visa świat intensive karta wielowalutowa lepsza niż revolut

Visa Świat Intensive – karta lepsza niż Revolut?

Jakiś czas temu pisaliśmy o wielowalutowej karcie Revolut, z której korzystaliśmy przy płatnościach za granicą. Dzisiaj przedstawiamy alternatywę, której zaczęliśmy używać w trakcie naszej aktualnej podróży po świecie i przez którą Revolut poszedł trochę w odstawkę 😉 Czy karta Visa Świat Intensive wydawana przez mBank faktycznie jest lepsza niż Revolut? Sprawdźmy!

OSTATNIA AKTUALIZACJA POSTA: 08.2023

Co to jest Visa Świat Intensive?

Karta Visa Świat Intensive to wydawana przez mBank karta wielowalutowa, pozwalająca dokonywać płatności w ponad 180 walutach bez prowizji i opłat za przewalutowanie. Bank zapewnia, że kursy wymiany walut są “tak niskie jak w kantorach online”, a wypłaty pieniędzy z bankomatów na całym świecie są darmowe.

Na pewno nie raz spotkała Cię niemiła niespodzianka, gdy przeglądając historię konta po powrocie z wakacji, okazywało się, że bank doliczył prowizje za przewalutowanie zagranicznych transakcji. W niektórych systemach bankowych kwota widoczna jako “ściągnięta” z konta w momencie dokonywania transakcji może zmienić się na wyższą nawet po kilku dniach. Wynika to z niekorzystnych kursów walut obcych oraz opłat za przewalutowanie naliczanych przez banki, gdy za granicą płacimy kartą wydaną do naszego konta w PLN.

Karta wielowalutowa mBanku pozwala na uniknięcie tych opłat. Wydawana jest do konta w PLN, jednak korzystając z niej za granicą, kwota w walucie obcej przeliczana jest na złotówki po kursie organizacji płatniczej (Visa). Nie ma dodatkowych opłat za przewalutowanie, które w przypadku standardowych kart do konta PLN wynoszą nawet 6% kwoty transakcji. Nie występuje tutaj również tzw. podwójne przewalutowanie, które często ma miejsce stosując zwykłe karty (w zależności od waluty rozliczeniowej karty oraz waluty, w której dokonujemy transakcji). W przeciwieństwie do Revoluta nie musimy zakładać tutaj subkont w danej walucie – wszystko odbywa się automatycznie bez dodatkowych kont.

WAŻNA UWAGA!

Żeby oszczędzić Ci kilku minut czytania, zaznaczymy od razu na wstępie, że karta Visa Świat Intensive
ma sens jedynie dla osób, które są w stanie zapewnić sobie* comiesięczne wpływy na konto w wysokości
co najmniej 7000 zł. Chyba że posiadasz w mBanku więcej niż 100 000 zł – wtedy również nie są naliczane
opłaty za konto. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

*Pamiętaj, że chodzi o “zapewnienie wpływów w wysokości 7000 zł” – nie musi to być Twoje wynagrodzenie 😉 Jeśli dobrze pokombinujesz, odpowiednio transferując pieniądze między swoimi kontami a kontami nienależącymi do Ciebie, możesz wygenerować w zasadzie dowolnej wysokości wpływy. Warto być kreatywnym!

Ile to kosztuje?

Karta Visa Świat Intensive wydawana jest do mKonta Intensive. Oznacza to, że aby móc korzystać z karty Visa Świat Intensive, musisz najpierw założyć konto mKonto Intensive. Poniżej przedstawiamy koszty prowadzenia takiego konta oraz koszty korzystania z karty.

mKonto Intensive

Poniższa tabela przedstawia główne koszty związane z prowadzeniem mKonta Intensive (aktualne opłaty możesz zawsze sprawdzić na stronie banku):

CzynnośćOpłataWarunki zwolnienia z opłaty
Otwarcie konta0 zł
Prowadzenie konta (miesięcznie)49,5 złOpłata wynosi 0 zł, jeśli suma miesięcznych wpływów na konto (także z własnego konta firmowego)
wynosi min. 7 000 zł lub suma posiadanych w banku aktywów wynosi min. 100 000 zł
mKonto Intensive

mKonto Intensive założysz klikając tutaj.

Karta Visa Świat Intensive

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze koszty związane z użytkowaniem karty Visa Świat Intensive (aktualne opłaty są zawsze dostępne na stronie banku):

CzynnośćOpłata
Wydanie karty0 zł
Miesięczna opłata za kartę10 zł
Wypłaty z bankomatów na całym świecie (prowizja)0 zł
Prowizja za przewalutowanie transakcji0 zł
Karta Visa Świat Intensive

Opłata 10 zł miesięcznie za kartę może wydawać się wysoka. Poniżej wyjaśnimy jednak, że ten koszt bardzo szybko może się zwrócić. Szczegóły poniżej ↓

Otrzymaj do 450 zł za otwarcie mKonta Intensive!

