Jak będą wyglądały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku? Dlaczego mundial w Katarze rozpocznie się w listopadzie? Czy na stadionach będzie można pić piwo?
Po naszej wizycie w Doha zainteresowaliśmy się tematem przyszłego mundialu. Katar jest społeczeństwem o raczej niskim wskaźniku aktywności fizycznej. Z racji tego, że jest to kraj muzułmański, istnieje wiele kontrowersji wokół organizacji Mistrzostw Świata właśnie tam. Bardzo ciekawe jest, w jaki sposób zostanie zorganizowany i przeprowadzony Mundial 2022. W dzisiejszym wpisie poruszamy największe kontrowersje związane z MŚ 2022 w Katarze. Sprawdzamy też, co sądzą o tym sami Katarczycy 😉
Spis treści
Sport w Katarze
Społeczeństwo katarskie zawsze było dość słabo zainteresowane aktywnością fizyczną. W Doha, czyli stolicy państwa, zdecydowana większość osób porusza się samochodami. Podczas naszego pobytu w tym mieście ciężko było w ogóle chodzić pieszo – chodniki są w złym stanie, a często nie ma ich w ogóle. Duża część społeczeństwa zmaga się z otyłością.
Wynika to zapewne z faktu, że – jak wiadomo – głównym źródłem dochodu Kataru jest eksport ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Z tego powodu paliwo jest bardzo tanie – za litr diesela zapłacimy mniej niż 1 zł! Jak dowiedzieliśmy się od kierowcy Ubera, samochody również nie są drogie i każdego na nie stać.
Katar nie ma jeszcze podobno skompletowanego odpowiedniego zespołu piłkarskiego, który na mundialu ma wystąpić 😯 Po kontrowersjach wokół Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej zorganizowanych w Katarze w 2015 roku, podczas mundialu 2022 dobrze byłoby uniknąć podobnego efektu.
Zasady zmiany reprezentacji w piłce nożnej są jednak dużo bardziej rygorystyczne – jest to właściwie niemożliwe.
W Katarze powstaje obecnie bardzo dużo boisk do piłki nożnej i siłowni na powietrzu. Tym sposobem państwo zachęca swoich mieszkańców do sportu, mając nadzieję, że uda się zbudować odpowiednio silny zespół na mundial w 2022 roku.
Co ciekawe, reprezentacja Kataru do tej pory nigdy nie zakwalifikowała się do MŚ w ramach eliminacji. Z racji bycia gospodarzem, wezmą oczywiście udział w mistrzostwach bez eliminacji 😉
Kontrowersje wokół mundialu 2022
Wokół mundialu w Katarze w 2022 roku powstało wiele kontrowersji. Poniżej postanowiliśmy zebrać te według nas najbardziej interesujące.
Wybór gospodarza
Pierwszą kontrowersją wokół mundialu w Katarze był wybór gospodarza. Istnieją teorie – niektóre bardzo prawdopodobne – mówiące o udziale dużych pieniędzy w decyzji podjętej przez FIFA. Mimo że nie jesteśmy zwolennikami teorii spiskowych, dodają one dodatkowego smaczku do pozostałych, nietypowych cech mundialu w Katarze 🙂
Mundial jesienią
Kolejnym niecodziennym aspektem Mistrzostw Świata w 2022 roku jest termin ich rozegrania. Ze względu na bardzo wysokie temperatury w Katarze latem (nawet 40-45 stopni Celsjusza), rozpocznie się on 21 listopada, a zakończy 18 grudnia.
Jest to problematyczne dla rozgrywek klubowych. W większości państw europejskich trwają w tym czasie ligi krajowe. Oznacza albo konieczność przesunięcia sezonów ligowych, albo zwolnienia zawodników na czas mistrzostw. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak ostatecznie zostanie to rozwiązane.
