transport w gruzji w tbilisi

Transport w Gruzji – ceny i rodzaje

Mieszkając w Gruzji przetestowaliśmy już chyba każdy możliwy środek transportu. Zaczynając od tych budżetowych (autostop czy marszrutki), po opcje luksusowe, jak wynajem auta na kilka dni. Przemieszczaliśmy się po dużych miastach (Tbilisi, Batumi, Kutaisi) oraz małych wioskach, docierając do najbardziej odległych atrakcji. W dzisiejszym wpisie przedstawiam jak wygląda transport w Gruzji w 2023 roku – dostępne opcje, ceny i inne praktyczne wskazówki związane z poruszaniem się po gruzińskich drogach.

OSTATNIA AKTUALIZACJA POSTA – 05.2023

Wynajem auta w Gruzji

Absolutne ‘must do’! Auto w Gruzji po prostu trzeba wynająć, choćby na kilka dni. Ta wolność, swoboda, możliwość dojazdu do miejsc nieobleganych przez turystów, no i emocje podczas jazdy poza utartym szlakiem – to trzeba przeżyć!

Do rezerwacji auta w Gruzji polecamy LocalRent (kliknij). To działający od 2011 r. agregator lokalnych wypożyczalni. Strona LocalRent pozwoli Ci zarezerwować auto z mniejszych, gruzińskich wypożyczalni, które oferują naprawdę świetne ceny! Sprawdź poniżej, wpisując interesujące Cię daty i miasto wynajmu ↓

Ceny zależą oczywiście od modelu samochodu, długości najmu i sezonu. Przykładowe kwoty aktualne na 2023 rok:

  • samochód osobowy w lipcu na 7 dni, odbiór i zwrot w Tbilisi: od 26 USD/dzień
  • SUV 4×4 w sierpniu na 7 dni, odbiór i zwrot w Kutaisi: od 37 USD/dzień

Przy okazji dokonywania rezerwacji zwróć uwagę na rodzaj ubezpieczenia. Większość ofert nie wymaga depozytu ani nie posiada limitu kilometrów. Zakazane trasy w Gruzji, którymi nie możesz pojechać wypożyczonym od nich autem, to jedynie te najbardziej hardkorowe jak Omalo czy Uszguli (więcej szczegółów znajdziesz w warunkach wynajmu). Fajną opcją jest również możliwość dostarczenia samochodu na lotnisko lub pod dowolny adres w mieście.

Wszystkie rezerwacje można bezpłatnie odwołać do 7 dni przed rozpoczęciem okresu wynajmu i otrzymać pełny zwrot. Wiele ofert ma również rozszerzoną opcję darmowego anulowania (do wybrania w filtrach podczas wyszukiwania), która pozwala bezpłatnie anulować rezerwację do 24 godzin przed rozpoczęciem wynajmu 😉

Przy okazji obalę też mit o niebezpiecznej jeździe Gruzinów i braku zasad na drodze. Zasady są, ale umowne – trzeba jeździć dynamicznie i intuicyjnie. Klakson czy długie światła nie oznaczają tutaj nic złego 😉

Rezerwacji samochodu przez LocalRent dokonasz tutaj (kliknij).

gdzie wypozyczyc samochod w gruzji

Marszrutki – popularny transport w Gruzji

Absolutna klasyka gruzińskich szos. Jeśli nie wiesz, jak dojechać w wybrane miejsce w Gruzji, to dobrą odpowiedzią zawsze będzie marszrutka 😁 Z tym środkiem transportu jest trochę tak, że albo się go kocha, albo nienawidzi. Albo poczujesz ten klimat wyprzedzania na trzeciego (koniecznie z telefonem przy uchu!) i toboły pasażerów poupychane pod każdym siedzeniem, albo nie. My z marszrutek korzystaliśmy wielokrotnie i jesteśmy ich fanami 😁 Przysparzają trochę adrenaliny, nie ma dla nich tras niemożliwych, a ich kierowcy karmią pasażerów głośną, gruzińską muzyką. Marszrutki nie mają ścisłych rozkładów jazdy – ruszają w trasę wtedy, kiedy się zapełnią. Poniżej podaję kilka przykładowych, popularnych tras wraz z cenami:

