Visa Świat Intensive – karta lepsza niż Revolut?

Jakiś czas temu pisaliśmy o wielowalutowej karcie Revolut, z której korzystamy płacąc za granicą. Dzisiaj przedstawiamy alternatywę, której zaczęliśmy używać w trakcie naszej podróży po świecie bez biletu powrotnego. Czy karta Visa Świat Intensive wydawana przez mBank jest lepsza niż Revolut? Sprawdźmy!

OSTATNIA AKTUALIZACJA POSTA: 01.02.2023

Co to jest Visa Świat Intensive?

Karta Visa Świat Intensive to wydawana przez mBank karta wielowalutowa, pozwalająca dokonywać płatności w ponad 180 walutach bez prowizji i opłat za przewalutowanie. Bank zapewnia, że kursy wymiany walut są “tak niskie jak w kantorach online”, a wypłaty pieniędzy z bankomatów na całym świecie są darmowe.

Na pewno nie raz spotkała Cię niemiła niespodzianka, gdy przeglądając historię konta po powrocie z wakacji, okazało się, że bank doliczył prowizje za przewalutowanie zagranicznych transakcji. W niektórych systemach bankowych kwota widoczna jako “ściągnięta” z konta w momencie dokonywania transakcji może zmienić się na wyższą nawet po kilku dniach. Wynika to z niekorzystnych kursów walut obcych oraz opłat za przewalutowanie naliczanych przez banki, gdy za granicą płacimy kartą wydaną do naszego konta w PLN.

Karta wielowalutowa Visa Świat Intensive pozwala na uniknięcie tych opłat. Karta wydawana jest do konta w PLN, jednak korzystając z niej za granicą (płatności kartą oraz korzystanie z bankomatów) kwota w walucie obcej przeliczana jest na złotówki po kursie organizacji płatniczej (Visa). Nie ma dodatkowych opłat za przewalutowanie, które w przypadku standardowych kart do konta PLN wynoszą nawet 6% kwoty transakcji. Nie występuje tutaj również tzw. podwójne przewalutowanie, które często ma miejsce stosując zwykłe karty (w zależności od waluty rozliczeniowej karty oraz waluty, w której dokonujemy transakcji). W przeciwieństwie do Revoluta nie musimy zakładać tutaj subkont w danej walucie – wszystko odbywa się automatycznie bez dodatkowych kont.

WAŻNA UWAGA!

Żeby oszczędzić Ci kilku minut czytania, zaznaczymy od razu na wstępie, że karta Visa Świat Intensive
ma sens jedynie dla osób, które są w stanie zapewnić sobie* comiesięczne wpływy na konto w wysokości
co najmniej 7000 zł. Chyba, że posiadasz w mBanku więcej niż 100 000 zł – wtedy również nie są naliczane
opłaty za konto. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

*Pamiętaj, że chodzi o “zapewnienie wpływów w wysokości 7000 zł” – nie musi być to Twoje wynagrodzenie 😉 Jeśli dobrze pokombinujesz, odpowiednio transferując pieniądze między swoimi kontami a kontami nienależącymi do Ciebie, możesz wygenerować w zasadzie dowolnej wysokości wpływy. Warto być kreatywnym!

Ile to kosztuje?

Karta Visa Świat Intensive wydawana jest do mKonta Intensive. Poniżej przedstawiamy koszty prowadzenia takiego konta oraz koszty korzystania z samej karty.

mKonto Intensive

Poniższa tabela przedstawia główne koszty związane z prowadzeniem mKonta Intensive (aktualne opłaty możesz zawsze sprawdzić na stronie mBanku):

CzynnośćOpłataWarunki zwolnienia z opłaty
Otwarcie konta0 zł
Prowadzenie konta (miesięcznie)49,5 złOpłata wynosi 0 zł, jeśli suma miesięcznych wpływów na konto (także z własnego konta firmowego)
wynosi min. 7 000 zł lub suma posiadanych w banku aktywów wynosi min. 100 000 zł
mKonto Intensive

Dodatkowo w mBanku trwa teraz PROMOCJA (do 13.02.2023 r.), w której zakładając mKonto Intensive możesz otrzymać nawet 300 zł premii! Wystarczy, że w momencie zakładania konta z naszego linku afiliacyjnego, po podaniu numeru telefonu i adresu e-mail, zaznaczysz rubrykę “Mam identyfikator polecenia od znajomego” (dawids6322).

