Revolut – wygodna karta wielowalutowa

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kartę wielowalutową Revolut – środek płatności za granicą, który podbija świat! Jeśli chcesz oszczędnie i wygodnie płacić w obcych walutach – koniecznie przeczytaj ten post 😉

OSTATNIA AKTUALIZACJA POSTA – 02.2023

Co to jest ten Revolut?

Revolut powstał w 2015 r. jako startup. Nikolay Storonsky, CEO i główny pomysłodawca Revoluta, podczas swoich intensywnych podróży zauważył, jak dużo pieniędzy traci na kursach wymiany walut i ukrytych opłatach bankowych. Wpadł na pomysł utworzenia Revoluta – pozabankowej instytucji typu fintech, mającej oferować łatwe płatności wielowalutowe na całym świecie. Poza prostotą używania, głównym założeniem był też brak ukrytych opłat oraz uczciwe kursy wymiany walut.

Revolut startował jako firma zarejestrowana w UK. Pod koniec 2018 r. uzyskał europejską licencję bankową, co umocniło jego wiarygodność wśród polskich klientów. W tym momencie Revolut działa w Polsce już jako pełnowymiarowy bank. W lipcu 2022 r. konta dotychczasowych klientów zostały przeniesione do Revolut Bank z siedzibą na Litwie.

Jak zacząć i ile to kosztuje?

Korzystanie z Revoluta zaczyna się od pobrania aplikacji mobilnej oraz zamówienia karty wielowalutowej.

Żeby założyć konto Revolut i zamówić kartę kliknij tutaj.

Po utworzeniu konta (w bezpłatnym wariancie STANDARD) otrzymujesz:

 • darmowe konto europejskie
 • darmowy lokalny rachunek IBAN
 • darmowe płatności międzynarodowe
 • wymianę ponad 30 walut bez opłat (od pon do pt) – limit 1000 €/miesiąc
 • darmowe wypłaty z bankomatów w ramach limitu 800 zł/miesiąc lub 5 razy w miesiącu

Obecnie Revolut oferuje także inne warianty swoich kont – Plus, Premium oraz Metal. Cechują się szerszym wachlarzem korzyści niż opcja standardowa, a co za tym idzie – nie są bezpłatne. Opłata za prowadzenie tego typu konta waha się między 14,99 a 49,99 zł miesięcznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i porównać wszystkie oferty, kliknij tutaj.

Jak działa Revolut?

Cała obsługa Twojego konta Revolut, łącznie z wymianą walut, odbywa się w aplikacji mobilnej. Naszym zdaniem jest ona bardzo intuicyjna i prosta w użytkowaniu. Po zainstalowaniu aplikacji, jej każdorazowe otwarcie poprzedzone jest wprowadzeniem PINu lub użyciem odcisku palca. Najważniejszym elementem apki jest jej górna część. Możesz w niej przewijać listę swoich kont (jeśli masz ich już kilka – o czym więcej poniżej):

Aplikacja Revolut - podgląd kont
Lista kont w Revolut

Utworzenie subkonta w nowej walucie dzieje się tak naprawdę automatycznie. Subkonto tworzy się, gdy doładujesz je daną walutą lub wymieniasz środki z innego konta na daną walutę. Przykładowo, aby “założyć” konto w PLN, wystarczy nacisnąć przycisk “+ Wpłać”, wybrać walutę PLN oraz doładować konto np. kartą debetową w PLN, z której korzystasz na co dzień:

Widok główny w aplikacji
Widok główny w aplikacji Revolut
Revolut aplikacja
Wpłata na konto Revolut

Doładowanie nic nie kosztuje, a kasa na Twoim koncie PLN w Revolut pojawi się tam od razu. Od tego momentu możesz wymieniać PLNy na dowolną walutę dostępną w Revolut.

Kursy oferowane przez Revolut są naprawdę korzystne. Przykładowo – w momencie aktualizacji tego posta (01.02.2023 r.) kurs EUR/PLN w Revolut wynosi 1 EUR = 4,70 PLN. W tym samym czasie w najlepszych kantorach online za 1 EUR musimy zapłacić między 4,71 a 4,73 PLN. Odkąd używamy karty Revolut, właśnie taką prawidłowość zauważamy – kursy walut są tu zazwyczaj minimalnie lepsze lub podobne do tych w najtańszych internetowych kantorach.

Wymiana walut w aplikacji
Apka Revolut – wymiana walut

W czym Revolut jest lepszy od kantorów?

Przede wszystkim Revolut daje niesamowitą wygodę. Wymieniając waluty w apce, pieniądze w wybranej przez Ciebie walucie dostępne są od razu (widoczne jako nowe subkonto).

Płacąc kartą Revolut (fizyczną lub wirtualną) w lokalnej walucie danego kraju (np. w EUR), pieniądze ściągane są automatycznie z odpowiedniego subkonta. W praktyce używasz jednej karty, płacąc w wielu walutach (stąd rodzaj karty – wielowalutowa). Nie wiążą się z tym żadne dodatkowe opłaty. Płacisz w sklepie czy restauracji 50 EUR – z subkonta ściągane jest dokładnie 50 EUR. Nie ma żadnych opłat za przewalutowanie ani nic podobnego (przy zachowaniu pewnych warunków – więcej poniżej).

