Doha w 1 dzień – informacje praktyczne

W dzisiejszym wpisie chcemy zaproponować Wam ciekawe miejsca do zobaczenia w stolicy Kataru podczas jednodniowej wizyty. Podzielimy się także praktycznymi wskazówkami przydatnymi w Doha. Zapraszamy! 😉

Wiele osób, latając np. z Europy do Azji, jest w Doha tylko kilka/kilkanaście godzin. Hamad International Airport jest popularnym portem przesiadkowym. Często najtańsze loty wiążą się z długim czasem przesiadki – tak też było w naszym przypadku. Lecąc na początku grudnia 2018 r. z Warszawy do Chiang Mai, nasza przesiadka w Doha trwała aż 21h!

Pozornie mogłoby się wydawać, że to dużo i będzie to mega męczące (w końcu to najtańszy lot)… Nic bardziej mylnego! Cały dzień przeznaczyliśmy na zwiedzenie tego ciekawego miasta.

Waluta – QAR (rial katarski)

100 riali katarskich

Walutą w Katarze jest rial katarski (QAR). W momencie pisania tego artykułu 1 QAR = 1.03 PLN. Śmiało można więc przeliczać ceny w QAR na mniej więcej takie same kwoty w PLN.

Podczas wyjazdu korzystaliśmy z karty Revolut. Z racji tego, że zwiedzaliśmy Doha w sobotę, wymieniliśmy złotówki na riale w aplikacji Revolut już w piątek (w weekendy doliczane jest ok. 0.5% prowizji). Część pieniędzy zostawiliśmy na koncie, a zaraz po wylądowaniu wybraliśmy 200 QAR z bankomatu znajdującego się przy wyjściu z terminala (bez żadnej prowizji – wybraliśmy w walucie QAR).

Z lotniska do miasta

Lotnisko znajduje się ok. 15 km od centrum Doha. Można się z niego wydostać na kilka sposobów.

Komunikacja publiczna

Najprostszym i najtańszym sposobem dostania się do miasta jest skorzystanie z autobusu miejskiego. Tutaj z pomocą przychodzi nam świetna strona portu lotniczego w Doha. Pierwszą istotną informacją jest to, że za przejazd busem zapłacić można jedynie kartą Karwa Smartcard. Punkty, w których taką kartę można zakupić oraz doładować znajdują się przy stanowiskach nadania bagażu numer 5 i 6.

Do wyboru są 3 rodzaje kart:

  • QR10: dwa przejazdy w granicach miasta (również na lotnisko) w ciągu 24h: 10 QAR (ok. 10 zł)
  • QR20: nielimitowane przejazdy w całym Katarze w ciągu 24h: 20 QAR (ok. 20 zł)
  • Regular Karwa Smarcard – “normalna” karta Smartcard wielorazowego użytku – na jeden dzień nie będzie Wam potrzebna. No chyba, że planujecie dłuższy pobyt 🙂

Zanim kupicie kartę sprawdźcie rozkład jazdy busów (dostępne na stronie lotniska). My niestety nie mogliśmy skorzystać z autobusu, ponieważ wyszliśmy z terminala po północy, kiedy nic w stronę naszego hotelu już nie kursowało.

Taxi

Kolejną możliwością jest skorzystanie z taksówki. Po wyjściu z terminala przylotów bez problemu znajdziecie wolnego i chętnego do podrzucenia Was taksówkarza. 

Wszystkie taksówki są obsługiwane przez Mowasalat, czyli firmę, której właścicielem jest państwo (Katar). W związku z tym ceny we wszystkich pojazdach są takie same: 25 QAR za wejście do samochodu oraz 1.20 QAR (w godzinach 5:00-21:00) lub 1.80 QAR (w godzinach 21:00 – 5:00) za każdy przejechany kilometr.

WAŻNE! W taksówce można płacić jedynie gotówką! Jeśli zamierzacie więc poruszać się taxi, miejcie przy sobie odpowiednią liczbę riali katarskich.

Uber

W Katarze działa również Uber. To właśnie z jego usług postanowiliśmy skorzystać.

Największym problemem okazało się odnalezienie naszego Ubera pod terminalem 🙈 Po przylocie do Doha nie wykupiliśmy mobilnego Internetu (co okazało się błędem!), mieliśmy więc jedynie lotniskowe WiFi. Wewnątrz hali przylotów był jesczcze zasięg, więc zamówiliśmy Ubera pod wyjście numer 3. Po otrzymaniu powiadomienia, że kierowca już czeka, wyszliśmy na zewnątrz momentalnie rozłączając się z WiFi. Znaliśmy jedynie numer rejestracyjny naszego samochodu. Wszystkie pojazdy były jednak identyczne – w większości białe Toyoty i Hondy. Szukaliśmy naszego kierowcy dobre kilka minut – bez skutku. W końcu musieliśmy zadzwonić do niego z polskiego numeru – dopiero wtedy się odnaleźliśmy.

