Mccheta – jednodniowa wycieczka z Tbilisi

Jak dojechać do Mcchety? W jaki sposób zorganizować zwiedzanie miasteczka? Ile kosztuje dojazd na własną rękę? Jakie inne miejscowości można zwiedzić przy okazji? W dzisiejszym poście odpowiemy na powyższe pytania i przedstawimy gotowy plan na wycieczkę po znajdującej się niedaleko Tbilisi miejscowości Mccheta.

Krótko o mieście

Mccheta to niewielkie miasto oddalone od Tbilisi o niecałe 20 km. Choć dystans do pokonania nie jest duży, wysiadając w Mcchecie z taksówki czy marszrutki od razu poczujesz zupełnie inny klimat niż w stolicy. Jest tam bardzo przyjemnie, błogo, a czas zdaje się płynąć zdecydowanie wolniej 😊 Swój charakter miejscowość zawdzięcza bogatej historii oraz zabytkom wpisanym w 1994 roku na listę UNESCO. To jedno z najstarszych gruzińskich miast i starożytna stolica Gruzji. To tam w 337 roku Gruzini przyjęli chrzest i do dziś jest to siedziba najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Centrum Mcchety jest bardzo zadbane i przygotowane typowo pod turystów – nie brakuje restauracji i kawiarni oraz stoisk z pamiątkami. 

Atrakcje Mcchety

Znajdująca się nieopodal Tbilisi Mccheta ma do zaoferowania przede wszystkim wielowiekowe zabytki. Przykładem jest katedra Sweti Cchoweli – jedno z największych osiągnięć gruzińskiej architektury sakralnej. Pochodzi ona z XI wieku i powstała w miejscu najstarszego kościoła w Gruzji, z którego zachowała się zresztą IV-wieczna chrzcielnica. Katedra stanowiła miejsce chrztu dawnych władców oraz jest miejscem pochówku wielu z nich. Zdobią ją liczne płaskorzeźby oraz fragmenty fresków, które udało się odrestaurować po tym, jak w 1830 roku zostały pokryte tynkiem. Zadbane, zielone otoczenie katedry zachęca do krótkiego odpoczynku w jej cieniu, szczególnie podczas odbywającego się nabożeństwa. Prawosławne pieśni śpiewane przez wiernych robią na żywo naprawdę niesamowite wrażenie!

Mccheta Tbilisi: Widok na katedrę Sweti Cchoweli z głównego deptaka
Widok na katedrę Sweti Cchoweli z głównego deptaka

Klasztor Samtawro to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Gruzji. Polecamy odwiedzić żeński monastyr z kaplicą z IV wieku oraz główną cerkiew wybudowaną siedem stuleci później. Surowe wnętrze w połączeniu ze światłem świeczek zapalanych przez wiernych tworzą magiczny klimat.

Jeśli zamierzasz wracać do Tbilisi marszrutką, polecamy zostawić Samtawro na koniec zwiedzania. U podnóży monastyru znajduje się bowiem przystanek busików – sprawdzone 😉

Mccheta Tbilisi: Klasztor Samtawro
Klasztor Samtawro

Na koniec zabytków absolutna perełka – monastyr Dżwari z VI stulecia. Wznosi się na wzgórzu wysoko ponad Mcchetą, skąd rozpościera się niezwykle malownicza panorama miasta. Ponoć to właśnie tutaj św. Nino (patronka Gruzji) podczas swojej pielgrzymki zatrzymała się na modlitwę i zostawiła krzyż, którego fragmenty przetrwały do dziś. Cerkiew jest niewielkich rozmiarów, a surowe wnętrze zdobi zaledwie kilka ikon i spory krzyż w centrum. Niestety zabytek ulega naturalnej erozji, co w połączeniu z brakiem odpowiedniej konserwacji doprowadziło do tego, że znalazł się on na liście najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Żeby dotrzeć do klasztoru należy wziąć w miasteczku taksówkę, która zawiezie Cię pod monastyr. Taksówkarz poczeka, aż zwiedzisz i zrobisz zdjęcia, a następnie zawiezie Cię z powrotem do centrum. Kosz takiego transportu to około 20 GEL. Możesz skorzystać też z alternatywnego sposobu, który wybraliśmy my (opisany niżej w sekcji Jak dojechać?).

