gruzja koszty życia bez ściemy w tbilisi

Koszty życia w Gruzji bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiam rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Gruzji. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje nas miesiąc życia w Tbilisi, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉 Zajrzyj też do poprzedniego posta, w którym bardzo szczegółowo opisałam aktualne ceny w Gruzji.

Założenia i cel

Wszystkie koszty podajemy na parę.

Mieszkania rezerwujemy przez AirBnb, Booking lub lokalne grupy Facebookowe. Zawsze wybieramy takie o fajnym standardzie. Nasze wymogi obejmują: dobry Internet, wyposażoną kuchnię, miejsce do pracy z laptopem, klimatyzację (jeśli pogoda zmusza do jej używania), a w Europie dodatkowo pralkę.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. W domu dużo gotujemy, korzystając ze składników dobrej jakości (na tym nie oszczędzamy). Często jemy na mieście, bo to nasze wspólne hobby. Uwielbiamy dobrą kawę wypijaną niespiesznie w towarzystwie książki, dlatego regularnie chodzimy też do kawiarni 😉

Podawane przez nas koszty dzielimy na dwie kategorie – koszty regularne i nieregularne. Możesz mieć pewność, że nie ma tu żadnej ściemy, zaniżania czy ukrywania kosztów. Chcemy, aby dzielenie się realnymi kosztami życia w danym kraju było dla Ciebie pomocne przy planowaniu podobnej podróży ✈

Podsumowania kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Średni kurs gruzińskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1 GEL~1,68 PLN.

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W 2022 r. spędziliśmy w Gruzji 6 miesięcy. Mieszkaliśmy w Tbilisi od czerwca do listopada 2022 r. Podane tutaj kwoty to uśrednione, regularne koszty miesięczne z tego okresu. Zależy mi na tym, żebyś miał(a) pełny ogląd na aktualne ceny w Gruzji, dlatego na końcu wpisu znajdziesz także przykłady wydatków nieregularnych, które (jak sama nazwa wskazuje) zdarzają się od czasu do czasu.

Nie mogę nie zrobić w tym momencie krótkiego wtrącenia o aktualnej sytuacji w Gruzji. Jest ona kluczowa w kontekście cen, szczególnie w Tbilisi.

Po agresji Rosji na Ukrainę, do Gruzji masowo zaczęli napływać Rosjanie – zarówno ci uciekający przed mobilizacją, jak i ci, w których najbardziej uderzyły sankcje. Pod koniec 2022 r. podano, że do Gruzji wjechało ok. 700 tys. Rosjan. Dla części z nich był to tylko przystanek w drodze do Armenii, Turcji czy Europy, ale średnio co siódmy zatrzymał się w Gruzji. Rosjanie najchętniej osiedlają się w Tbilisi (szczególnie młode, zamożne osoby pracujące zdalnie) i w Batumi (głównie rodziny z dziećmi). Powoduje to, że ceny najmu mieszkań w stolicy galopują bez zahamowań. Mocną tendencję wzrostową można też zaobserwować w restauracjach i kawiarniach, które w czasie tego wzmożonego popytu powstają w Tbilisi jak grzyby po deszczu. Nie bez powodu mówi się o gruzińskim boomie i rozkwicie gospodarczym opartym na rublach rosyjskich uciekinierów…

Oczywiście Tbilisi to też stolica i jedyne tak “europejskie” miasto w Gruzji, więc naturalnie jest najdroższa. Koszty życia w innych gruzińskich miastach będą z pewnością niższe (szczególnie najem mieszkania).

Nie pomaga też aktualny kurs gruzińskiej waluty, który jeszcze w marcu 2022 r. wynosił 1 GEL~1,32 zł, a podczas naszego pobytu (uśredniając) przedstawiał się tak – 1 GEL~1,68 zł. Już sama zmiana tego kursu powoduje 27-procentową zwyżkę!

Miesiąc życia w Gruzji kosztował nas średnio 5041 zł.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 2571 zł

W Tbilisi mieszkaliśmy w dwóch mieszkaniach. Zarówno pierwsze, jak i drugie wynajmowaliśmy przez 3 miesiące – pierwsze bezpośrednio od właściciela, drugie przez Airbnb. Mieszkaliśmy w dzielnicy z dostępem do metra, oddalonej od umownego centrum miasta (ul. Rustaveli) o ok. 30 min. Oba mieszkania były dobrze wyposażone, 2-pokojowe, z balkonem. W cenie zawarte były opłaty – internet i wszystkie media.

