Jak tanio pojechać na Malediwy?

W poprzednim wpisie przedstawiłam szczegółowe i kompletne koszty naszego wyjazdu na Malediwy. Organizowaliśmy go na własną rękę, spędzając 11 dni na lokalnych wyspach. Nasz urlop nie miał charakteru budżetowego, ale podczas pobytu zaobserwowaliśmy okazje do zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Pewnie dużo osób chciałoby odwiedzić ten raj na Ziemi, ale nie spełnia swojego marzenia przez przypiętą Malediwom łatkę luksusowości. W dzisiejszym poście przedstawiam konkretne wskazówki, które pomogą Ci tanio wyjechać na Malediwy!

W jaki sposób można obniżyć koszty wyjazdu na Malediwy?

Poniżej przedstawiam kilka sprytnych sposobów na skuteczne obniżenie kosztów pobytu na Malediwach. Nie chodzi mi jednak o niekorzystanie z fakultatywnych wycieczek czy zabieranie jedzenia z Polski 🙈 Poniższe rady w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na jakość Twojego urlopu! To dla mnie priorytet, bo nie wyobrażam sobie wyjazdu na Malediwy z myślą o oszczędzaniu każdego dolara czy rupii 😉

Wyspa Fehendhoo
Wyspa Fehendhoo

Loty na Malediwy

Jednym z największych kosztów urlopu na Malediwach jest przelot. Żadna z operujących w Polsce linii lotniczych nie oferuje lotów bezpośrednich na Malediwy, więc w grę wchodzi minimum jedna przesiadka, np. w Doha (Katar) czy w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Żeby znaleźć bilety lotnicze w jak najniższej cenie, warto pamiętać o kilku zasadach/wskazówkach:

  • Bądź elastyczny! Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, nie skupiaj się na konkretnych datach lotów. Najlepiej w wyszukiwarce Skyscanner zaznaczyć datę wylotu i powrotu jako „cały miesiąc”. Możesz zrobić to poniżej ↓
  • Sprawdzaj różne lotniska! Nie tylko te w Polsce, ale też za granicą. Możliwe, że z pobliskich Czech czy Niemiec bilety będą w tak atrakcyjnych cenach, że opłacalny będzie dojazd na zagraniczne lotnisko. Pamiętaj, że z Polski latają też tanie linie (Ryanair i Wizz Air) i loty do krajów Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy Włoch często kosztują w granicach 100 zł! Jeśli trafisz na tanie loty na Malediwy właśnie z tych państw, możesz wziąć pod uwagę taki łączony transfer 😉 Najpewniej zajmie on więcej czasu i będzie wiązał się z dwiema przesiadkami, ale jeśli nie masz nic przeciwko temu, żeby zaoszczędzić kilka stówek w taki sposób, możesz wziąć tę opcję pod uwagę 😉
  • Używaj przeglądarki w trybie incognito! O tym tipie krążą już w sieci legendy 🙈 Jedni mówią, że działa, inni, że to nie ma znaczenia. Jedno jest pewne – nie zaszkodzi 😉
  • Biletowe last minute? To nie jest dobry pomysł! Nie zostawiaj zakupu biletów na Malediwy na ostatnią chwilę, ponieważ najpewniej będzie wiązało się to z ich wysokimi cenami. Najlepiej rozpocząć swoje poszukiwania na kilka miesięcy przed planowanym wylotem ✈️

Sprawdzaj noclegi na Bookingu, AirBnb i Agodzie

Ta porada brzmi banalnie – przecież zawsze warto porównywać ceny w kilku serwisach. Jednak pierwszy raz w życiu spotkaliśmy się z tak dużymi różnicami cen w przypadku tego samego noclegu! Jeden z guesthousów, który wybraliśmy, okazał się ponad 300 zł tańszy przy rezerwacji za pośrednictwem AirBnb niż przez Booking! Ten sam termin, ten sam pokój, a taka niespodzianka! Ceny zakwaterowania mogą się znacząco różnić między portalami, więc najlepiej sprawdzaj wszystkie wyżej wymienione serwisy.

Warto również bardzo dokładnie czytać szczegóły danej oferty. Zwróć szczególną uwagę na dodatkowe opłaty i podatki. W kontekście Malediwów te drugie są szczególnie ważne, o czym więcej w ostatnim podpunkcie tego posta. Na AirBnb takie informacje zawarte są w opisie, zaś na Bookingu powinny być podane obok głównej ceny noclegu (na zdjęciu w czerwonej ramce):

Dla pewności warto napisać wiadomość do danego obiektu i upewnić się, że wszystkie dodatkowe opłaty wliczone są w cenę. Dzięki temu unikniesz ewentualnego zawodu związanego z ponoszeniem nadprogramowych kosztów noclegu już na miejscu.

