Ile kosztuje wyjazd do Tajlandii?

Zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje wyjazd do Tajlandii? A może planujecie swoje wymarzone wakacje w tym kraju i chcecie wiedzieć, ile kasy ze sobą zabrać? W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przedstawiając szczegółowe koszty naszego 3-tygodniowego wyjazdu do Tajlandii w grudniu 2018 r.

Pamiętajcie jednak, że jest to nasze subiektywne podsumowanie kosztów 3 tygodni w Tajlandii. W zależności od terminu wakacji oraz Waszego stylu podróżowania, koszty mogą być zarówno dużo niższe, jak i wyższe. Właśnie dlatego podajemy dokładne koszty w każdej kategorii wydatków 😉

Waluta

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht tajski (THB). Kurs w stosunku do złotego utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie – 1 THB ~ 0.12 PLN.

W jakiej formie w takim razie zabrać pienądze do Tajlandii?

W przypadku wyjazdu wakacyjnego najwygodniejszą i raczej opłacalną opcją jest wymiana PLN w kantorze w Polsce np. na dolary amerykańskie (USD), a następnie wymiana dolarów na bahty po przylocie do Tajlandii. Będąc na miejscu poszukajcie charakterystycznego, zielonego kantoru Superrich – oferują przeważnie bardzo dobre kursy 😉

TIP #1

Jeśli wolicie podróżować bez gotówki, możecie rozważyć zabranie ze sobą Revoluta lub karty Visa Świat Intensive.

TIP #2

Wymieniając PLN na USD w Polsce upewnijcie się, że dostajecie najnowsze wersje banknotów (więcej info np. tutaj) oraz poproście o wypłatę w jak największym nominale, najlepiej po 100 USD. Tajskie kantory oferują lepsze kursy dla większych nominałów.

Koszty 3-tygodniowych wakacji w Tajlandii

Nasz ostatni wyjazd do Tajlandii zorganizowaliśmy na własną rękę. Polecieliśmy z Warszawy do Chiang Mai 7.12.2018 r., a wróciliśmy 28.12.2018 r.

Kilka zastrzeżeń: podróżowaliśmy we dwójkę – wszystkie koszty podane w tym poście są więc kosztami na parę. Dla ułatwienia podajemy też niektóre koszty w przeliczeniu na osobę. Lecieliśmy z przesiadką w Katarze, gdzie spędziliśmy w sumie prawie 2 dni (więcej tutaj: Doha w 1 dzień – informacje praktyczne). Koszty podane w kolejnych podrozdziałach nie zawierają kosztów pobytu w Doha.

No, to tyle wstępu, przejdźmy do konkretów 🙂

Przeloty Polska-Tajlandia – 3570 zł

Głównym kosztem wyjazdu do Tajlandii są bilety lotnicze. Nasze bilety na grudzień 2018 r. kupiliśmy w marcu 2018 r., a więc 9 miesięcy wcześniej. Za dwa bilety liniami Qatar Airways w dwie strony z Warszawy do Chiang Mai (z przesiadką w Doha) zapłaciliśmy 3570 zł (1785 zł/osobę).

Bilety lotnicze zawierały oczywiście dwie sztuki dużego bagażu oraz pozostałe usługi standardowo oferowane w klasie ekonomicznej Qatar Airways (komfortowy samolot, 2 posiłki, napoje itd.).

Obserwując bilety na tej trasie od jakiegoś czasu, możemy powiedzieć, że 1785 zł/osobę to naprawdę dobra cena. Generalnie każdy bilet kupiony poniżej 2000 zł/osobę należy uznać za uczciwy deal 😉

Zdarzają się oczywiście mega promocje, również w innych liniach lotniczych, jednak przeważnie są to albo loty w jedną stronę, albo na krótki okres (np. na 7 lub 10 dni). Oczywiście, jeśli macie możliwość wyjazdu w dowolnym momencie, warto poszukać takich okazji. My byliśmy ograniczeni terminem wyjazdu (w grę wchodził tylko grudzień).

