W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Tajlandii. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Tajlandii, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Założenia
Wszystkie podane koszty są na parę.

Mieszkania rezerwujemy zazwyczaj przez AirBnb. Szukamy miejsc dobrych do pracy: z dobrym Internetem (>10MB/s), klimatyzacją, miejscem do pracy z laptopem.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. Wyznajemy zasadę “im mniej mycia naczyń, tym lepiej”, dlatego większość posiłków jemy na mieście 😉

Cel
Przedstawione przez nas koszty podane są bez ściemy. Bardzo skrupulatnie spisujemy wydatki prowadząc budżet domowy. Uważamy, że dzielenie się realnymi kosztami może być dla Ciebie bardzo wartościowe.

Wydatki podajemy w dwóch kategoriach:
1. Koszty miesięczne – wydatki regularne
Najpierw podajemy uśrednione koszty miesięczne, często obliczone na podstawie przebywania w danym miejscu więcej niż 1 miesiąc. Są to wydatki powtarzalne każdego miesiąca. To właśnie one powinny być dla Ciebie najważniejszym punktem przy planowaniu Twojego budżetu.
2. Wydatki nieregularne
Wszystkie wydatki, które pojawiają się rzadziej niż raz w miesiącu, ale prawdopodobnie wystąpią w perspektywie roku. Może to być wizyta u dentysty, zakup ubrań czy wynajem samochodu. To właśnie brak planowania wydatków nieregularnych jest jednym z największych błędów budżetowania! Koniecznie przeanalizuj podane przez nas wydatki nieregularne i zastanów się, które z nich mogą mieć miejsce podczas Twojego pobytu w danym miejscu.

Podsumowanie kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

Kurs tajskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1THB ~ 0,13PLN.

Przejdźmy więc do konkretów!

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Tajlandii mieszkaliśmy łącznie przez dokładnie 30 dni (na tyle pozwala nam jednorazowy wjazd bezwizowy). Miesiąc życia w Tajlandii kosztował nas 4566 zł. Szczegóły na poniższym wykresie (kliknij na wykres, aby powiększyć).

Kategorie wydatków regularnych

Jak widzisz na zaprezentowanym powyżej wykresie, wydatki miesięczne podzieliliśmy na 5 kategorii. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe dane, poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich. Pozwoli Ci to odnieść podane przez nas kwoty do swojej sytuacji i swoich preferencji.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 1831 zł

W Tajlandii przez miesiąc mieszkaliśmy w Bangkoku. Wynajęliśmy kawalerkę w nowym kondominium ok. 25-30 minut Sky Trainem od Siam Paragon (umownego centrum Bangkoku). Mieszkanie było nowe, świetnie i stylowo urządzone. Do dyspozycji mieliśmy basen i siłownię na najwyższym piętrze, przestrzeń coworkingową i kilka stref relaksu. Cena była dość niska, bo byliśmy pierwszymi gośćmi właścicielki i rezerwowaliśmy ok. miesiąc wcześniej.

Przy okazji bardzo polecamy kondo The Tree Sukhumvit 71-Ekamai. Mieszkania możecie znaleźć na AirBnb. Miejsce, w którym mieszkaliśmy możecie zobaczyć pod tym linkiem. Bardzo polecamy mieszkanie i właścicielkę!

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1289 zł

W Tajlandii jedzenie na mieście = streetfood. Uliczna szama jest pyszna, tania i dostępna na każdym kroku. Z tego powodu nie przygotowywaliśmy żadnych posiłków w domu. Ceny streetowego obiadu w Bangkoku, np. pad thai, zaczynają się od 5-6 zł. Kawa to koszt ok. 5 zł. Jedliśmy przeważnie 3 uliczne posiłki dziennie 😉

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 851 zł

Zakupy robiliśmy głównie w niezawodnych 7-Eleven. Czasem z tęsknoty za żółtym serem kupowaliśmy tosty na śniadanie 😂 i mleko sojowe do kawy. Poza tym zakupy spożywcze to także owoce, które hurtowo kupowaliśmy na lokalnych marketach.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 519 zł

Ta grupa wydatków to korzystanie z komunikacji publicznej w Bangkoku. Zawierają się tutaj:

  • autobusy: przejazd autobusem to koszt od 1 do 3.5 zł, w zależności od przejechanego dystansu
  • SkyTrain: ceny biletów wynoszą od 2 do 7 zł, w zależności od liczby pokonanych stacji
  • metro: pojedynczy przejazd metrem to koszt od 2 do 5.5 zł, również w zależności od liczby przejechanych stacji
  • taxi: przejazd kilku kilometrów taksówką zamówioną w aplikacji Grab to koszt ok. 15-20 zł (poza godzinami szczytu może być trochę taniej)

Z racji tego, że mieszkaliśmy w Bangkoku kilka km od centrum, korzystaliśmy z komunikacji dość często.