  • Tbilisi – Stepancminda (dawne Kazbegi) – 15 GEL~25 zł
  • Tbilisi – Zugdidi – 25 GEL~42 zł
  • Tbilisi – Kutaisi – 20 GEL~33 zł
  • Tbilisi – Mccheta – 2 GEL~3,30 zł
  • Batumi – Kutaisi – 15 GEL~25 zł 

Największym zbiorowiskiem marszrutek w Tbilisi jest dworzec Didube, na który łatwo dostać się metrem, wysiadając na stacji o tej samej nazwie.

Mini vany

Mini vany są zazwyczaj wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są marszrutki, a ich kierowcy wypatrzą Cię jak tylko pojawisz się na horyzoncie. Ceny za przejazd są zazwyczaj kilka lari wyższe niż te oferowane przez marszrutki, co jest uzasadnione lepszym komfortem jazdy. My z opcji mini vana korzystaliśmy tylko raz na trasie Batumi – Kutaisi. Taki przejazd był tylko 2 GEL droższy od marszrutki na tej samej trasie (rok 2019). 

Transport w Gruzji - przykładowy mini van
Przykładowy mini van

Autobusy

Autobusy to prężnie działający środek transportu w Gruzji. W ostatnich latach stare egzemplarze w stolicy zostały zastąpione nowymi, klimatyzowanymi. W obrębie większych miast, takich jak Tbilisi czy Batumi, dojedziesz nimi niemal wszędzie. Połączenia najlepiej sprawdzać na elektronicznych rozkłady jazdy zlokalizowanych na przystankach lub w Google Maps. Do poruszania się komunikacją miejską przyda Ci się wielorazowa, plastikowa karta, choć nie jest ona niezbędna.

Transport w Gruzji - nowszy model autobusów w Tbilisi
Przykładowy autobus w Tbilisi

W Tbilisi

Kartę możesz zakupić w okienku na każdej stacji metra. Kosztuje ona 2 GEL~3,40 zł. Przy okazji możesz ją od razu doładować za dowolnie wybraną kwotę. Służą też do tego pomarańczowe automaty, których nie brakuje w całym mieście. Należy jedynie pamiętać, że nie wydają one reszty! Żeby “skasować” bilet wystarczy przy każdym przejeździe przyłożyć doładowaną kartę do czytnika w autobusie. Automatycznie pobierze on z niej równowartość jednego biletu i wyświetli pozostałą na karcie kwotę. Cena pojedynczego przejazdu to 1 GEL~1,70 zł. Tak jak wcześniej wspomniałam, karta nie jest niezbędna, choć jeśli masz zamiar korzystać też z metra, i tak będziesz musiał(a) ją nabyć. Bilet można kupić też bezpośrednio w autobusie, przykładając kartę płatniczą Visa lub MasterCard do wcześniej wspomnianego czytnika.

WAŻNE! W ramach jednego biletu możesz poruszać się dowolnymi autobusami przez 1,5 h! Nawet po ponownym zetknięciu karty do czytnika, nie pobierze on opłaty za kolejny przejazd w ramach tych 90 min. 

W Batumi

Kartę na komunikację miejską można zakupić i doładować w nowszych, pomarańczowych automatach stojących na chodnikach. Koszt to 2 GEL~3,40 zł. W internecie znaleźliśmy też informację, że można ją kupić w punkcie ‘Metro Service +’ zlokalizowanym na ul. Gorgasali 55. Bilet ‘kasujemy’ w autobusach analogicznie do podpunktu powyżej. Pojedynczy przejazd kosztuje 0,3 GEL~50 gr. Autobusy w Batumi są stare i mocno zużyte, ale naprawdę można na nich polegać 👍

Metro w Tbilisi

Transport w Gruzji to też metro – co prawda tylko w stolicy, ale dobre i to 😉 Dostępne są dwie linie, po których metro kursuje codziennie w godzinach 6:00 – 24:00. To stary i bardzo głośny środek komunikacji, ale działa naprawdę sprawnie! Dodatkowo w sezonie letnim zapewnia przyjemny chłód 😉 W metrze obowiązuje ta sama karta, o której wspominałam w podpunkcie o autobusach w Tbilisi. Należy ją odbić w bramkach po wejściu do stacji metra. Koszt przejazdu wynosi 1 GEL~1,70 zł. 