Tanich lotów do Tajlandii najlepiej szukać w internetowych porównywarkach. My najczęściej korzystamy ze Skyscannera ↓

Przeloty krajowe w Tajlandii – 1050 zł

Jednym z dylematów pierwszego wyjazdu do Tajlandii jest pytanie, czy odwiedzić któreś z większych miast (Bangkok, Chiang Mai), czy jednak udać się na południowe wyspy. Czemu jednak nie połączyć obu opcji? 🙂

Będąc dwukrotnie w Tajlandii, tak właśnie robiliśmy. Pierwsze kilka dni w większym mieście, a później lot na wyspy. Tym razem po kilku dniach spędzonych w Chiang Mai polecieliśmy na prawie 2 tygodnie na Phuket, skąd udaliśmy się na plażowanie na okolicznych Koh Yao Yai i Koh Yao Noi 🙂

Trasę z Chiang Mai na Phuket pokonaliśmy liniami Thai Smile (z przesiadką w Bangkoku), płacąc 576 zł (288 zł/osobę). Lot powrotny odbyliśmy liniami Bangkok Airways, za który zapłaciliśmy 474 zł (237 zł/osobę).

W sumie za przeloty dla dwóch osób w dwie strony na trasie Chiang Mai-Phuket zapłaciliśmy 1050 zł (525 zł/osobę).

TIP #3

Planując przeloty po Tajlandii koniecznie sprawdźcie ofertę AirAsia. Można wyrwać bilety w naprawdę niskich cenach! Szczególnie jeśli podróżujecie bez bagażu rejestrowanego.

Noclegi – 1680 zł

Wszystkie noclegi w Tajlandii rezerwowaliśmy na Bookingu. Spaliśmy zarówno budżetowo, jak i trochę bardziej na wypasie. Tajlandia to kierunek, gdzie za niewielkie pieniądze można doświadczyć luksusu, np. nocując w Bangkoku w hotelu z basenem na dachu. Chiang Mai również pełne jest takich ekskluzywnych wieżowców – my zatrzymaliśmy się na jedną noc w tym condo.

Poza jedną nocą w apartamentowcu z basenem, w Chiang Mai spaliśmy budżetowo (średnio 40zł/noc/pokój). Na Koh Yao Yai spaliśmy w jednym z najtańszych hosteli, gdzie cena wynosiła 90 zł/noc/pokój. Na luksus pozwoliliśmy sobie na Koh Yao Noi, gdzie wynajęliśmy prywatne bungalowy na wzgórzu, z pięknym widokiem na morze (100 zł/noc/domek) 😉

Łącznie na noclegi w Tajlandii wydaliśmy 1680 zł (średnio 93zł/noc).

Jedzenie i zakupy – 2000 zł

Ale jak to? 2000 zł na jedzenie w 3 tygodnie w Tajlandii? “Przecież tam jest mega tanie żarełko”, mówili! 😱

To wszystko prawda! Ale my nie jesteśmy normalni w kwestii jedzenia – wiecie, nazwa zobowiązuje 😎 Jedliśmy w Tajlandii praktycznie cały czas, bez jakichkolwiek ograniczeń, próbując wszystkiego, co dostępne 😅 Proponujemy więc traktować ten koszt bardzo subiektywnie – spokojnie można nie chodzić głodnym w Tajlandii za mniej niż połowę tej kwoty.

Krążą legendy, że w Tajlandii obiad je się za 2-3 złote. W rzeczywistości nie zawsze jest aż tak różowo. Faktycznie, na lokalnych streetfoodowych marketach można znaleźć dania za 20-30 THB (3-4 zł). Ogólnie jednak za tani można uznać posiłek poniżej 100 THB (np. 60-80 THB, czyli 8-10 zł). Na wyspach jedzenie jest trochę droższe – posiłek w średniej cenie kosztuje 120-150 THB (14-18 zł). Wszystko powyżej to już ekskluzif 😁

Podczas 3 tygodni w Tajlandii na jedzenie i zakupy wydaliśmy łącznie 2000 zł. Na tę kwotę składają się zarówno posiłki, jak i zakupy w niezawodnych 7-Eleven (nie tylko jedzenia, ale również drobnych kosmetyków). Nie żałujemy ani złotóweczki! Raczej czekamy już na powrót… 😉

Taxi, Grab, TukTuk, autobusy – 550 zł

W Chiang Mai i okolicach poruszaliśmy się głównie taksówkami lub Grabem (azjatycji odpowiednik Ubera). Średnia cena przejazdu taksówką/Grabem 3-4 km w mieście to 15 zł. Na trasie Chaing Mai – Chiang Dao (ok. 90 km) skorzystaliśmy z autobusu – za 2 bilety w dwie strony zapłaciliśmy 20 zł. Podwózka z lotniska na Phuket do portu (ok. 25 km) to koszt rzędu 70 zł.

