Gdzie szukać pracy zdalnej? Lista miejsc

Marzysz o rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w świat? A może po prostu zmęczyła Cię praca w biurze? Dzisiaj podpowiadam, gdzie szukać ofert pracy zdalnej 🙂

Jaki zawód do pracy zdalnej?

Zanim przejdziemy do omówienia miejsc, w których można znaleźć pracę zdalną, zastanówmy się, czy są jakieś zawody, w których łatwiej można zacznąć pracować zdalnie?

Teoretycznie pracować zdalnie można w każdym zawodzie, który nie wymaga naszej fizycznej obecności w biurze. Praca spoza siedziby firmy nie jest jednak (jeszcze) w Polsce aż tak popularna jak np. w USA. Home office wciąż traktowany jest jako wyjątkowy benefit w ofercie pracy.

Najpopularniejsze zawody zdalne

Istnieją jednak pewne profesje, w których praca zdalna jest na porządku dziennym także w Polsce. Należą do nich przede wszystkim pracownicy IT: programiści, specjaliści SEO czy graficy. Pracę zdalną bez problemu znajdą również tłumacze czy nauczyciele języka angielskiego. Bardzo popularnym zawodem freelancerskim wykonywanym zdalnie jest także copywriting, czyli przygotowywanie odpłatnych treści, np. reklamowych czy promocyjnych artykułów.

Bez konieczności udawania się do biura swoje obowiązki mogą wykonywać również księgowi. Sam korzystam z usług biura rachunkowego, którego pracownicy pracują poza siedzibą firmy 🙂

W ostatnim czasie popularny staje się również zawód osobistego asystenta. Obserwuję w sieci kilka osób, które rozwijając własny biznes na pewnym etapie zdecydowały się na współpracę z takim wirtualnym pomocnikiem 😉 Osoba taka zajmuje się m.in. wysyłaniem maili, umawianiem spotkań czy organizacją podróży biznesowych. Wszystkie te zadania mogą być wykonywane zdalnie.

Wraz z ewolucją internetu następuje rewolucja rynku pracy, przez co powstają zupełnie nowe zawody wykonywane z natury w sieci. Możemy do nich zaliczyć blogerów, youtuberów oraz influencerów (sam dobierz odpowiednią nazwę 😁). Możliwość utrzymania się z blogowania czy prowadzenia kanału na YouTube wymaga jednak bardzo dużo pracy. Często przed zarobieniem jakichkolwiek pieniędzy z takiej działalności trzeba tworzyć treści bezpłatnie nawet przez kilka lat. Kolejnym nowopowstałym zawodem jest social media manager, czyli osoba zajmująca się prowadzeniem profili społecznościowych innych osób lub firm.

Co z pozostałymi zawodami?

Wymienione powyżej zawody to jedynie najpopularniejsze branże, w których można znaleźć oferty pracy zdalnej. Jeśli jednak pracujesz na stanowisku, które nie wymaga Twojej fizycznej obecności w biurze, zawsze możesz porozmawiać z szefem i spróbować wynegocjować możliwość pracy zdalnej 😉 Na początek zaproponuj 1 dzień w tygodniu – jeśli udowodnisz, że z domu pracujesz tak samo (albo i bardziej?) efektywnie jak w biurze, to czemu haj menedżment miałby z czasem nie zgodzić się na pracę w 100% zdalną? 🤔

Oferty pracy zdalnej

Pracy zdalnej najlepiej szukać w internecie 😆 To oczywiste, ale poniżej postaram się pokazać kilka konkretniejszych sposobów na poszukiwanie zdalnego stanowiska.

Portale z ogłoszeniami

Portale z ogłoszeniami, na których normalnie szukamy ofert pracy często pozwalają łatwo odfiltrować oferty z możliwością pracy zdalnej. Ich przejrzenie pozwoli także łatwo zorientować się, w jakich zawodach jest najwięcej ofert pracy spoza biura.

Pracuj.pl

Jednym z najbadziej popularnych portali jest pracuj.pl. Wpisując w wyszukiwarkę hasło “praca zdalna” (lub klikając tutaj) dostaniesz listę takich ofert. W szczegółach oferty warto zawsze doczytać, czy na pewno oferowana jest praca w 100% zdalna. Wiele ofert zawiera pracę jedynie częściowo zdalną (np. 1 lub 2 dni w tygodniu).

NoFluffJobs.com

Kolejną bardzo wygodną stroną z ofertami dobrej jakości pracy zdalnej w IT jest nofluffjobs.com. Znam kilka osób, które znalazły pracę zdalną właśnie tam.

OLX.pl

Pracę wykonywaną zdalnie, szczególnie w zawodach innych niż IT, można również znaleźć w popularnej wyszukiwarce OLX.pl. Tutaj jednak zachowaj szczegółną czujność! Nie daj się nabrać na oferty typu “Praca ONLINE atrakcyjne zarobki 6000 zł netto” czy “Praca BEZ WYCHODZENIA Z DOMU, 7000 zł GWARANTOWANE” 😂 Często są to oferty z niemożliwymi do spełnienia warunkami premiowymi lub po prostu zamieszczane przez oszustów.

StackOverflow.com

Każdy programista zna portal StackOverflow.com – w końcu to tylko dzięki jego istnieniu nadal mamy pracę 😁 Wiele firm publikuje tam sensowne oferty pracy zdalnej dla programistów.

4programmers.net

Naprawdę dobrej jakości oferty pracy zdalnej dla programistów można znaleźć również na podstronie polskiego forum 4programmers.net.

Remoteok.io

Przejrzystą stroną z ofertami pracy zdalnej jest remoteok.io. Ten portal wyróżnia się podziałem na kategorie oraz wieloma ofertami spoza branży IT.