Wybierz prom na dotarcie z lotniska do Male

Wiele osób po przylocie na lotnisko Velana jako środek transportu do Male wybiera taksówkę. Jej cena zawiera się w widełkach 60-100 MVR~15-25 zł. Nie są to jakieś duże koszty, ale jest to już pierwsza okazja, w której możesz zaoszczędzić kilka groszy 😉 Zamiast taksówki polecam wybrać lokalny prom, który kosztuje 10 MVR~2,5 zł za osobę. Odpływa on tuż spod lotniska, co jest bardzo komfortowe. Przy okazji będzie to Twoja pierwsza morska przejażdżka na Malediwach!

Wybierz wyspę w zasięgu lokalnego promu

Pamiętaj jednak, że wybierając wyspy bliższe stolicy, najprawdopodobniej będą one bardziej turystyczne i niekoniecznie rajskie. Zalecam tutaj porządny, indywidualny research!

Z Male możesz dostać się na lokalne wyspy na kilka sposobów – promem, speed boatem, wodolotem lub samolotem. Wybór może zależeć od zasobności portfela turysty, ale czasem jest po prostu uzależniony od odległości. Na niektóre wyspy położone najbliżej stolicy dopływają publiczne promy. Wybierając na swój urlop jedną z takich wysp, możesz zaoszczędzić na transferze nawet kilkaset złotych! Przykładowo – bilet na prom na wyspę Gulhi czy Maafushi z Male to koszt ok. 20-30 MVR ~ 5-8 zł/osoba.

TIP #1

Szukając wysp na nasz urlop, natrafiłam na takie, które są rajskie i bardzo odległe od Male, jednak da się do nich dopłynąć za niewielkie pieniądze lokalnym promem ze stolicy. Zdecydowanie Wam to jednak odradzam – podróż 8-9-godzinna (w jedną stronę!) to ogromna strata czasu. Szczególnie, jeśli Wasz urlop nie jest długi. Przy takich dylematach radzę postawić jednak na jakość podróży i wybrać racjonalnie 😉

Droższą opcją są speed boaty, których cena waha się w granicach kilkudziesięciu dolarów, a trasa przebiega bardzo sprawnie. Dla przykładu – za transfer z Male na Goidhoo zapłaciliśmy 32,5 USD~126 zł/osoba w jedną stronę. W naszym przypadku nie było opcji publicznego promu, dlatego, jeśli zależy Ci na tanich Malediwach, wybierz wyspę w zasięgu lokalnego transportu. Omijaj też samoloty i hydroplany, których koszty na dwie osoby w obie strony trzeba liczyć w tysiącach. 

Wyspa Goidhoo - Malediwy tanio
Wyspa Goidhoo

Znajdź dwie/trzy wyspy zlokalizowane blisko siebie

To uzupełnienie poprzedniego podpunktu i kolejna wskazówka jak tanio zorganizować urlop na Malediwach. Jeśli planujesz pojechać na dłużej niż tydzień, nie polecam spędzać całego pobytu na jednej wyspie. Pozwoliłoby to obniżyć ogólny koszt wyjazdu, ale zdecydowanie wpłynęłoby też na jego jakość. Lokalne wyspy są zazwyczaj małe i nie ma na nich zbyt wielu atrakcji. Dlatego zachęcam do odwiedzenia przynajmniej dwóch. Jak to zrobić z głową? Poświęcić sporo czasu na research i wybrać dwie/trzy wyspy (w zależności od długości Twoich wakacji), które są blisko siebie. Najlepiej, kiedy będą w tym samym albo sąsiednich atolach. Możliwy będzie wtedy krótki transfer speed boatem, który np. w naszym przypadku wyniósł 10 USD~38 zł/łódka. 

