i tego, czy będziesz ją załatwiać na własną rękę, czy przez agencję wizową. Dla przykładu podam, że my aktualnie za przedłużenie wizy płacimy miesięcznie 456 zł (już za dwie osoby) i robimy to przez agencję. Jest to droższa opcja, ale zdecydowanie wygodniejsza – nie musimy sami udawać się co miesiąc do urzędu imigracyjnego.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia na Bali wyniosły 4751 zł. Nie oceniamy czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne. Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od naszych. Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach na Bali mogą różnić się od tych podanych przez nas (w Ubud).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia na Bali – jestem do dyspozycji w komentarzach!