Widok strony przy zakładaniu mKonta Intensive

Pierwsze 100 zł premii otrzymasz po wykonaniu jednorazowego wpływu min. 1000 zł w ciągu 7 dni od otwarcia oraz min. 10 transakcji kartą/BLIKiem w pierwszym miesiącu po otwarciu konta. Analogicznie w drugim i trzecim miesiącu – za spełnienie warunków w każdym z tych miesięcy otrzymasz po 50 zł, czyli łącznie już 200 zł! Kolejne 50 zł przysługuje Ci za otwarcie konta przez selfie lub e-dowód. mBank przekaże Ci także dodatkowe 50 zł, jeśli otwarzysz konto dla dziecka. To naprawdę świetna okazja – nie przegap! Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie banku.

Karta Visa Świat Intensive

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze koszty związane z użytkowaniem karty Visa Świat Intensive (aktualne opłaty są zawsze dostępne na stronie banku):

CzynnośćOpłataWarunki zwolnienia z opłaty
Wydanie karty0 zł
Miesięczna opłata za kartę10 złPROMOCJA do 20.03.2023 r. – 0 zł przez pierwsze 12 miesięcy!
Wystarczy założyć mKonto Intensive (jeśli jeszcze go nie masz)
i zamówić kartę Visa Świat Intensive – po regulamin kliknij tutaj
Wypłaty z bankomatów na całym świecie (prowizja)0 zł
Prowizja za przewalutowanie transakcji0 zł
Karta Visa Świat Intensive

Pozostałe opłaty za konto i kartę oraz dostępne usługi (przelewy, BLIK, bankomaty itp.) wyglądają jak w przypadku większości standardowych kont bankowych.

Opłata 10 zł miesięcznie za kartę może wydawać się wysoka. Jak się jednak okazuje, kwota ta bardzo szybko może się zwrócić. Wyjaśniamy poniżej 🙂

Ile zyskujesz?

Na pewno interesuje Cię, ile faktycznie zyskujesz płacąc za granicą kartą Visa Świat Intensive. Sprawdźmy więc konkretne scenariusze.

Aktualne kursy walut Visa, według których przeliczane są transakcję dokonywane kartą Visa Świat Intensive możesz sprawdzić na stronie banku.

Visa Świat Intensive vs “zwykła” karta płatnicza

Z karty korzystaliśmy m.in. mieszkając w Gruzji. Płacąc kartą Visa Świat Intensive kurs gruzińskiej waluty wynosił 1GEL = 1.33PLN. Dla porównania dokonując takiej samej transakcji w Gruzji kartą kredytową wydaną przez BPN Paribas do konta prowadzonego w PLN ostateczny kurs (po przewalutowaniu i naliczeniu opłat) wyniósł 1GEL = 1.42PLN. Dokonując jednej transakcji na kwotę 100GEL (ok. 130 zł) różnica wynosi 9 zł – to prawie cała miesięczna opłata za kartę Visa Świat Intensive!

Visa Świat Intensive vs kantor

Sprawdźmy jeszcze jak korzystanie z karty ma się do wymiany gotówki w kantorze. O ile kursy walut takich jak EUR czy USD w najtańszych polskich kantorach są podobne jak w Revolucie, to wymiana złotówek na mniej popularne waluty przestaje się opłacać. Przykładowo 1 GEL można kupić w kantorze za 1.55 PLN (kurs Visa to 1.33PLN!). Robiąc to sprytniej, tzn. kupując w polskim kantorze EUR, a potem wymieniając je w kantorze w Gruzji na GEL, ostateczny kurs kształtuje się na poziomie 1GEL = 1.34PLN. Jest to dobry kurs (choć nadal gorszy od kursu Visa), ale jego uzyskanie wymaga sporo zachodu. Jesteśmy zmuszeni do dokonania podwójnej wymiany gotówki w kantorach w Polsce i Gruzji oraz posiadania dużej ilości pieniędzy przy sobie.

Jak widać, miesięczna opłata za korzystanie z karty może zwrócić nam się już po dokonaniu pojedynczej transakcji na kwotę 150-200 zł (w przeliczeniu, w stosunku do płacenia “standardową” kartą do konta złotówkowego). Oczywiście ta “opłacalność” może się nieco róznić w zależności od wysokości opłat w Twoim obecnym banku. Widać jednak, że przebywając stosunkowo często za granicą wyrobienie karty Visa Świat Intensive może być bardzo korzystne. Nie wspominając o wygodzie, którą zapewnia 😉

Jak zamówić kartę?

mKonto Intensive oraz kartę Visa Świat Intensive można zamówić przez stronę internetową mBanku. Umowę oraz wszystkie dokumenty dostarczy pod wskazany adres kurier. Możesz również otworzyć konto bez wizyty kuriera poprzez wykonanie przelewu autoryzacyjnego z innego konta otwartego na Twoje dane.