W aplikacji mobilnej Revolut widzisz pełną historię swoich płatności, doładowań i wymian. Dodatkowo, gdyby w płatności poszło coś nie tak, apka wyświetla dokładny komunikat. Nam zdarzyło się to tylko raz – na autostradzie we Włoszech (pisaliśmy o tym tutaj). Była to jednak nasza wina, bo nie włączyliśmy w aplikacji płatności paskiem magnetycznym, o czym zostaliśmy poinformowani jasnym komunikatem w historii transakcji.

Kolejnym plusem jest to, że każde niewykorzystane środki w danej walucie możesz bez problemu wymienić lub bez opłat przelać na swoje polskie konto bankowe. Darmowy przelew jest na naszym koncie w mBanku zazwyczaj w ciągu 1-2 dni roboczych.

Haczyki – o czym musisz pamiętać?

Możesz teraz pomyśleć, że Revolut to ideał bez wad. Otóż nie. Mogą zdarzyć się prowizje, opłaty dodatkowe czy pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć!

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, którymi musisz się kierować, żeby korzystanie z Revoluta nie wiązało się z absolutnie żadnymi dodatkowymi opłatami:

 • wymieniaj waluty tylko w dni robocze (w weekendy doliczane jest ok. 1-2% prowizji ze względu na zamrożone kursy walutowe)
 • zawsze płać w lokalnej walucie – jeśli jest możliwość wyboru waluty podczas płatności kartą czy wybierania gotówki z bankomatu, zawsze wybieraj walutę lokalną (lub odpowiadającą subkontu w Revolut, z którego chcesz ściągnąć hajs)
 • jeśli nie masz wystarczającej ilości środków w docelowej walucie, Revolut dokona automatycznej wymiany podczas płatności (pieniądze do wymiany zostaną ściągnięte z subkonta, na którym jest ich najwięcej). UWAGA NA WEEKENDY – płacąc w weekend w walucie, której nie mamy (lub mamy jej za mało), zostanie doliczona weekendowa prowizja, o której wspominaliśmy w pierwszym podpunkcie tego akapitu
 • bezpłatnie możesz wymienić waluty o równowartości 1000 EUR miesięcznie – po przekroczeniu tego limitu, zostanie naliczona opłata w wysokości 0,5% wymiany
 • bezpłatnie z bankomatu możesz wyciągnąć równowartość 800 PLN miesięcznie lub wykonać 5 wypłat (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej) – później naliczana jest opłata w wysokości 2% wypłacanej kwoty (min. 1 EUR za każdą wypłatę)
 • pamiętaj, że wymieniając pieniądze na waluty THB (bat tajlandzki) i UAH (hrywna ukraińska), w tygodniu zawsze doliczana jest prowizja 1%, a w weekendy 2%.

Trzymanie się tych zasad nie jest jakimś wielkim problemem, jednak trzeba mieć ich świadomość i o nich pamiętać. Tak naprawdę, szczególnie podróżując po Europie, wystarczy wymieniać waluty w tygodniu i pamiętać o limicie wypłat z bankomatów 😉

Pełną listę aktualnych opłat i prowizji zawsze znajdziesz na stronie Revoluta.

Czy pieniądze w Revolut są bezpieczne?

Możesz zastanawiać się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa Twoich środków pieniężnych w Revolucie. Myślę, że warto zajrzeć do źródła, czyli przeczytać, co pisze o tym sama firma.

Od kiedy Revolut stał się pełnoprawnym bankiem, myślę, że nie ma się czego obawiać. Warto po prostu zachować zdrowy rozsądek. My np. przelewamy na konto Revolut tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie potrzebujemy w danej chwili. Procedura doładowania konta kartą w PLN jest mega prosta i trwa może 30 sekund. Na spokojnie można więc to robić na bieżąco podczas urlopu 😉

Podsumowanie

Szczerze polecamy korzystanie z karty Revolut. Przez kilka lat sprawdziła nam się już w wielu krajach Azji i Europy, m.in. we Włoszech, w Katarze, Tajlandii, Gruzji czy na Cyprze. Karta może przydać się również w Polsce, np. do zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. W AliExpress czy Amazon często opłaca się zapłacić np. w USD.

Przed wyjazdem za granicę zawsze sprawdzaj aktualne opłaty i prowizje na stronie Revoluta.

Jeśli interesują Cię opcje alternatywne do Revoluta, koniecznie sprawdź nasz post na temat karty Visa Świat Intensive. Może w Twoim przypadku to rozwiązanie będzie jeszcze lepsze!

Korzystasz z karty Revolut? A może masz jakieś inne sprawdzone metody na płatności za granicą? Daj znać w komentarzu, a my chętnie zapoznamy się z Twoją opinią 😉