Koszty życia w Gruzji bez ściemy

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Gruzji. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Gruzji, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Założenia
Wszystkie podane koszty są na parę. Kwoty wyrażone są w złotówkach i przeliczone zgodnie z kursem lokalnej waluty podczas naszego pobytu (kurs podajemy poniżej).

Podczas naszej podróży na noclegi wybieramy przeważnie małe mieszkania. Rezerwujemy zazwyczaj przez AirBnb, często na ostatnią chwilę (kilka dni przed przyjazdem). Od mieszkania wymagamy, aby miało dobry Internet (>10MB/s), klimatyzację, miejsce do pracy z laptopem oraz żebyśmy “nie brzydzili się wejść pod prysznic” 😂

Staramy się być wiernymi zasadzie “im mniej mycia naczyń, tym lepiej” 😂. Z reguły staramy się jeść jak najwięcej posiłków poza domem. Zależy to od cen jedzenia w danym kraju – czasami np. śniadania przygotowujemy w domu.

W nowym kraju zaopatrujemy się w jedną lub dwie lokalne karty SIM z pakietami Internetu.

Cel
Przedstawione przez nas koszty podane są bez ściemy. Bardzo skrupulatnie spisujemy wszystkie wydatki – możesz mieć pewność, że potencjalny całościowy błąd w sumie podanych kosztów może wynosić maksymalnie +/-10 zł. Uważamy, że dzielenie się realnymi kosztami może być dla Ciebie bardzo wartościowe. Szczególnie, jeśli planujesz rzucić wszystko i wyjechać w podobną podróż do naszej 🙂 Dokładnie taki jest nasz cel – pokazać Ci, ile kasy naprawdę potrzebujesz, żeby żyć na podobnym poziomie jak my w danym miejscu.

Podane przez nas koszty to absolutnie wszystko, na co wydaliśmy pieniądze mieszkając w danym kraju. Chcemy, żebyś mógł/mogła zaplanować swój budżet realnie i dokładnie, dlatego wydatki – jak zwykle – podajemy w dwóch kategoriach:
1. Koszty miesięczne – wydatki regularne
2. Wydatki nieregularne

Najpierw podajemy uśrednione koszty miesięczne – jeśli byliśmy w danym kraju więcej niż 30 dni, dzielimy wszystko co wydaliśmy w danej kategorii tak, aby otrzymać kwoty średnio wydawane w ciągu miesiąca. Są to tzw. wydatki regularne (powtarzalne każdego miesiąca). To właśnie one powinny być dla Ciebie najważniejszym punktem przy planowaniu Twojego budżetu.

W dalszej części opisujemy również wydatki nieregularne, czyli takie, których nie ponosi się każdego miesiąca, ale należy je zaplanować w dłuższej perspektywie (wizyta u dentysty, zakup ubrań czy wynajem samochodu). Pamiętaj – to właśnie brak planowania wydatków nieregularnych jest jednym z największych błędów budżetowania! Chcemy dać Ci absolutnie pełny obraz kosztów życia w danym kraju i pozwolić Ci odnieść podane przez nas kwoty do swojej sytuacji 😉 Koniecznie przeanalizuj wydatki nieregularne i zastanów się, które z nich mogą mieć miejsce podczas Twojego pobytu w danym miejscu.

Podsumowanie kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Kurs gruzińskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1GEL ~ 1,33PLN.

Przejdźmy więc do konkretów!

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Gruzji mieszkaliśmy łącznie przez 69 dni. Na podstawie wydanych przez ten czas pieniędzy przygotowaliśmy uśrednione miesięczne koszty regularne. Miesiąc życia w Gruzji kosztował nas średnio 4795 zł. Szczegóły na poniższym wykresie (kliknij na wykres, aby powiększyć).

Koszty miesięczne: 4795 zł

Kategorie wydatków regularnych

Jak widzisz na zaprezentowanym powyżej wykresie, wydatki miesięczne podzieliliśmy na 5 kategorii. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe dane, poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich. Pozwoli Ci to odnieść podane przez nas kwoty do swojej sytuacji i swoich preferencji.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 1923 zł

Ta kategoria oznacza wydatki na wynajem mieszkań, w których mieszkamy “na stałe”. W przypadku Gruzji były to mieszkania w Tbilisi (1.5 miesiąca), Batumi (2 tygodnie), Kutaisi (4 dni) i kilka pojedynczych dni w górach i nad morzem (Stepantsminda, Ushguli, Ureki, Motsameta).

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1742 zł

W tę kategorię wchodzą posiłki w restauracjach oraz desery/kawa w kawiarniach (często pracując przy okazji w danym miejscu kilka godzin). Na restauracje wydawaliśmy średnio 1415 zł miesięcznie, a na kawiarnie 327 zł miesięcznie. Jest to zgodne z jednym z założeń naszej podróży, które mówi, że chcemy poznać lokalną kuchnię, a nie stać przy garach i zmywać naczynia 😁

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 582 zł

Zakupy spożywcze to głównie zakupy w marketach (np. SPAR) oraz na bazarach. Kupowaliśmy jedzenie na śniadania, wodę oraz przekąski do zabrania w trasy. Niektóre ceny w marketach są niższe niż w Polsce, a część na podobnym poziomie.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 400 zł

Ta grupa wydatków to wszelkie poruszanie się po Gruzji zorganizowanymi środkami transportu. Wliczają się w nie:

  • bilety komunikacji miejskiej: w Tbilisi pojedynczy przejazd metrem lub autobusem to koszt 70 gr, w Batumi przejazd autobusem 40 gr
  • międzymiastowe przejazdy marszrutkami. Przykładowe ceny: Tbilisi-Stepantsminda 14 zł za osobę, Batumi-Kutaisi 16 zł za osobę
  • pociąg na trasie Tbilisi – Batumi: 39 zł za osobę w nowoczesnym i wygodnym pociągu
  • taxi: głównie przejazdy w miastach, bardzo tanie – średnia cena przejazdu 3-4 km za pomocą Bolt, Yandex lub Maxim w Tbilisi to 6 zł
  • prywatne przejazdy z lokalnymi kierowcami (ceny zależne od miejsca, odległości i trudności trasy).