Pieniądze to jednak nie wszystko i warto szanować także swój czas – szczególnie ten na urlopie! 😉 Widziałam plany osób, które żeby przepłynąć na drugą wyspę, musiały najpierw wrócić do Male, co wydaje mi się totalną stratą czasu. No chyba, że zamierza się być na Malediwach przez miesiąc, wtedy zmarnowane pół dnia nie zrobi aż takiej różnicy 😁

TIP #2

Pamiętaj, że Malediwy z północy na południe mają ponad 800 km, więc odległości pomiędzy wyspami potrafią być ogromne! Wraz z nimi rosną koszty transferu, a czasem jedyną opcją jest hydroplan albo zwykły samolot (na Malediwach jest kilkanaście lotnisk!). Nie są to tanie rzeczy, dlatego lepiej ich uniknąć sprytnie wybierając swoje wyspy 😉

Jedz u lokalsów

Na Malediwach istnieją dwie opcje spożywania posiłków. Można stołować się w guesthousie, w którym nocujemy (albo każdym innym na wyspie) lub chodzić do lokalnych restauracji. Jeśli chcesz, żeby Twój urlop na Malediwach był tani, zalecam korzystanie z tej drugiej opcji. Ze śniadaniami nie będzie problemu, bo przeważnie są one wliczone w cenę noclegu. Jeśli jednak chodzi o obiady i/lub kolacje, polecam stołować się u lokalsów. Najlepiej zaraz po przyjeździe przejść się po wyspie, odnaleźć lokalne restauracje i zapytać o menu. Z pewnością ceny posiłków okażą się niższe niż w guesthousach – może się zdarzyć, że nawet kilkukrotnie!

Dla przykładu – na wyspie Goidhoo za posiłek w naszym guesthousie trzeba było zapłacić 17 USD~65 zł/osoba. Na tej samej wyspie u lokalsów zjesz za 60-95 MVR~15-24 zł/osoba. Przy kilkudniowym pobycie może to być naprawdę konkretna oszczędność!

Porównuj ceny wycieczek

Jeśli planujesz wybrać się na dodatkową zorganizowaną wycieczkę ze swojej wyspy, koniecznie sprawdź ceny takich wypadów poza Twoim guesthousem. W naszym przypadku różnice między guesthousami organizującymi wycieczki były naprawdę znaczące.

Jeśli planujesz być na więcej niż jednej wyspie, skontaktuj się mailowo ze wszystkimi swoimi guesthousami i poproś o cennik wycieczek. Może się okazać, że ta sama atrakcja zorganizowana z wyspy obok będzie zdecydowanie tańsza.

Dla przykładu – wycieczka na sandbank z naszego guesthousu na Goidhoo kosztowała 86 USD~333 zł/osoba (cena już z podatkami). Będąc na wyspie Fehendhoo widzieliśmy tę samą atrakcję za 40 USD~154 zł/osoba. Ponownie – ogromna różnica. Dzięki tej wskazówce możesz zorganizować wyjazd na Malediwy naprawdę tanio!

Wyspa Fulhadhoo - Malediwy tanio
Wyspa Fulhadhoo

Malediwy tanio? Zawsze pytaj o podatki!

Najważniejsze zostawiłam na koniec – kwestia podatków. Przed wyjazdem na Malediwy czytaliśmy o różnych podatkach doliczanych do kosztów noclegu. Co ciekawe, nie mają one jednej, ustalonej wartości procentowej i zależą od guesthousu, w którym się zatrzymasz. Jedną z takich opłat jest np. green tax, który w naszym przypadku wynosił 3 USD~11,60 zł/dzień/pokój, ale wiemy, że często bywa naliczany w zdecydowanie wyższych kwotach, które dodatkowo tyczą się osoby, a nie całego pokoju. To jednak nie wszystko, bo na miejscu okazało się, że podatki bywają doliczane także do jedzenia, wycieczek i za serwis. Najwyższy, jaki zapłaciliśmy wynosił aż 71% ceny wyjściowej! 😱 Jako przykłady podam TGST (Tourism Goods and Services Tax) i service charge naliczane zazwyczaj w restauracjach w wysokości kolejno 12% i 10%.

Żeby uniknąć nieporozumień i rozczarowań, przed skorzystaniem z jakiejkolwiek usługi zapytaj czy podana cena uwzględnia już wszystkie dodatkowe opłaty.

Podsumowanie

To już wszystkie sposoby na tani urlop na Malediwach, jakie przychodzą mi do głowy. Jestem przekonana, że poświęcając sporo czasu na dobry research i trzymając się wyżej wymienionych wskazówek, jesteś w stanie spędzić świetny urlop w raju, nie wydając przy tym fortuny. W razie jakichkolwiek pytań, jestem do Twojej dyspozycji w komentarzach i na Instagramie 😉