Wyzysk przy budowie stadionów…
Budowa nowych stadionów w Katarze wydawała się świetną okazją zarobkową dla robotników z biedniejszych krajów (np. Indii, Filipin czy Nepalu). Nie jest jednak tak różowo – Amnesty International już w 2016 r. alarmowała, że są oni wykorzystywani. Nie otrzymują wynagrodzenia przez wiele miesięcy, wielu z nich głoduje, a na przyjazd do Kataru musieli pożyczyć pieniądze. Są też problemy formalne – firmy zatrudniające robotników często nie załatwiają na czas potrzebnych dokumentów (np. zezwolenia na pracę).
Wyjazd z Kataru nie jest łatwy – najpierw robotnik musi zdobyć pieniądze na bilet lotniczy. Nawet jeśli mu się to uda, wyjeżdżając musi zrzec się wszelkich roszczeń do niewypłaconych pieniędzy.
Praca odbywa się w ciężkich warunkach i bardzo wysokiej temperaturze. Według organizacji broniących praw pracowniczych, przy budowie stadionów w Katarze mogło już umrzeć nawet kilkadziesiąt lub kilkaset osób.
…a z drugiej strony ekologia
Budowane na mundial w Katarze stadiony wykonywane są z przyjaznych środowisku materiałów. Początkowy plan zakładał, że większość z nich będzie klimatyzowana. Khalifa International Stadium został nawet ukończony wraz z ekologicznym systemem klimatyzacji. Woda jest dociągana z oddalonego o kilometr od stadionu chłodzonego zbiornika i doprowadzana do obiektu. Z jej pomocą na stadion dostaje się chłodne powietrze, pozwalające utrzymać temperaturę na poziomie 23℃.
Czy na mundialu w Katarze będzie można pić piwo?
Jak wiecie, Katar jest państwem muzułmańskim. W związku z tym do kraju nie można wwozić wieprzowiny. Co jednak najciekawsze – to samo tyczy się alkoholu! W Katarze obowiązuje prohibicja, a alkohol kupić można jedynie w niektórych hotelach lub specjalnych sklepach
(oczywiście w bardzo wysokich cenach), do których trzeba posiadać licencję od pracodawcy. Spożywanie alkoholu jest zabronione w miejscach publicznych.
Zastanawiacie się pewnie, czy wobec tego podczas mundialu w Katarze 2022 r. będzie można wypić piwo? Wiedząc, że kibice spoza tego kraju są zupełnie innej kultury, władze Kataru ogłosiły, że spożywanie alkoholu będzie możliwe jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego strefach dla kibiców 😉
Emir ciągle chyba nie jest jednak do tego przekonany. Od 1 stycznia 2019 r. na terenie całego kraju podwyższono akcyzę na alkohol o 100%. Oznacza to, że alkohol będzie 2 razy droższy. Przykładowo – 24-pak piwa ma kosztować ponad 100 dolarów! 😵
Jak można się spodziewać, ceny w strefach kibica będą zapewne jeszcze wyższe.
A co na to Katarczycy?
Lokalsi uważają, że mundial w Katarze będzie świetną okazją na pokazanie ich kultury reszcie świata. Liczą na to, że dzięki takiej imprezie uda się “odczarować” obraz krajów muzułmańskich, które wielu osobom kojarzą się z terroryzmem i niebezpieczeństwem. W końcu Katar uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów świata!
Będąc w Doha przez jeden dzień zauważyliśmy, że turyści w zdecydowanej większości szanują lokalną kulturę, np. poprzez odpowiedni ubiór. Nie widzieliśmy także nikogo pijącego alkohol w miejscu publicznym.
Podsumowanie
Mimo wielu kontrowersji, jesteśmy mega ciekawi jak przebiegnie mundial w Katarze w 2022 r. Bardzo interesujące wydaje się zderzenie kultury zachodnich kibiców – głośnych i imprezowych – z tradycyjnym i dość mocno konserwatywnym społeczeństwem katarskim.
A Wy, co myślicie na temat MŚ w Katarze? Wyobrażacie sobie roznegliżowanych kibiców z butelką piwa na trybunach, czy wierzycie, że dostosują się oni do panujących u gospodarza mundialu zwyczajów? 🤔
A może sami wybieracie się na mistrzostwa? Dajcie znać, bardzo ciekawi nas Wasze zdanie!