koszty życia w Gruzji

Koszty życia w Gruzji bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiam rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Gruzji. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje nas miesiąc życia w Tbilisi, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉 Zajrzyj też do poprzedniego posta, w którym bardzo szczegółowo opisałam aktualne ceny w Gruzji.

Założenia i cel

Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy przez AirBnb, Booking lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o fajnym standardzie. Nasze wymogi obejmują: dobry Internet, wyposażoną kuchnię, miejsce do pracy z laptopem, klimatyzację (jeśli pogoda zmusza nas do jej posiadania), a w Europie dodatkowo pralkę.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. W domu dużo gotujemy, korzystając ze składników dobrej jakości (na tym nie oszczędzamy). Często jemy na mieście, bo to nasze wspólne hobby. Uwielbiamy też dobrą kawę, dlatego regularnie odwiedzamy kawiarnie, przy okazji pracując z nich zdalnie 😉

Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Możesz mieć pewność, że nie ma tu żadnej ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów. Chcemy, aby dzielenie się realnymi kosztami życia w danym kraju było dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowania kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Średni kurs gruzińskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1 GEL~1,68 PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W 2022 r. spędziliśmy w Gruzji 6 miesięcy. Mieszkaliśmy w Tbilisi od czerwca do listopada 2022 r. Podane tutaj kwoty to uśrednione, regularne koszty miesięczne z tego okresu. Zależy mi na tym, żebyś miał(a) pełny ogląd na aktualne ceny w Gruzji, dlatego na końcu wpisu znajdziesz także przykłady wydatków nieregularnych, które (jak sama nazwa wskazuje) zdarzają się od czasu do czasu.

Nie mogę nie zrobić w tym momencie krótkiego wtrącenia o aktualnej sytuacji w Gruzji. Jest ona kluczowa w kontekście cen, szczególnie w Tbilisi.

Po agresji Rosji na Ukrainę, do Gruzji masowo zaczęli napływać Rosjanie – zarówno ci uciekający przed mobilizacją, jak i ci, w których najbardziej uderzyły sankcje. Pod koniec 2022 r. podano, że do Gruzji wjechało ok. 700 tys. Rosjan. Dla części z nich był to tylko przystanek w drodze do Armenii, Turcji czy Europy, ale średnio co siódmy zatrzymał się w Gruzji. Rosjanie najchętniej osiedlają się w Tbilisi (szczególnie młode, zamożne osoby pracujące zdalnie) i w Batumi (głównie rodziny z dziećmi). Powoduje to, że ceny najmu mieszkań w stolicy galopują bez zahamowań. Mocną tendencję wzrostową można też zaobserwować w restauracjach i kawiarniach, które w czasie tego wzmożonego popytu powstają w Tbilisi jak grzyby po deszczu. Nie bez powodu mówi się o gruzińskim boomie i rozkwicie gospodarczym opartym na rublach rosyjskich uciekinierów…

Oczywiście Tbilisi to też stolica i jedyne tak “europejskie” miasto w Gruzji, więc naturalnie jest najdroższa. Koszty życia w innych gruzińskich miastach będą z pewnością niższe (szczególnie najem mieszkania).

Nie pomaga też aktualny kurs gruzińskiej waluty, który jeszcze w marcu 2022 r. wynosił 1 GEL~1,32 zł, a podczas naszego pobytu (uśredniając) przedstawiał się tak – 1 GEL~1,68 zł. Już sama zmiana tego kursu powoduje 27-procentową zwyżkę!

Miesiąc życia w Gruzji kosztował nas średnio 5041 zł.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 2571 zł

W Tbilisi mieszkaliśmy w dwóch mieszkaniach. Zarówno pierwsze, jak i drugie wynajmowaliśmy przez 3 miesiące – pierwsze bezpośrednio od właściciela, drugie przez Airbnb. Mieszkaliśmy w dzielnicy z dostępem do metra, oddalonej od umownego centrum miasta (ul. Rustaveli) o ok. 30 min. Oba mieszkania były dobrze wyposażone, 2-pokojowe, z balkonem. W cenie zawarte były opłaty – internet i wszystkie media.

Pierwsze kosztowało nas 2566 zł miesięcznie, drugie 2576 zł, czyli średnio wynajem mieszkania w Tbilisi kosztował nas 2571 zł za miesiąc.