Łącznie na taksówki oraz autobusy wydaliśmy 550 zł.

Skuter, paliwo – 220 zł

Na wyspach, które odwiedziliśmy tym razem (Koh Yao Yai, Koh Yao Noi), a także w miejscach bez komunikacji “miejskiej” (np. w okolicach Chiang Dao) porusza się głównie skuterami. Koszt wynajęcia skutera na 1 dobę to 250 THB (ok. 30 zł), a litr benzyny kosztuje ok. 3.5 zł.

Łącznie na skutery oraz paliwo podczas naszego wyjazdu wydaliśmy 220 zł.

Internet mobilny: 100 zł

Internet mobilny w Tajlandii działa bardzo dobrze. Najwygodniej zaraz po przyjeździe, już na lotnisku, zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM z pakietem internetowym. Są pewnie tańsze rozwiązania, my postawiliśmy tutaj na wygodę. Wybraliśmy kartę TrueMove H z pakietem 10GB na 30 dni (była w tym też jakaś kwota do wydania na rozmowy), za którą zapłaciliśmy 850 THB (ok. 100 zł).

Wycieczki/atrakcje: 770 zł

Zdecydowaliśmy się wziąć udział w dwóch “wycieczkach” podczas pobytu w Tajlandii. Pierwszą była wizyta na plantacji herbaty Araksa Tea Garden – za dojazd prywatną taksówką zapłaciliśmy 220 zł, a za samo zwiedzanie 130 zł. Drugą “atrakcją” było sanktuarium słoni, za które (wraz z dojazdem) zapłaciliśmy 420 zł.

Łącznie na wizytę w tych dwóch miejscach wydaliśmy 770 zł.

Ubezpieczenie podróżne: 235 zł

Za dwie polisy ubezpieczenia podróżnego w Ergo Hestia na 3 tygodnie (na osobę: 200.000 zł pomoc medyczna i koszty leczenia, 10.000 zł NNW, 200.000 zł OC, 1000 zł bagaż) zapłaciliśmy 235 zł.

TIP #5

Planując wakacje w Azji, warto rozważyć zakupienie karty ubezpieczeniowej, np. Euro26 lub Planeta Młodych. Za dużo niższą kwotę można otrzymać ubezpieczenie na cały rok, co pozwoli znacząco zmniejszyć ten koszt (oraz zupełnie go uniknąć w następnych podróżach w ciągu kolejnych 365 dni).

Podsumowanie

Podsumowując, na koszt naszego 3-tygodniowego wyjazdu to Tajlandii złożyły się:

  • Przeloty Polska-Tajlandia (Warszawa-Chiang Mai, Qatar Airways) – 3570 zł
  • Przeloty krajowe w Tajlandii (Chiang Mai-Phuket) – 1050 zł
  • Noclegi – 1680 zł
  • Jedzenie i zakupy – 2000 zł
  • Taxi, Grab, TukTuk, autobusy – 550 zł
  • Skuter, paliwo – 220 zł
  • Internet mobilny – 100 zł
  • Wycieczki/atrakcje (plantacja herbaty, sanktuarium słoni) – 770 zł
  • Ubezpieczenie podróżne (Ergo Hestia) – 235 zł

Łącznie: 10 175 zł

Mamy nadzieję, że szczegółowo omówione koszty naszego wyjazdu przydadzą się w planowaniu Waszej podróży 😉

Pamiętajcie, że wszystkie elementy można zrealizować taniej lub drożej – wszystko zależy od Waszych preferencji oraz oczekiwań.