Aktualnie trwa świetna promocja na otwarcie mKonta Intensive. Jeśli nie jesteś klientem mBanku (i nie byłeś od 01.01.2020 r.), możesz otrzymać nawet 450 zł za otwarcie konta i spełnienie prostych warunków promocji!

mbank karta visa swiat intensive lepsza niz revolut

Aby otrzymać pierwsze 100 zł:

  • do 13. grudnia 2023 r. otwórz konto wraz z kartą na tej stronie, akceptując wszystkie oświadczenia w części “MOJE OŚWIADCZENIA”. Pamiętaj, że nie może to być konto wspólne
  • w ciągu 7 dni przelej na konto 1000 zł (może być z Twojego konta w innym banku)
  • w miesiącu otwarcia konta lub kolejnym wykonaj min. 10 transakcji (płatności kartą, BLIKiem lub telefonem)

I tyle! Na koniec miesiąca (po miesiącu, w którym spełnisz warunki) otrzymasz od banku 100 zł!

Spełniając analogiczne warunki w kolejnych dwóch miesiącach, otrzymasz kolejne 100 zł (2×50 zł).

Dodatkowe 150 zł od mBanku to bonus za otwarcie mKonta Intensive przez selfie lub e-dowód – bez wychodzenia z domu!

Jeśli dodatkowo otworzysz konto dla dziecka, dostaniesz bonusowe 100 zł. Warunki są bardzo prosto i przejrzyście wyjaśnione na stronie banku.

W sumie do zgarnięcia jest więc w sumie 450 zł! Bez kruczków i haczyków 👍

Wszystkie szczegóły aktualnej promocji znajdziesz na stronie banku oraz w regulaminie promocji.

Ile zyskujesz?

Na pewno interesuje Cię, ile faktycznie zyskujesz płacąc za granicą kartą Visa Świat Intensive. Sprawdźmy konkretne scenariusze 😉

Visa Świat Intensive vs “zwykła” karta płatnicza

Z karty Visa Świat Intensive korzystaliśmy m.in. mieszkając w Gruzji. Płacąc nią kurs gruzińskiej waluty wynosił 1 GEL=1.33 PLN. Dla porównania dokonując takiej samej transakcji kartą kredytową wydaną przez BPN Paribas do konta prowadzonego w PLN ostateczny kurs (po przewalutowaniu i naliczeniu opłat) wyniósł 1 GEL=1.42 PLN. Dokonując tylko jednej transakcji na kwotę 110 GEL (ok. 150 zł) różnica w obu tych opcjach wynosi 10 zł – dokładnie tyle, ile miesięczna opłata za kartę Visa Świat Intensive!

Visa Świat Intensive vs kantor

Sprawdźmy jeszcze, jak korzystanie z karty Visa Świat Intensive ma się do wymiany gotówki w kantorze. Przykładowo 1 GEL można kupić w kantorze za 1.55 PLN (w tym samym czasie kurs Visa to 1.33 PLN!). Robiąc to sprytniej, tzn. kupując w polskim kantorze EUR, a potem wymieniając je w kantorze w Gruzji na GEL, ostateczny kurs kształtuje się na poziomie 1 GEL=1.34 PLN. Jest to dobry kurs (choć nadal gorszy od kursu Visa), ale jego uzyskanie wymaga sporo zachodu. Jesteśmy zmuszeni do dokonania podwójnej wymiany gotówki w kantorach w Polsce i Gruzji oraz posiadania dużej ilości pieniędzy przy sobie.

Jak widać, miesięczna opłata za korzystanie z karty może zwrócić nam się już po dokonaniu pojedynczej transakcji na kwotę ok. 150 zł (w przeliczeniu, w stosunku do płacenia “standardową” kartą do konta złotówkowego). Oczywiście ta “opłacalność” może się nieco różnić w zależności od wysokości opłat w Twoim obecnym banku. Widać jednak, że przebywając często za granicą wyrobienie karty Visa Świat Intensive może być bardzo korzystne. Nie wspominając o wygodzie, którą zapewnia 😉

Visa Świat Intensive vs Revolut

Bardzo popularną usługą wielowalutową do płatności zagranicznych jest Revolut, którą opisywaliśmy jakiś czas temu. Sami byliśmy (i w sumie jesteśmy) fanami Revoluta, ale prawda jest taka, że odkąd staliśmy się posiadaczami karty Visa Świat Intensive, Revolut poszedł trochę w odstawkę.