Otwórz mKonto Intensive w promocji

mKonto Intensive z kartą Visa Świat Intensive w promocji dla nowych klientów:
Jeśli wpłacisz na konto min. 1000 zł w ciągu 7 dni oraz wykonasz 10 transakcji do końca pierwszego miesiąca od jego otwarcia, bank wypłaci Ci 100 zł. Kolejne 100 zł premii otrzymasz spełniając te same warunki w kolejnym miesiącu. Pozwoli to “odłożyć” pieniądze na opłaty za kartę na kolejne 20 miesięcy 🙂


Konto możesz otworzyć w promocji korzystając z naszego linku polecającego. Będzie nam bardzo miło 🙂 Aby to zrobić, kliknij tutaj.

Visa Świat Intensive vs Revolut

Bardzo popularną usługą wielowalutową do płatności zagranicznych jest Revolut, którą opisywaliśmy jakiś czas temu. Odkąd staliśmy się posiadaczami karty Visa Świat Intensive, Revolut poszedł zupełnie w odstawkę 😉

Kursy walut

Jak już wiesz, mBank przy płatnościach kartą Visa Świat Intensive przelicza kursy walut na podstawie aktualnych kursów Visa (możesz je sprawdzić na stronie banku). Revolut posiada własne kursy dostępne w aplikacji mobilnej. Poniżej porównujemy kursy wymiany kilku wybranych walut dla obu usług na dzień 14.09.2019 r.

WalutaKurs Visa Świat IntensiveKurs Revolut
EUR4,34 PLN4,36 PLN
USD3,93 PLN3,93 PLN
TRY0,70 PLN0,70 PLN
CZK0,17 PLN0,17 PLN
BGN2,23 PLN2,25 PLN
THB0,13 PLN0,14 PLN

Dla uproszczenia wybraliśmy jedynie waluty, które są dostępne jako podstawowe waluty w Revolut. Problem z Revolutem pojawia się, gdy chcemy skorzystać z innej waluty, np. GEL. Wtedy Revolut przeliczy kwotę po kursie międzybankowym, co nie zawsze będzie korzystne. Dodatkowo niełatwo jest obliczyć ten kurs wcześniej.

Jak widzisz w powyższej tabeli, kursy Visa Świat Intensive są równe lub nawet niższe od tych z Revoluta! Sami się tego nie spodziewaliśmy 🙂

Opłaty i limity

Revolut w wersji podstawowej jest darmowy. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, które bardziej szczegółowo opisaliśmy tutaj. Przede wszystkim darmowy Revolut posiada miesięczne limity. Wymienić można maksymalnie równowartość 20 000 zł, a z bankomatów bezpłatnie wybrać można nie więcej niż 800 zł. Revolut dolicza także ok. 0.5% prowizji za wymiany walut w weekendy. Co więcej, w przypadku niektórych walut (np. THB czy UAH) Revolut w tygodniu dolicza 1%, a w weekendy 2% do każdej wymiany.

Dla porównania, mBank nie stosuje żadnej z tych opłat dla mKonta Intensive z kartą Visa Świat Intensive. Zamiast tego za korzystanie z karty mBanku musimy oczywiście płacić (10 zł miesięcznie). Płatne jest również samo konto (i to niemało – 49,50 zł miesięcznie), jednak przy odpowiednio wysokich wpływach (albo kreatywności 😉) lub sumie posiadanych w banku aktywów opłaty tej można uniknąć. Stąd karta mBanku sprawdzi się najlepiej dla osób spełniających kryteria darmowości mKonta Intensive.

Wygoda użytkowania

Naszym zdaniem karta mBanku gniecie Revoluta pod względem wygody użytkowania. Jak sami pisaliśmy, obsługa Revoluta z pomocą aplikacji mobilnej jest bardzo prosta, tak karty Visa Świat Intensive nie trzeba obsługiwać w ogóle.