Pierwsze kosztowało nas 2566 zł miesięcznie, drugie 2576 zł, czyli średnio wynajem mieszkania w Tbilisi kosztował nas 2571 zł za miesiąc.

Muszę dodać, że w obu przypadkach mieliśmy wiele szczęścia, szczególnie jeśli chodzi o cenę najmu. Już wtedy kwoty rzędu 550$, które my płaciliśmy, uchodziły za bardzo niskie. Teraz (początek 2023 r.) są już nierealne. Ponownie odsyłam do wcześniejszego posta, w którym dokładnie opisałam aktualną sytuację mieszkaniową w Tbilisi.

Jedzenie na mieście + kawiarnie

Miesięcznie: 1200 zł

W tę kategorię wchodzą wszystkie posiłki “na mieście” oraz gruzińskie wypieki kupowane w lokalnych piekarenkach. Lubimy też wychodzić do kawiarni na dobrą kawę, czasem jakieś ciacho, więc ta kategoria zawiera również wydatki kawiarniane. Jedzenie na mieście kosztowało nas średnio 929 zł, a kawiarnie 271 zł, co łącznie daje 1200 zł miesięcznie.

Przykładowe ceny jedzenia na mieście (przeliczone po średnim kursie GEL/PLN podczas naszego pobytu):

 • sałatka gruzińska – od 9 GEL~15 zł
 • chinkali (gruzińskie pierożki) – 1-1,8 GEL~1,68-3 zł /sztuka
 • zupy – 6-15 GEL~10-25 zł
 • kebab (mięsny szaszłyk podany w lawaszu) – 12-18 GEL~20-30 zł /sztuka
 • dania mięsne – 16-25 GEL~27-42 zł
 • dania typu burger, pizza neapolitańska, włoski makaron – 17-28 GEL~28-47 zł
 • shawarma (wrap z mięsem lub falafelem – najpopularniejszy fast food w Gruzji) – 8-14 GEL~13-23 zł
 • wino – 3-9 GEL~5-15 zł /lampka
 • kawa w dobrej kawiarni – drip 9-12 GEL~15-20 zł, cappucino/latte – 7-10 GEL~12-17 zł, mleko roślinne 2-4 GEL~3,50-7 zł
 • ciasto w kawiarni – 6-12 GEL~10-20 zł

Bardzo często, szczególnie w restauracjach ze średniej i wysokiej półki, doliczane jest 10-18% podatku i/lub opłaty za obsługę.

Zakupy spożywcze + chemia

Miesięcznie: 1152 zł

Zakupy spożywcze robiliśmy w różnych miejscach. Na targach i ulicznych stanowiskach zaopatrywaliśmy się głównie w owoce i warzywa. W supermarketach typu Carrefour i Fresco kupowaliśmy chemię i większość produktów do gotowania. W droższym Goodwillu mięso, nabiał oraz europejskie produkty niedostępne w innych sklepach. Po orzechy i zdrowsze produkty (mniej standardowe mąki, masła orzechowe, napoje roślinne itp.) chodziliśmy do sklepów ze zdrową żywnością.

Przykładowe ceny produktów spożywczych i chemii:

 • pieczywo – 1-2,5 GEL~1,70-4,20 zł za zwykłe pszenne. Lepsze, “prawdziwe” chleby ciężko dostępne. Kosztują od 10 zł w górę za mały bochenek
 • twaróg – 11 GEL~18,50 zł/kg
 • sery gruzińskie (sulguni, imeretyński) – 19-25 GEL~32-42 zł/kg
 • jajka (10 szt.) – od 4 GEL~7 zł
 • pierś z kurczaka – 20 GEL~ 34 zł/kg
 • mięso mielone wołowe – 24 GEL~40 zł/kg
 • owoce i warzywa – w sezonie letnim znacznie tańsze niż w Polsce, po sezonie trochę tańsze
 • mleko roślinne – 8-14 GEL~13-24 zł
 • ser roślinny – 13-16 GEL~22-27 zł (mały kawałek)
 • hummus – 13 GEL~22 zł (małe opakowanie)
 • proszek do prania – 9,5 GEL~16 zł (1,2 kg)
 • szampon do włosów – 6,5-11 GEL~10-19 zł

Łącznie za chemię i zakupy spożywcze wydawaliśmy średnio 1152 zł miesięcznie.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 84 zł

Z racji tego, że z góry wiedzieliśmy, że zostaniemy w Tbilisi przez 6 miesięcy, już na początku pobytu zakupiliśmy 6-miesięczne karty na komunikację miejską. Obejmują one nielimitowane przejazdy autobusami, metrem i miejskimi marszrutkami. Koszt takiej karty to 150 GEL za pół roku (+2 GEL karta), czyli 25 GEL~42 zł miesięcznie za osobę. Akurat podczas tego pobytu w Gruzji nie wynajmowaliśmy auta, ale jeśli Tobie będzie potrzebne, polecamy wyszukiwarkę LocalRent. Grupuje ona małe, lokalne wypożyczalnie, które oferują naprawdę świetne ceny! A więcej o rodzajach i cenach transportu w Gruzji przeczytasz w tym artykule (kliknij).