Muszę dodać, że w obu przypadkach mieliśmy wiele szczęścia, szczególnie jeśli chodzi o cenę najmu. Już wtedy kwoty rzędu 550$, które my płaciliśmy, uchodziły za bardzo niskie. Teraz (początek 2023 r.) są już nierealne. Ponownie odsyłam do wcześniejszego posta, w którym dokładnie opisałam aktualną sytuację mieszkaniową w Tbilisi.

Jedzenie na mieście + kawiarnie

Miesięcznie: 1200 zł

W tę kategorię wchodzą wszystkie posiłki “na mieście” oraz gruzińskie wypieki kupowane w lokalnych piekarenkach. Lubimy też wychodzić do kawiarni na dobrą kawę, czasem jakieś ciacho, więc ta kategoria zawiera również wydatki kawiarniane. Jedzenie na mieście kosztowało nas średnio 929 zł, a kawiarnie 271 zł, co łącznie daje 1200 zł miesięcznie.

Przykładowe ceny jedzenia na mieście (przeliczone po średnim kursie GEL/PLN podczas naszego pobytu):

 • sałatka gruzińska – od 9 GEL~15 zł
 • chinkali (gruzińskie pierożki) – 1-1,8 GEL~1,68-3 zł /sztuka
 • zupy – 6-15 GEL~10-25 zł
 • kebab (mięsny szaszłyk podany w lawaszu) – 12-18 GEL~20-30 zł /sztuka
 • dania mięsne – 16-25 GEL~27-42 zł
 • dania typu burger, pizza neapolitańska, włoski makaron – 17-28 GEL~28-47 zł
 • shawarma (wrap z mięsem lub falafelem – najpopularniejszy fast food w Gruzji) – 8-14 GEL~13-23 zł
 • wino – 3-9 GEL~5-15 zł /lampka
 • kawa w dobrej kawiarni – drip 9-12 GEL~15-20 zł, cappucino/latte – 7-10 GEL~12-17 zł, mleko roślinne 2-4 GEL~3,50-7 zł
 • ciasto w kawiarni – 6-12 GEL~10-20 zł

Bardzo często, szczególnie w restauracjach ze średniej i wysokiej półki, doliczane jest 10-18% podatku i/lub opłaty za obsługę.

Zakupy spożywcze + chemia

Miesięcznie: 1152 zł

Zakupy spożywcze robiliśmy w różnych miejscach. Na targach i ulicznych stanowiskach zaopatrywaliśmy się głównie w owoce i warzywa. W supermarketach typu Carrefour i Fresco kupowaliśmy chemię i większość produktów do gotowania. W droższym Goodwillu mięso, nabiał oraz europejskie produkty niedostępne w innych sklepach. Po orzechy i zdrowsze produkty (mniej standardowe mąki, masła orzechowe, napoje roślinne itp.) chodziliśmy do sklepów ze zdrową żywnością.

Przykładowe ceny produktów spożywczych i chemii:

 • pieczywo – 1-2,5 GEL~1,70-4,20 zł za zwykłe pszenne. Lepsze, “prawdziwe” chleby ciężko dostępne. Kosztują od 10 zł w górę za mały bochenek
 • twaróg – 11 GEL~18,50 zł/kg
 • sery gruzińskie (sulguni, imeretyński) – 19-25 GEL~32-42 zł/kg
 • jajka (10 szt.) – od 4 GEL~7 zł
 • pierś z kurczaka – 20 GEL~ 34 zł/kg
 • mięso mielone wołowe – 24 GEL~40 zł/kg
 • owoce i warzywa – w sezonie letnim znacznie tańsze niż w Polsce, po sezonie trochę tańsze
 • mleko roślinne – 8-14 GEL~13-24 zł
 • ser roślinny – 13-16 GEL~22-27 zł (mały kawałek)
 • hummus – 13 GEL~22 zł (małe opakowanie)
 • proszek do prania – 9,5 GEL~16 zł (1,2 kg)
 • szampon do włosów – 6,5-11 GEL~10-19 zł

Łącznie za chemię i zakupy spożywcze wydawaliśmy średnio 1152 zł miesięcznie.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 84 zł