WAŻNE! W ramach tej opłaty przez 1,5 h możesz poruszać się metrem z dowolną liczbą przesiadek.  

Taksówki

Wiesz już, że transport publiczny w Gruzji jest naprawdę tani. A jak wygląda sytuacja z taksówkami? Na nich również nie zbankrutujemy. Kilkukilometrowe przejazdy w obrębie miasta to koszt kilku/kilkunastu zł. W poprzednim poście polecałam już aplikację Bolt, z której korzystamy w Gruzji regularnie 😉

Transport w Gruzji - taksówka zamówiona aplikacją Bolt
Taksówka aplikacji Bolt

Pociągi – transport w Gruzji, który pozytywnie nas zaskoczył

To nasze największe zaskoczenie wśród wszystkich środków transportu w Gruzji! Pociąg na trasie Tbilisi-Batumi okazał się bardzo nowoczesnym, punktualnym i wypasionym egzemplarzem. Korzystaliśmy z niego dwukrotnie i za każdym razem pojawiał się na stacji w Tbilisi na długo przed planowanym odjazdem. Pan z obsługi miał wydrukowaną listę pasażerów i przed wejściem odhaczał po kolei każdego obecnego. Miejsce w II klasie kosztowało nas 35 GEL~57 zł (w I klasie to koszt 75 GEL~122 zł). Pociąg był dwupiętrowy, miał WiFi (to akurat słabo działało 😁), klimatyzację, gniazdka elektryczne i dużo miejsca na nogi. 370 km trasy pokonuje w ok. 5 godzin. Bilety można nabyć przez Internet.

Kolejną styczność z pociągiem mieliśmy jadąc z Gruzji do Azerbejdżanu i z powrotem (w 2019 roku). Tutaj już nie mieliśmy tyle szczęścia i dwa razy trafiliśmy na starszy model pociągu, ale i tak było naprawdę przyzwoicie. Ceny biletów różnią się oczywiście w zależności od klasy:

  • I klasa – przedział dwuosobowy, czyli dwa pojedyncze łóżka – 79 GEL~158 zł/osoba
  • II klasa – przedział czteroosobowy, czyli dwa łóżka piętrowe – 57 GEL~93 zł/osoba
  • III klasa – wszyscy razem, łóżka dwupoziomowe – 38 GEL~62 zł/osoba

Bilet można kupić w kasie na dworcu kolejowym Station Square w Tbilisi.

Jadąc do Baku korzystaliśmy z opcji luksusowej, czyli I klasy. Z powrotem chcieliśmy spróbować tańszego wariantu, żeby mieć porównanie i kupiliśmy bilety III klasy. Nie jesteśmy szczególnie wygodniccy i przyznajemy, że obie opcje były naprawdę ok. Łóżka, stoliki i pościel są podobne lub wręcz takie same niezależnie od rodzaju biletu. Różnica jest tylko w liczbie osób dookoła 😉

Autostop

Od znajomych wiem, że autostop w Gruzji działa naprawdę prężnie. My mieliśmy okazję go przetestować na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej, a dokładnie Gudauri-Stepancminda (dawne Kazbegi). Był to nasz pierwszy raz autostopowy i poszło naprawdę gładko! Świetna opcja dla budżetowców, którzy chcą zjechać Gruzję wzdłuż i wszerz. Jeśli planujesz korzystać z autostopu, polecam zabrać jakieś drobne polskie upominki dla kierowców, którzy okażą Ci pomocną dłoń. Taki mały gest na pewno pozostawi dobre wrażenie i wywoła uśmiech na twarzach Gruzinów, którzy z reguły bardzo lubią Polaków 😉

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie transportu lub ogólnie urlopu w Gruzji, pisz śmiało. Jestem dostępna w komentarzach 😉