Sam dojazd był już bezproblemowy, kierowca dość dobrze mówił po angielsku 😉

W aplikacji Uber dodaliśmy wcześniej kartę Revolut po to, żeby zapłacić bezgotówkowo w lokalnej walucie (unikamy wtedy przewalutowania). Za przejechanie 21 km pod nasz hotel zapłaciliśmy 36 QAR (taksówką zapłacilibyśmy ok. 65 QAR).

Zdecydowanie polecamy więc Ubera – pod warunkiem, że albo wykupicie mobilny Internet (szczegóły na końcu artykułu) albo będąc podłączonym do WiFi dokładnie wytłumaczycie kierowcy podczas zamawiania przejazdu, gdzie będziecie na niego czekać.

Poruszanie się po Doha

Komunikacja miejska w Doha w zasadzie nie istnieje. Są linie autobusowe, ale praktycznie nikt (poza turystami podróżującymi głównie między lotniskiem a hotelami) z nich nie korzysta. Sami nie mogliśmy odnaleźć nawet żadnego przystanku.

Chodniki są albo w dość kiepskim stanie, albo nie ma ich w ogóle. Doha jest po brzegi wypchana samochodami, których zakup jest podobno niedrogi. Paliwo również jest tanie (niecałe 2 zł za litr oleju napędowego) – co zrozumiałe, w końcu Katar to kraj żyjący głównie z eksportu ropy oraz gazu ziemnego 😉 Katarczycy to społeczeństwo zdecydowanie samochodowe.

Biorąc powyższe pod uwagę – po stolicy Kataru przemieszczaliśmy się Uberem. Za przejazdy ok. 4-5 km płaciliśmy 12-17 QAR, co uważamy za dość uczciwy deal. Po dojechaniu w interesujące nas miejsce dalej chodziliśmy pieszo.

Nocleg

W kwestii noclegu za dużo nie doradzimy, ponieważ dzięki uprzejmości linii lotniczych Qatar Airways spaliśmy w Doha za darmoszkę 😊 W kolejnym poście opiszemy, jak lecąc tymi liniami dostać darmowy pokój w hotelu z takim widokiem:

Aktualizacja 24/08/2019:
Niestety ostatecznie nie opisaliśmy jak otrzymać nocleg w Doha za darmo. Program +Qatar, w ramach którego możliwe było zarezerwowanie hotelu za 0 zł (przy przesiadce dłuższej niż 12h) został od 2019 r. wycofany 😢 Na szczęście Qatar Airways wprowadziło w jego miejsce możliwość rezerwacji bardzo dobrych noclegów już od 23 USD za noc! Warunkiem, tak jak poprzednio, jest przesiadka w Doha dłuższa niż 12 h. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem. Jeśli w momencie czytania tego artykułu podlinkowana oferta nie jest już aktualna, sprawdź aktualne oferety noclegowe w Doha na stronie przewoźnika 🙂

Miejsca warte odwiedzenia

Będąc w Doha tylko jeden dzień wybraliśmy kilka charakterystycznych miejsc do odwiedzenia, znajdujących się mniej więcej przy jednej “trasie”. Wszystkie opisujemy poniżej.

Katara

Kulturowa wioska – Katara

Katara to kulturowa wioska znajdująca się wewnętrz Doha. Jej celem jest pokazanie różnorodności kulturowej świata. Można tam znaleźć amfiteatr, salę koncertową, liczne galerie oraz specjalnie utworzoną na potrzeby tego miejsca plażę 😎 Często odbywają się tam lokalne oraz międzynarodowe wystawy i festiwale.

Podczas naszej wizyty miejsce było dość puste. Ciągle budują się tam nowe restory i plaże 🙂

Co ciekawe, na terenie Katary jeżdżą białe elektryczne samochodziki, które wożą chętnych za darmo po całym jej terenie.

West Bay

West Bay widziana z Doha Corniche

West Bay to nowoczesna dzielnica Doha, z charakterystycznymi wieżowcami. Jest to najnowsza część stolicy, w której znajduje się także kilka uczelni. Warto przejść się uliczkami West Bay i poczuć się jak w Nowym Jorku 😉

Doha Corniche

Promenada Doha Corniche

Corniche to nadmorska promenada, ciągnąca się przez 7 km od West Bay aż do Muzeum Sztuki Islamskiej.