Rachunki

Miesięcznie: 76 zł

Planując koszty życia w Tajlandii pamiętaj o rachunkach za telefon oraz Internet. My już na lotnisku kupiliśmy kartę sieci Dtac, która ma ponoć najlepszy zasięg. Korzystaliśmy z jednej karty SIM udostępniając Internet przez hotspot dla drugiej osoby w razie potrzeby.

Dtac często oferuje promocyjne pakiety, które warto sprawdzać w ich apce mobilnej. Aplikacji można używać do doładowania konta kartą oraz aktywowania paczek Internetu. Standardowe ceny to ok. 12 zł za pakiet 2GB na tydzień lub 38 zł za pakiet 5GB na miesiąc.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione wydatki oraz miesięczne koszty życia w Tajlandii to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas miesiąca mieszkania w Bangkoku. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca, ale warto spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze. Wizytę u lekarza ciężko przewidzieć, ale lepiej być na nią przygotowanym finansowo 🙂

Prywatna wizyta u lekarza specjalisty (854 zł)

Prywatna służba zdrowia w Tajlandii funkcjonuje bardzo sprawnie, ale ceny usług są dość wysokie. Korzystając na miejscu z usług lekarza specjalisty w międzynarodowym prywatnym szpitalu (w moim przypadku był to Bumrungrad International Hospital) należy liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Wizyta u lekarza specjalisty, rentgen oraz leki to koszt 854 zł.

Wybierając się do Tajlandii warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w razie nagłego przypadku – my korzystaliśmy z Euro26 (i swoją drogą mega polecamy). Wizyty prywatne, które nie są nagłym zachorowaniem nie wchodzą w zakres ubezpieczenia. Najlepiej więc odbyć takie wizyty w Polsce przed wyjazdem 🙂 Koszty diagnostyki są w Tajlandii nawet 10 razy wyższe niż w Polsce!

Odzież (796 zł)

W Bangkoku wypadł nam akurat czas wymiany garderoby 😁 W związku z tym wydaliśmy sporo więcej niż zazwyczaj na ubrania. Kupowaliśmy ciuchy w europejskich sklepach (H&M, Pull&Bear), a także na lokalnych bazarach. W galeriach handlowych ceny są podobne do polskich.

Bilety wstępu do Ancient Siam (180 zł)

Bilety wstępu do Ancient Siam nie należały do najtańszych, ale naprawdę warto! Jest to świetna odskocznia od zatłoczonego Bangkoku. O naszej wizycie w Ancient Siam oraz dokładnych kosztach możecie przeczytać w tym poście.

Elektronika (65 zł)

W Tajlandii można zaopatrzyć się w elektronikę w bardzo dobrych cenach. I tyczy się to także produktów oryginalnych, chociaż można kupić podróbki chyba wszystkiego 😁 Na zakupy elektroniki czy sprzętu fotograficznego w Bangkoku polecamy MBK Center. My kupiliśmy dobrej jakości statyw za 65 zł.

Masaż (45 zł)

Klasyczna tajska rozrywka to oczywiście masaż 🙂 W Bangkoku są setki (albo tysiące?) salonów masażu. Cena za godzinę przyzwoitego masażu tajskiego to wydatek rzędu 40-45 zł (300-350 THB).

Opłaty bankomatowe (30 zł)

Wybierając gotówkę z bankomatu w Tajlandii naliczana jest opłata za każdą taką operację. Wynosi ona 200-220 THB (25-30 zł). Naliczana jest we wszystkich bankomatach w Tajlandii i nie ma znaczenia jaką posiadasz kartę czy konto w polskim banku.

Warto więc wybierać pieniądze z bankomatu jak najrzadziej i w jak największych kwotach. Najlepiej z góry zaplanować, ile pieniędzy potrzebujesz na czas swojego pobytu i wypłacić całą kwotę jednorazowo.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Tajlandii wyniosły 4566 zł. Planując swój budżet w tym kraju nie zapominaj o wydatkach nieregularnych. I to nie tylko tych podanych przez nas! Zastanów się, jakie nieregularne koszty mogą spotkać Ciebie. Koniecznie zarezerwuj na nie dodatkowe środki.

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo lub w bardziej luksusowych warunkach. Planując własne koszty życia w Tajlandii przeanalizuj szczegółowo kategorie naszych wydatków oraz kwoty w nich podane i dostosuj je do swoich preferencji 🙂

To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍 Nie oceniamy czy 4566 zł miesięcznie to dużo, czy mało. Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty, że w opisanym przez nas stylu życia koszty są takie, a nie inne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Tajlandii – jesteśmy do dyspozycji w komentarzach! 🙂