Rachunki

Miesięcznie: 90 zł

Jeśli planujesz koszty życia w Gruzji, nie zapomnij o rachunkach za telefon. W naszym przypadku są to właściwie opłaty za karty SIM oraz pakiety internetowe. W Gruzji korzystaliśmy z sieci Magticom i byliśmy bardzo zadowoleni. Pakiet Internetu mobilnego na miesiąc (w większości miejsc 4G) to koszt 16 zł za 5GB lub 40 zł za 20GB. Jest też pakiet nielimitowany w cenie 200 zł. Bardzo wygodny jest fakt przechodzenia niewykorzystanego transferu na kolejny miesiąc 👍

Wydatki nieregularne

Chyba największym błędem planowania budżetu domowego jest zapominanie o wydatkach nieregularnych. Są to wszystkie koszty, których nie jesteśmy w stanie zaplanować w perspektywie jednego miesiąca, gdyż – jak sama nazwa wskazuje – zdarzają się nieregularnie 🙂 Są to natomiast wydatki, co do których możemy przewidzieć, że poniesiemy je np. w perspektywie całego roku lub całej naszej wizyty w danym kraju.

Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas 69 dni mieszkania w Gruzji. Pamiętaj o tych kosztach planując swój wyjazd. Część z tych wydatków jest opcjonalna (np. wypożyczenie samochodu), więc możesz zdecydować, czy chcesz je ponosić czy nie. Inne natomiast warto założyć nawet, jeśli ich nie planujesz (jak np. wizyta u dentysty 😬).

Wypożyczenie samochodu (1372 zł)

Będąc w Gruzji wypożyczenie samochodu jest raczej nieuniknione. A już na pewno, jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą Gruzję. My wypożyczaliśmy furę od Martyny z Gruzji. Koszty zawierają wypożyczenie Toyoty RAV4 na 4 dni (wraz z pełnym ubezpieczeniem, bez limitu kilometrów, depozytu i zakazanych tras), paliwo, myjnię oraz parkingi.

Odzież (1094 zł)

Tutaj chyba nie ma czego tłumaczyć 🙂 Ciuchy, buty – standardowo. Ten koszt jest akurat jak na nas dosyć spory, ale był nieunikniony – szybko okazało się, że wzięliśmy dużo nieodpowiednich ubrań z Polski, albo w niektóre już się nie mieścimy (gruzińska kuchnia to złooo 😂), więc sporą część garderoby musieliśmy wymienić. W przyszłych miesiącach ten koszt znacznie się obniży albo spadnie nawet do zera. Galerie handlowe w Gruzji są na europejskim poziomie. Ceny są podobne do tych w Polsce, przykładowo:

  • sukienka (H&M): 93 zł
  • czapka z daszkiem (H&M): 20 zł
  • buty męskie VANS: 230 zł

Wizyta u dentysty (367 zł)

Dagę podczas pobytu w Tbilisi spotkała nieprzyjemność wizyty u dentysty 😬 Gabinety oraz wyposażenie są na wysokim poziomie (podobnie jak w Polsce), większość lekarzy (oprócz gruzińskiego) posługuje się jeszcze językiem rosyjskim, ale można znaleźć też takich, którzy dobrze mówią po angielsku.

Należy pamiętać o tego typu nieprzewidzianych wydatkach, których nie pokryje ubezpieczenie. Koszt wizyty (367 zł) wydaje się wyższy niż w Polsce, ale była to klinika ze świetnymi opiniami i personelem znającym angielskim (to od razu winduje cenę). Poza tym było to naprawdę bardzo duże wypełnienie, RTG zęba, a przy okazji przegląd całej szczęki. Wizyta trwała 1,5 h.

Rozrywka (340 zł)

Wyjście na koncert, do pubu czy do kina 🙂

Noclegi “wyjazdowe” (245 zł)

Noclegi w górach czy na wyjeździe, za które płacimy niezależnie od naszego głównego mieszkania. Takie zwykłe, weekendowe wypady 😉 Tego typu krótsze pobyty rezerwujemy przez Booking.com lub bezpośrednio u gospodarzy. Średnia cena za noc w górach to 60 zł za pokój 2-osobowy.

Zdrowie i uroda (150 zł)

Tutaj zaliczamy leki, fryzjera (strzyżenie męskie w Tbilisi 7-10 zł), manicure (45 zł – Tbilisi) czy kosmetyki.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku średnie miesięczne koszty życia w Gruzji wyniosły 4795 zł. Planując swój budżet w tym kraju nie zapominaj również o wydatkach nieregularnych! Koniecznie zarezerwuj na nie dodatkowe środki.

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo lub w bardziej luksusowych warunkach. Jeśli nie przeszkadza Ci gotowanie w domu – koszty jedzenia na mieście na pewno bardzo spadną. Planując własne koszty życia w Gruzji przeanalizuj szczegółowo kategorie naszych wydatków oraz kwoty w nich podane i dostosuj je do swoich preferencji 🙂

To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍 Nie oceniamy czy 4795 zł miesięcznie to dużo, czy mało. Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty, że w opisanym przez nas stylu życia koszty są takie, a nie inne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Gruzji – jesteśmy do dyspozycji w komentarzach! 🙂