W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Gruzji. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Gruzji, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Założenia
Wszystkie podane koszty są na parę.

Mieszkania rezerwujemy zazwyczaj przez AirBnb. Szukamy miejsc dobrych do pracy: z dobrym Internetem (>10MB/s), klimatyzacją, miejscem do pracy z laptopem.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. Wyznajemy zasadę “im mniej mycia naczyń, tym lepiej”, dlatego większość posiłków jemy na mieście 😉

Cel
Przedstawione przez nas koszty podane są bez ściemy. Bardzo skrupulatnie spisujemy wydatki prowadząc budżet domowy. Uważamy, że dzielenie się realnymi kosztami może być dla Ciebie bardzo wartościowe.

Wydatki podajemy w dwóch kategoriach:
1. Koszty miesięczne – wydatki regularne
Najpierw podajemy uśrednione koszty miesięczne, często obliczone na podstawie przebywania w danym miejscu więcej niż 1 miesiąc. Są to wydatki powtarzalne każdego miesiąca. To właśnie one powinny być dla Ciebie najważniejszym punktem przy planowaniu Twojego budżetu.
2. Wydatki nieregularne
Wszystkie wydatki, które pojawiają się rzadziej niż raz w miesiącu, ale prawdopodobnie wystąpią w perspektywie roku. Może to być wizyta u dentysty, zakup ubrań czy wynajem samochodu. To właśnie brak planowania wydatków nieregularnych jest jednym z największych błędów budżetowania! Koniecznie przeanalizuj podane przez nas wydatki nieregularne i zastanów się, które z nich mogą mieć miejsce podczas Twojego pobytu w danym miejscu.

Podsumowanie kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Kurs gruzińskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1GEL ~ 1,33PLN.

Przejdźmy więc do konkretów!

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Gruzji mieszkaliśmy łącznie przez 69 dni. Na podstawie wydanych przez ten czas pieniędzy przygotowaliśmy uśrednione miesięczne koszty regularne. Miesiąc życia w Gruzji kosztował nas średnio 4795 zł. Szczegóły na poniższym wykresie (kliknij na wykres, aby powiększyć).

Koszty miesięczne: 4795 zł

Kategorie wydatków regularnych

Jak widzisz na zaprezentowanym powyżej wykresie, wydatki miesięczne podzieliliśmy na 5 kategorii. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe dane, poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich. Pozwoli Ci to odnieść podane przez nas kwoty do swojej sytuacji i swoich preferencji.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 1923 zł

Ta kategoria oznacza wydatki na wynajem mieszkań, w których mieszkamy “na stałe”. W przypadku Gruzji były to mieszkania w Tbilisi (1.5 miesiąca), Batumi (2 tygodnie), Kutaisi (4 dni) i kilka pojedynczych dni w górach i nad morzem (Stepantsminda, Ushguli, Ureki, Motsameta).

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1742 zł

W tę kategorię wchodzą posiłki w restauracjach oraz desery/kawa w kawiarniach (często pracując przy okazji w danym miejscu kilka godzin). Na restauracje wydawaliśmy średnio 1415 zł miesięcznie, a na kawiarnie 327 zł miesięcznie. Jest to zgodne z jednym z założeń naszej podróży, które mówi, że chcemy poznać lokalną kuchnię, a nie stać przy garach i zmywać naczynia 😁

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 582 zł

Zakupy spożywcze to głównie zakupy w marketach (np. SPAR) oraz na bazarach. Kupowaliśmy jedzenie na śniadania, wodę oraz przekąski do zabrania w trasy. Niektóre ceny w marketach są niższe niż w Polsce, a część na podobnym poziomie.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 400 zł

Ta grupa wydatków to wszelkie poruszanie się po Gruzji zorganizowanymi środkami transportu. Wliczają się w nie:

  • bilety komunikacji miejskiej: w Tbilisi pojedynczy przejazd metrem lub autobusem to koszt 70 gr, w Batumi przejazd autobusem 40 gr
  • międzymiastowe przejazdy marszrutkami. Przykładowe ceny: Tbilisi-Stepantsminda 14 zł za osobę, Batumi-Kutaisi 16 zł za osobę
  • pociąg na trasie Tbilisi – Batumi: 39 zł za osobę w nowoczesnym i wygodnym pociągu
  • taxi: głównie przejazdy w miastach, bardzo tanie – średnia cena przejazdu 3-4 km za pomocą Bolt, Yandex lub Maxim w Tbilisi to 6 zł
  • prywatne przejazdy z lokalnymi kierowcami (ceny zależne od miejsca, odległości i trudności trasy).