Wiele ważnych dla miasta wydarzeń odbywa się właśnie na tej promenadzie. Jest to również centrum sportu – znajduje się tam napowietrzna siłownia, spotkać można również wielu biegaczy. Podczas naszych odwiedzin temperatura była na poziomie 25-26 stopni Celsjusza, co stwarzało całkiem dobre, jak na tamtejszy klimat, warunki biegowe 😉

Wychodząc z West Bay, można przejść się promenadą do kolejnego punktu naszej trasy – pomnika perły.

The Pearl Monument

The Pearl Monument

Pomnik perły jest popularnym spotem zdjęciowym na promenadzie Corniche z West Bay w tle.

A dlaczego akurat perła? A no dlatego, że zanim w Katarze odnalezione zostały złoża ropy, większość dochodu kraju pochodziła właśnie z eksportu pereł 😉

Souq Waqif

Souq Waqif

Zaraz przy Pearl Monument znajduje się przejście podziemne prowadzące na lokalny market Souq Waqif. Można na nim kupić typowe katarskie przyprawy, wyroby rzemieślnicze, a nawet zwierzęta (w tym sokoły, które katarczycy uważają za szlachetne i płacą za nie nawet setki tysięcy dolarów!). W dawnych czasach ptaki te pozwalały przetrwać na pustyni, będąc silniejszymi od innych gatunków.

Na Souq Waqif można również dobrze zjeść. Znajduje się tam bardzo wiele tradycyjnych restauracji – jedną z nich postanowiliśmy odwiedzić 😉

Zamówiliśmy mix mięs (kurczak, jagnięcina, wołowina) z wypiekanym chlebkiem i warzywami, a także kurczaka biryani z pieca tandoor.

Obiad na Souq Waqif

Tym, co na pewno charakteryzuje katarskie jedzenie są wyraźne przyprawy oraz ostrość (czerwone papryczki były mega hardkorowe 🥵). Poznając Doha w 1 dzień obowiązkowo trzeba spróbować tamtejszego jedzenia!

The Museum of Islamic Art

The Museum of Islamic Art

Ostatnim punktem na naszej trasie było Muzeum Sztuki Islamskiej. Sam budynek jest piękny, a w środku można zobaczyć zbiory kultury islamskiej pochodzące z całego świata, zlokalizowane w gablotach na kilku piętrach. 

Przez lata zwiedzanie muzeum było bezpłatne. Od marca 2019 r. zasada ta obowiązuje tylko dzieci poniżej 16 roku życia. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 50 QAR, czyli ok. 53 zł. Studenci (za okazaniem ważnej legitymacji) płacą połowę tej ceny. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na stronie internetowej muzeum.

Praktyczne info

Internet

Mimo, że w większości miejsc turystycznych w Katarze dostępne jest darmowe WiFi, polecamy po przybyciu zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM z pakietem Internetu mobilnego. Nawet zwiedzając Doha w 1 dzień!

W kiosku na lotnisku opłata za kartę wraz z pakietem 1-2 GB wynosiła około 50-60 QAR (czyli ok. 50-60zł). W sieci można wyczytać, że sam pakiet na 7 dni powinien kosztować ok. 25 QAR – sprzedawca w lotniskowym sklepiku doliczał dodatkowo 35 QAR za wydanie samej karty. Nie wiemy, czy jest to standard, czy tylko “lotniskowa zagrywka”. Być może warto poszukać karty SIM gdzieś poza terminalem 😉

My takiej karty nie kupiliśmy i żałowaliśmy. Mieliśmy problemy z zamówieniem Ubera w drodze powrotnej na lotnisko – kierowca nie odnalazł nas, ponieważ straciliśmy zasięg sieci WiFi i nie miał możliwości się z nami skontaktować…

Ubiór

Katar jest krajem muzułmańskim, dlatego zarówno panie jak i panowie powinni mieć zakryte ramiona oraz kolana . 

Podsumowanie

Podsumowując, bardzo polecamy odwiedzenie Doha w 1 dzień. Szczególnie, jeśli będziecie mieli okazję wybrać lot z dłuższą przesiadką w stolicy Kataru, nie traktujcie tego jako minusu, a raczej jako możliwość poznania świetnego kraju, który będzie godpodarzem Mundialu w 2022. roku 😉

Jeśli będziecie w Doha w ciągu dnia lecąc liniami Qatar Airways, możecie również skorzystać z darmowego zwiedzania Doha z autokaru. Więcej informacji, a także możliwość rezerwacji miejsca, znajdziecie tutaj.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie stronę portu lotniczego w Doha, na której znajduje się bardzo wiele jasno opisanych (i przede wszystkim aktualnych!) informacji praktycznych.