Kursy walut

Jak już wiesz, mBank przy płatnościach kartą Visa Świat Intensive przelicza kursy walut na podstawie aktualnych kursów Visa (możesz je sprawdzić na stronie mBanku). Revolut posiada własne kursy dostępne w aplikacji mobilnej. Poniżej porównujemy kursy wymiany kilku wybranych walut dla obu usług na dzień 03.02.2023 r.

WalutaKurs Visa Świat IntensiveKurs Revolut
EUR4,72 PLN4,74 PLN
USD4,38 PLN4,39 PLN
GBP5,32 PLN5,29 PLN
CHF4,80 PLN4,74 PLN
TRY0,23 PLN0,24 PLN
THB0,13 PLN0,14 PLN
Kursy walut Visa Świat Intensive vs Revolut

Jak widzisz w powyższej tabeli, kursy Visa Świat Intensive są podobne do tych oferowanych przez Revoluta. Warto sprawdzić konkretnie te waluty, które Cię interesują. Pamiętaj jednak, że nie jest to do końca jednoznaczne, ponieważ podstawowe konto w Revolucie posiada dodatkowe prowizje i limity, które mogą podwyższyć końcowy kurs danej waluty. Szczegóły poniżej.

Opłaty i limity

Revolut w wersji podstawowej jest darmowy. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, które bardziej szczegółowo opisaliśmy tutaj. Przede wszystkim darmowy Revolut posiada miesięczne limity. Można wymienić maksymalnie równowartość 1000 € miesięcznie, a wypłacić z bankomatów nie więcej niż 800 zł. Revolut dolicza także 1% prowizji za wymiany wszystkich walut w weekendy. Co więcej, w przypadku niektórych walut (np. THB czy UAH) Revolut w tygodniu dolicza 1%, a w weekendy 2% do każdej wymiany.

Dla porównania, mBank nie stosuje żadnej z tych opłat dla mKonta Intensive z kartą Visa Świat Intensive. Za korzystanie z karty mBanku musimy jednak płacić 10 zł miesięcznie. Płatne jest również samo konto (i to niemało – 49,50 zł miesięcznie), jednak przy odpowiednio wysokich aktywach zgromadzonych w banku lub określonych wpływach można uniknąć tej opłaty (przypominamy o kreatywności 😉). Dlatego też karta mBanku sprawdzi się najlepiej dla osób spełniających kryteria darmowości mKonta Intensive.

Wygoda użytkowania

Naszym zdaniem karta mBanku gniecie Revoluta pod względem wygody użytkowania. Jak sami pisaliśmy, obsługa Revoluta za pomocą aplikacji mobilnej jest bardzo prosta. Jednak karty Visa Świat Intensive nie trzeba obsługiwać w ogóle!

Odkąd jesteśmy posiadaczami karty mBanku, nie myślimy o kursach walut. Nie zastanawiamy się, czy jest weekend, czy nie zostanie nam przypadkiem doliczona dodatkowa prowizja. Nie musimy też pilnować miesięcznych limitów. Po prostu płacimy kartą Visa Świat Intensive tak, jak robiliśmy to w Polsce 😉

Podsumowanie

Czy Visa Świat Intensive jest lepsza od Revoluta? W naszym przypadku zdecydowanie tak, ale ogólnie – to zależy 😉

Na pewno karta oferowana przez mBank jest świetną alternatywą dla Revoluta. Kursy walut są podobne, a często nawet lepsze niż w Revolucie. Kartę polecamy jednak wyłącznie osobom, które są w stanie spełnić warunki darmowości konta (>7 000 zł wpływów miesięcznie lub suma aktywów w banku >100 000 zł). Co ciekawe, wpływy zwalniające z opłaty mogą również pochodzić z Twojego konta firmowego w mBanku (jeśli takie posiadasz). W przypadku spełnienia tych warunków obowiązuje Cię jedynie miesięczna opłata za kartę w wysokości 10 zł. Naszym zdaniem wygoda i bezobsługowość zdecydowanie rekompensują tę kwotę! Pamiętaj też o promocjach, które dość regularnie pojawiają się w mBanku. Na przykład o aktualnej promocji, dzięki której możesz otrzymać nawet 450 zł za otwarcie konta Intensive 😉

Zakładając, że unikniesz opłat za konto, korzystanie z karty Visa Świat Intensive może być bardziej opłacalne niż Revolut 😉 Będąc zdanym na Revoluta wystarczy raz być zmuszonym do wymiany większej ilości pieniędzy w weekend, co może spowodować znacznie większą stratę niż 10 zł (ze względu na doliczaną w weekend prowizję).

W razie jakichkolwiek pytań, możesz śmiało wysłać do nas maila lub napisać na Instagramie – na pewno odpowiemy!

A z jakich form płatności Ty korzystasz przebywając za granicą? Podziel się swoimi doświadczeniami na dole w sekcji komentarzy 😉