Portale dla freelancerów

Jeśli jesteś freelancerem, tzn. realizujesz wiele zleceń dla różnych klientów albo po prostu szukasz dodatkowej pracy zdalnej, przydatne mogą okazać się portale typowe dla freelancerów. Ich działanie polega przeważnie na założeniu konta, uzupełnianiu danych w profilu (głównie podaniu swoich umiejętności, doświadczenia zawodowego czy portfolio). Dzięki temu osoby zainteresowanie zleceniem prac mogą odnaleźć nas w bazie serwisu.

Wadą takich stron jest bardzo duża konkurencja. Pracownicy np. z Indii bardzo często oferują swoje usługi w cenach kilkukrotnie niższych niż stawka, której oczekujesz. Niestety (albo stety dla nas? 😉) często podobnie wygląda jakość ich pracy. Jeśli jednak Twoja praca jest wysokiej jakości, prędzej czy później powinien znaleźć się klient, który woli zainwestować w Twoje usługi niż ryzykować współpracę z najtańszymi wykonawcami. Wydaje mi się jednak, że rejestracja na tego typu portalach ma największy sens, gdy ma się już jakieś doświadczenie. Może być ciężko znaleźć tam swoje pierwsze zlecenie.

UpWork.com

Jednym z najpopularniejszych portali dla freelancerów jest UpWork.com. Zawsze można spróbować tam swoich sił, ale trzeba pamiętać, że warto się czymś wyróżniać w swoim doświadczeniu lub umiejętnościach. Jeśli na portalu jest aktualnie wielu specjalistów z podobnymi do Twoich skillami, UpWork może odrzucić Twoje zgłoszenie rejestracyjne. Jeśli tak się stanie, nie zrażaj się! Naucz się czegoś nowego (np. nowego języka programowania czy frameworka) i za jakiś czas spróbuj ponownie ze zaktualizowanym profilem.

Freelancer.com

Podobnym portalem do UpWork jest Freelancer.com. Jeśli nie uda się w jednym, zawsze możesz spróbować w drugim portalu 😉

LinkedIn

LinkedInowi postanowiłem poświęcić osobny akapit. Jeśli zamierzasz w przyszłości pracować w sieci i jeszcze go nie masz – obowiązkowo w tej chwili załóż tam konto! 🙂

LinkedIn pozwala na budowanie sieci zawodowej. Przyjmuj zaproszenia od rekruterów czy innych osób pracujących w interesującej Cię branży. Posiadając w przyszłości odpowiednio dużą sieć, do znalezienia pierwszej pracy zdalnej może wystarczyć napisanie krótkiego ogłoszenia. LinkedIn może od tej chwili służyć jako Twoje CV. Zbierając pierwsze doświadczenia Twoi współpracownicy mogą poświadczać zadeklarowanie w Twoim profilu umiejętności, co pozwoli na zbudowanie większej wiarygodności.

Grupy na Facebooku

Grupy na Facebooku – serio! Moją pierwszą pracę zdalną udało mi się znaleźć właśnie w grupie facebookowej (dokładnie w tej). Któryś z rekruterów wrzucił na grupę link do ogłoszenia – kliknąłem, wysłałem CV. Za kilka dni byłem już na rozmowie kwalifikacyjnej 🙂

Tutaj zachowaj podobną ostrożność jak w przypadku OLX. Nie nabieraj się na grupy o chwytliwych nazwach “Zarabiaj siedząc w domu” czy “7000 zł w miesiąc pracując godzinę dziennie”. Jeśli jednak znajdziesz taką ofertę i faktycznie zarobisz 7000 zł pracując godzinę dziennie – daj mi proszę znać 😁

Poszukaj raczej grup mających w nazwie “praca zdalna” lub “oferty pracy zdalnej” w połączeniu z Twoją branżą (np. “Remote Jobs IT – zdalny programista – zlecenia i oferty pracy”).

Bezpośrednio w firmach pośredniczących/agencjach

Kolejnym dobrym sposobem na znalezienie pracy zdalnej jest uderzanie bezpośrednio do firm, które są znane z ofert pracy zdalnej. Nawet jeśli firma czy pośrednik pracy zdalnej nie ma aktualnie ofert na swojej stronie, warto napisać bezpośrednio maila i zapytać. Często w niedługiej przyszłości firma może zamierzać opublikować ofertę pracy, ale jeszcze tego nie zrobiła. Być może po Twojej wiadomości przedstawi Ci ją jeszcze zanim stanie się ona dostępna dla każdego.

Przykładami takich agencji w IT są IT Kontrakt oraz SII. Jeśli jesteś księgową/księgowym sprawdź oferty pracy internetowych biur rachunkowych, np. InFakt.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższa lista podpowie Ci gdzie szukać pracy zdalnej. Pamiętaj jednak, że zawsze warto korzystać z wyszukiwarki Google – wpisz po prostu nazwę swojego zawodu z dopiskiem “praca zdalna”, np. “księgowy praca zdalna”. W ten sposób zawsze znajdziesz miejsca z aktualnymi ofertami pracy zdalnej w Twojej branży.

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i gdzie zdecydujesz się na poszukiwanie ofert pracy zdalnej pamiętaj o ostrożności. Staraj się wybierać oferty od sprawdzonych firm. Jeśli jednak nie znasz danego pracodawcy, przed zgłoszeniem się do procesu rekrutacyjnego poszukaj opinii o firmie w sieci. Nie dawaj się też nabierać na oferty pracy czy grupy obiecujące zarobienie “7000 zł pracując godzinę dziennie”. Raczej nikt nie chce tam dla Ciebie dobrze 😉

Jeśli znasz jakieś inne miejsca, gdzie warto szukać pracy zdalnej to koniecznie daj znać w komentarzach! 🙂