Rachunki

Miesięcznie: 34 zł

Jeśli planujesz koszty życia w Gruzji, nie zapomnij o rachunkach za telefon. W naszym przypadku były to opłaty za pakiety internetowe (karty SIM mieliśmy z poprzedniego wyjazdu, ale tak czy siak, to groszowy koszt). W Gruzji korzystaliśmy z sieci Magti (najpopularniejszy dostawca w Gruzji). Pakiet Internetu mobilnego na miesiąc (w większości miejsc 4G) to koszt 10 GEL~17 zł za 9GB lub opcja nielimitowana za 32 GEL~53 zł. Każdemu z nas w zupełności wystarczał ten pierwszy pakiet.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione powyżej miesięczne koszty życia w Gruzji uwzględniają nasze koszty regularne. Nie można jednak zapominać o wydatkach okazjonalnych (takich, które nie występują każdego miesiąca) oraz tych, które ciężko zaplanować. Poniżej przedstawiam przykładowe koszty nieregularne, które ponieśliśmy podczas pobytu w Gruzji.

Zdrowie i uroda: 242 zł

Do tej kategorii zaliczamy kosmetyki, leki, badania, manicure czy zabiegi u kosmetologa. Ceny kosmetyków w Gruzji są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – średnio o 70-100%. Na szczęście często zdarzają się promki minus 30-50% 😉 Badania laboratoryjne również kosztują więcej – niektóre o 30-50%, inne nawet o 100% więcej. Zabiegi kosmetyczne czy manicure można znaleźć w Tbilisi zarówno w wersji budżetowej, jak i luksusowej. Dla przykładu – w jednym salonie za paznokcie hybrydowe zapłaciłam 35 GEL~58 zł, a w drugim 90 GEL~150 zł. Średnio na kategorię beauty wydawaliśmy 242 zł miesięcznie.

Wycieczki: 565 zł

Ta kategoria to nasze uśrednione koszty wycieczek poza Tbilisi. Podczas tych 6 miesięcy pobytu w Gruzji zdarzały się miesiące, w których nie wyjeżdżaliśmy poza stolicę. Były też takie, w których odwiedzaliśmy na kilka dni Batumi czy jechaliśmy w góry. Jednego miesiąca nie wydawaliśmy w tej kategorii nic, a w inny ponad 2500 zł. W powyższej kwocie mieszczą się przejazdy marszrutkami między miastami, noclegi poza Tbilisi, nasz urlop w górach, pobyt w Batumi itd. To baaardzo subiektywna kategoria, która w Twoim przypadku może być znacznie niższa lub znacznie wyższa. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie będziesz zwiedzać Gruzję 😉

Kilka przykładów:

 • nocleg w Kutaisi – 60 GEL~100 zł
 • noc w guesthouse’ie w górach (Omalo) – 190 GEL~320 zł (z wypasionym śniadaniem i kolacją)
 • pociąg na trasie Tbilisi-Batumi – 35 GEL~ 58 zł (II klasa)
 • marszrutka na trasie Tbilisi-Kutaisi – 20 GEL~33 zł

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Gruzji wyniosły 5041 zł. Nie oceniam czy to dużo, czy mało, bo to zbyt subiektywne 😉 Żyjemy na takim poziomie, na jaki po prostu nas stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia (który możesz podejrzeć na naszym Instagramie) koszty są takie, a nie inne. To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo wynajmując pokój, albo wręcz przeciwnie – w bardziej luksusowych warunkach niż my. Może wolisz gotować w domu, zamiast jeść na mieście. Twoje koszty życia mogą być zarówno sporo niższe, jak i znacznie wyższe od tych podanych przez nas 😉 Warto też dodać, że koszty życia w innych miejscach w Gruzji mogą znacząco się różnić – stolica jest zdecydowanie najdroższa, szczególnie pod kątem wynajmu mieszkania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Gruzji – jestem do dyspozycji w komentarzach! 😉