Rachunki

Miesięcznie: 90 zł

Jeśli planujesz koszty życia w Gruzji, nie zapomnij o rachunkach za telefon. W naszym przypadku są to właściwie opłaty za karty SIM oraz pakiety internetowe. W Gruzji korzystaliśmy z sieci Magticom i byliśmy bardzo zadowoleni. Pakiet Internetu mobilnego na miesiąc (w większości miejsc 4G) to koszt 16 zł za 5GB lub 40 zł za 20GB. Jest też pakiet nielimitowany w cenie 200 zł. Bardzo wygodny jest fakt przechodzenia niewykorzystanego transferu na kolejny miesiąc 👍

Wydatki nieregularne

Chyba największym błędem planowania budżetu domowego jest zapominanie o wydatkach nieregularnych. Są to wszystkie koszty, których nie jesteśmy w stanie zaplanować w perspektywie jednego miesiąca, gdyż – jak sama nazwa wskazuje – zdarzają się nieregularnie 🙂 Są to natomiast wydatki, co do których możemy przewidzieć, że poniesiemy je np. w perspektywie całego roku lub całej naszej wizyty w danym kraju.

Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas 69 dni mieszkania w Gruzji. Pamiętaj o tych kosztach planując swój wyjazd. Część z tych wydatków jest opcjonalna (np. wypożyczenie samochodu), więc możesz zdecydować, czy chcesz je ponosić czy nie. Inne natomiast warto założyć nawet, jeśli ich nie planujesz (jak np. wizyta u dentysty 😬).

Wypożyczenie samochodu (1372 zł)

Będąc w Gruzji wypożyczenie samochodu jest raczej nieuniknione. A już na pewno, jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą Gruzję. My wypożyczaliśmy furę od Martyny z Gruzji. Koszty zawierają wypożyczenie Toyoty RAV4 na 4 dni (wraz z pełnym ubezpieczeniem, bez limitu kilometrów, depozytu i zakazanych tras), paliwo, myjnię oraz parkingi.

Odzież (1094 zł)

Tutaj chyba nie ma czego tłumaczyć 🙂 Ciuchy, buty – standardowo. Ten koszt jest akurat jak na nas dosyć spory, ale był nieunikniony – szybko okazało się, że wzięliśmy dużo nieodpowiednich ubrań z Polski, albo w niektóre już się nie mieścimy (gruzińska kuchnia to złooo 😂), więc sporą część garderoby musieliśmy wymienić. W przyszłych miesiącach ten koszt znacznie się obniży albo spadnie nawet do zera. Galerie handlowe w Gruzji są na europejskim poziomie. Ceny są podobne do tych w Polsce, przykładowo:

  • sukienka (H&M): 93 zł
  • czapka z daszkiem (H&M): 20 zł
  • buty męskie VANS: 230 zł

Wizyta u dentysty (367 zł)

Dagę podczas pobytu w Tbilisi spotkała nieprzyjemność wizyty u dentysty 😬 Gabinety oraz wyposażenie są na wysokim poziomie (podobnie jak w Polsce), większość lekarzy (oprócz gruzińskiego) posługuje się jeszcze językiem rosyjskim, ale można znaleźć też takich, którzy dobrze mówią po angielsku.

Należy pamiętać o tego typu nieprzewidzianych wydatkach, których nie pokryje ubezpieczenie. Koszt wizyty (367 zł) wydaje się wyższy niż w Polsce, ale była to klinika ze świetnymi opiniami i personelem znającym angielskim (to od razu winduje cenę). Poza tym było to naprawdę bardzo duże wypełnienie, RTG zęba, a przy okazji przegląd całej szczęki. Wizyta trwała 1,5 h.

Rozrywka (340 zł)

Wyjście na koncert, do pubu czy do kina 🙂

Noclegi “wyjazdowe” (245 zł)

Noclegi w górach czy na wyjeździe, za które płacimy niezależnie od naszego głównego mieszkania. Takie zwykłe, weekendowe wypady 😉 Tego typu krótsze pobyty rezerwujemy przez Booking.com lub bezpośrednio u gospodarzy. Średnia cena za noc w górach to 60 zł za pokój 2-osobowy.

Zdrowie i uroda (150 zł)

Tutaj zaliczamy leki, fryzjera (strzyżenie męskie w Tbilisi 7-10 zł), manicure (45 zł – Tbilisi) czy kosmetyki.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku średnie miesięczne koszty życia w Gruzji wyniosły 4795 zł. Planując swój budżet w tym kraju nie zapominaj również o wydatkach nieregularnych! Koniecznie zarezerwuj na nie dodatkowe środki.

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo lub w bardziej luksusowych warunkach. Jeśli nie przeszkadza Ci gotowanie w domu – koszty jedzenia na mieście na pewno bardzo spadną. Planując własne koszty życia w Gruzji przeanalizuj szczegółowo kategorie naszych wydatków oraz kwoty w nich podane i dostosuj je do swoich preferencji 🙂

To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍 Nie oceniamy czy 4795 zł miesięcznie to dużo, czy mało. Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty, że w opisanym przez nas stylu życia koszty są takie, a nie inne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Gruzji – jesteśmy do dyspozycji w komentarzach! 🙂