Naszą kartę wyrobiliśmy przed wyjazdem do Gruzji i od tego czasu w ogóle nie myślimy o kursach walut. Po prostu korzystamy zawsze z karty mBanku. Nie zastanawiamy się, czy jest weekend i czy nie zostanie przypadkiem doliczona dodatkowa prowizja za wymianę walut. Nie musimy też pilnować miesięcznych limitów. Po prostu płacimy kartą Visa Świat Intensive tak jak robiliśmy to w Polsce 🙂 Jak pokazało nasze doświadczenie, kursy Visa są zawsze bardzo korzystne. Nie głowimy się, czy dzień później mogłyby być jeszcze niższe.

Bank vs fintech

Kolejnym argumentem, który może przemawiać do pewnej grupy osób na korzyść karty mBanku jest fakt, że korzystamy z usług prawdziwego banku z siedzibą w Polsce. Revolut jest “jedynie” organizacją fintech oferującą usługi bankowe. Może to być uważane za zaletę lub wadę – ale dla wielu osób nie jest przekonujące. Tradycjonaliści mogą obawiać się powierzania swoich pieniędzy “jakiejś organizacji fintech”. Stąd fakt korzystania z usług mBanku może być istotnym argumentem na korzyść karty Visa Świat Intensive 😉

Korzystanie z karty w praktyce

Visa Świat Intensive sprawdza się u nas od kilku miesięcy bardzo dobrze. Korzystaliśmy z niej w Gruzji, Azerbejdżanie, Tajlandii, Malezji, na Malediwach, w Szkocji, Singapurze, Indonezji, na Węgrzech, w Portugalii i we Włoszech. Wybieraliśmy gotówkę z bankomatów oraz płaciliśmy kartą w sklepach i restauracjach. Kursy wymiany zawsze były bardzo korzystne. Nigdy nie spotkaliśmy się też z żadnymi ukrytymi opłatami. Co więcej, dzięki założeniu konta w promocji (obserwuj nowe promocje – nam udało wyrobić kartę bez opłat przez pierwsze pół roku) nadal nie płacimy za kartę ani złotówki 😉

Prawda jest taka, że nasze karty Revolut leżą bezczynnie w portfelach od początku naszej podróży. Karta Visa Świat Intensive jest naszym jedynym środkiem płatności i sprawdza się bez zarzutu 👍

Nadal uważamy Revoluta za bardzo dobrą usługę. Szczególnie dla osób o dochodach niepozwalających na uniknięcie dość wysokiej opłaty za mKonto Intensive. Nie oszukujmy się – jeśli nie zapewnisz wpływów pozwalających uniknąć opłaty za konto, nie będzie to bardziej opłacalne niż Revolut.

Jeśli jednak możesz tej opłaty uniknąć to na pewno warto rozważyć zamówienie karty. Pamiętaj też, że zakładając konto korzystając z naszego linku polecającego możesz otrzymać premię równą wysokości opłat za kartę przez 20 miesięcy! Proponujemy więc zamówić kartę przed najbliższą podróżą i wypróbować ją samemu 🙂

Podsumowanie

Czy Visa Świat Intensive jest lepsza od Revoluta? To zależy 🙂

Na pewno karta oferowana przez mBank jest świetną alternatywą dla Revoluta. Kursy walut są podobne, a często nawet lepsze niż w Revolucie. Kartę polecamy jednak osobom, które są w stanie spełnić warunki darmowości konta (>7 000zł wpływów miesięcznie lub suma aktywów w banku >100 000zł). Co ciekawe, wpływy zwalniające z opłaty mogą również pochodzić z Twojego konta firmowego w mBanku (jeśli takie posiadasz). W przypadku spełnienia tych warunków, obowiązuje Cię jedynie miesięczna opłata za kartę w wysokości 10 zł. Naszym zdaniem wygoda i bezobsługowość zdecydowanie rekompensują tę kwotę.

Zakładając, że unikniesz opłat za konto, korzystanie z karty Visa Świat Intensive może być bardziej opłacalne niż Revolut 😉 Będąc zdanym na Revoluta wystarczy raz być zmuszonym do wymiany większej ilości gotówki w weekend, co może spowodować znacznie większą stratę niż 10 zł (ze względu na doliczaną w weekend prowizję).

Jeśli Visa Świat Intensive wydaje Ci się warta uwagi, jeszcze raz zachęcamy do założenia konta i zamówienia karty w mBanku korzystając z naszego linku polecającego 🙂

A z jakich form płatności Ty korzystasz przebywając za granicą? Podziel się w komentarzach!