Z racji tego, że z góry wiedzieliśmy, że zostaniemy w Tbilisi przez 6 miesięcy, już na początku pobytu zakupiliśmy 6-miesięczne karty na komunikację miejską. Obejmują one nielimitowane przejazdy autobusami, metrem i miejskimi marszrutkami. Koszt takiej karty to 150 GEL za pół roku (+2 GEL karta), czyli 25 GEL~42 zł miesięcznie za osobę. Akurat podczas tego pobytu w Gruzji nie wynajmowaliśmy auta, ale jeśli Tobie będzie potrzebne, polecamy wyszukiwarkę LocalRent. Grupuje ona małe, lokalne wypożyczalnie, które oferują naprawdę świetne ceny! A więcej o rodzajach i cenach transportu w Gruzji przeczytasz w tym artykule (kliknij).

Rachunki

Miesięcznie: 34 zł

Jeśli planujesz koszty życia w Gruzji, nie zapomnij o rachunkach za telefon. W naszym przypadku były to opłaty za pakiety internetowe (karty SIM mieliśmy z poprzedniego wyjazdu, ale tak czy siak, to groszowy koszt). W Gruzji korzystaliśmy z sieci Magti (najpopularniejszy dostawca w Gruzji). Pakiet Internetu mobilnego na miesiąc (w większości miejsc 4G) to koszt 10 GEL~17 zł za 9GB lub opcja nielimitowana za 32 GEL~53 zł. Każdemu z nas w zupełności wystarczał ten pierwszy pakiet.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione powyżej miesięczne koszty życia w Gruzji uwzględniają nasze koszty regularne. Nie można jednak zapominać o wydatkach okazjonalnych (takich, które nie występują każdego miesiąca) oraz tych, które ciężko zaplanować. Poniżej przedstawiam przykładowe koszty nieregularne, które ponieśliśmy podczas pobytu w Gruzji.

Zdrowie i uroda: 242 zł

Do tej kategorii zaliczamy kosmetyki, leki, badania, manicure czy zabiegi u kosmetologa. Ceny kosmetyków w Gruzji są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – średnio o 70-100%. Na szczęście często zdarzają się promki minus 30-50% 😉 Badania laboratoryjne również kosztują więcej – niektóre o 30-50%, inne nawet o 100% więcej. Zabiegi kosmetyczne czy manicure można znaleźć w Tbilisi zarówno w wersji budżetowej, jak i luksusowej. Dla przykładu – w jednym salonie za paznokcie hybrydowe zapłaciłam 35 GEL~58 zł, a w drugim 90 GEL~150 zł. Średnio na kategorię beauty wydawaliśmy 242 zł miesięcznie.

Wycieczki: 565 zł

Ta kategoria to nasze uśrednione koszty wycieczek poza Tbilisi. Podczas tych 6 miesięcy pobytu w Gruzji zdarzały się miesiące, w których nie wyjeżdżaliśmy poza stolicę. Były też takie, w których odwiedzaliśmy na kilka dni Batumi czy jechaliśmy w góry. Jednego miesiąca nie wydawaliśmy w tej kategorii nic, a w inny ponad 2500 zł. W powyższej kwocie mieszczą się przejazdy marszrutkami między miastami, noclegi poza Tbilisi, nasz urlop w górach, pobyt w Batumi itd. To baaardzo subiektywna kategoria, która w Twoim przypadku może być znacznie niższa lub znacznie wyższa. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie będziesz zwiedzać Gruzję 😉

Kilka przykładów:

 • nocleg w Kutaisi – 60 GEL~100 zł
 • noc w guesthouse’ie w górach (Omalo) – 190 GEL~320 zł (z wypasionym śniadaniem i kolacją)
 • pociąg na trasie Tbilisi-Batumi – 35 GEL~ 58 zł (II klasa)
 • marszrutka na trasie Tbilisi-Kutaisi – 20 GEL~33 zł

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Gruzji wyniosły 5041 zł. Nie oceniam czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne 😉 Żyjemy na takim poziomie, na jaki po prostu nas stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od tych podanych przez nas 😉 Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach w Gruzji mogą znacząco się różnić – stolica jest zdecydowanie najdroższa, szczególnie pod kątem wynajmu mieszkania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Gruzji – jestem do dyspozycji w komentarzach! 😉