Mccheta Tbilisi: Widok na monastyr Dżwari i panoramę Mcchety
Widok na monastyr Dżwari i panoramę Mcchety
Mccheta Tbilisi: Ujście rzeki Aragwi do Mtkwari
Ujście rzeki Aragwi do Mtkwari

Po odwiedzeniu najważniejszych zabytków radzimy przejść się głównym deptakiem Mcchety – szczególnie, jeśli będziesz tam rano i uda Ci się uniknąć tłumu turystów. Spaceru nie polecamy kończyć w restauracjach zlokalizowanych w ścisłym centrum. Lepiej udać się kawałek dalej, w stronę rzeki. Są tam klimatyczne, przyjemne miejscówki nad wodą z monastyrem Dżwari na horyzoncie 😉 My odwiedziliśmy Ada Cafe i byliśmy zadowoleni. Równie fajnie prezentowała się też knajpka tuż obok (nazwy nie pamiętamy).

Jak dojechać?

Dojazd z Tbilisi do Mcchety jest szybki i prosty, co dodatkowo zachęca do odwiedzenia tego miejsca na własną rękę. Nie polecamy przepłacać i korzystać z gotowych wycieczek oferowanych przez agencje turystyczne w stolicy, bo jest to naprawdę zbędny wydatek.


Do Mcchety można dojechać marszrutką, co zajmie około pół godziny i będzie kosztować 1 GEL. Marszrutki odjeżdżają z dworca Didube, do którego najłatwiej dostać się metrem, wysiadając na stacji o tej samej nazwie. Busiki nie mają ścisłego harmonogramu – odjeżdżają wtedy, kiedy się zapełnią. Na dworcu od razu zostaniesz zaatakowany przez taksówkarzy, oferujących Ci swoje usługi, ale nie daj się – pytaj ludzi o marszrutki do Mcchety, a na pewno wskażą Ci, gdzie takie mają postój 😉


Drugim sposobem na dotarcie do starożytnej stolicy jest taksówka. Brzmi luksusowo, ale pamiętaj, że ten rodzaj komunikacji jest w Gruzji bardzo tani. Za przejazd z Tbilisi (zamówiony w aplikacji Bolt lub Yandex) zapłacisz ok. 13-15 GEL. Ze względu na to, że zależało nam na ładnych ujęciach z drona, bez tłumu turystów, zdecydowaliśmy się na tę opcję, jadąc bezpośrednio pod monastyr Dżwari. Tym sposobem dotarliśmy tam około 7:45, dzieląc się ładnym widokiem na panoramę miasta tylko z czworonogami 😊

Drugim punktem naszej wycieczki było centrum Mcchety, do którego zabraliśmy się z panem, który ma swoje stoisko z bibelotami na parkingu pod monastyrem. Akurat zjeżdżał po coś do miasteczka, więc chętnie się dołączyliśmy. Ta przyjemność kosztowała nas 10 GEL. Żadna z wcześniej wspomnianych aplikacji nie miała dostępnych taksówek w okolicy ( co zrozumiałe, bo klasztor jest odizolowany od miasteczka), więc pan nas uratował 😁

Czy warto?

Nie ukrywamy, że nie jesteśmy znawcami architektury czy sztuki sakralnej, ale zgodnie stwierdzamy, że warto odwiedzić Mcchetę. Przypatrując się kolejnym zabytkom, aż trudno sobie uzmysłowić, że niektóre z nich mają przeszło 1400 lat! Dla Gruzinów Mccheta to niezwykle ważne miasto pod względem religijnym i historycznym, dlatego chociażby ze względu na szacunek do Gruzji należy się tam udać 😉

Jak rozszerzyć wycieczkę?

Zlokalizowana niedaleko Tbilisi Mccheta to idealna destynacja na kilkugodzinną wycieczkę. Jeśli jednak dysponujesz większą ilością czasu, możesz odwiedzić również Gori i/lub Uplisciche. W pierwszym znajduje się muzeum Stalina, drugie zaś to jedno z ciekawszych gruzińskich skalnych miast.

Miałaś/eś okazję być już w Gruzji? A może dopiero się wybierasz? Jeśli skorzystasz z którejś z naszych rekomendacji, oznacz nas na swoim story. Chętnie pooglądamy Twoje przygody!