Szczepienia przed wyjazdem do Azji

Przed rozpoczęciem naszej podróży po świecie długo zastanawialiśmy się, czy i jakie szczepienia powinniśmy wykonać. Naszym pierwszym kierunkiem, który zamierzaliśmy obrać na dłużej, była Azja Południowo-Wschodnia. Zdecydowaliśmy się więc na wykonanie szczepień właśnie pod kątem tego rejonu.

Jeśli tak jak my zastanawiasz się, jakie szczepienia wykonać przed dłuższym wyjazdem do Azji, zapraszam do lektury 🙂

UWAGA – WAŻNE ZASTRZEŻENIE!

Poniższy wpis dotyczy dłuższego wyjazdu do Azji – w naszym przypadku mowa o około rocznym okresie. Wcześniej wyjeżdżając na wakacje do Tajlandii (najpierw na dwa, potem trzy tygodnie) nie wykonywaliśmy żadnych szczepień. Jeśli jedziesz tylko na urlop, nie wybierasz się do dżungli i nie zamierzasz obcować z egzotycznymi zwierzętami, szczepienia mogą nie być konieczne.

Przygotowania

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie wymaganych i zalecanych w Azji szczepień, polecam odnaleźć swoją książeczkę szczepień. Jest to karta wypełniana podczas szczepień wykonywanych w dzieciństwie. Warto ją mieć, ponieważ niektóre szczepienia mogą nadal być ważne! Może okazać się też, że nie będziesz musiał(a) wykonywać wszystkich dawek danej szczepionki, a jedynie dawki przypominające. Pozwoli to znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów szczepień przed wyjazdem. Poza tym, po co pakować coś w siebie dwa razy 😉

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Przed wizytą u lekarza (o czym za chwilę) warto dowiedzieć się czy w rejonie, do którego się wybieramy są jakieś szczepienia obowiązkowe lub zalecane.

Szczepienia obowiązkowe to te oficjalnie wymagane, bez których turysta może nie zostać wpuszczony na terytorium danego kraju. Przekraczając granicę należy okazać potwierdzenie bycia zaszczepionym.

Szczepienia zalecane wykonać można, ale nie trzeba. Władze danego kraju nie mają podstaw prawnych do niewpuszczenia nas na swoje terytorium, jeśli nie wykonaliśmy szczepienia zalecanego. Choroby, przed którymi chronią szczepienia zalecane występują po prostu najczęściej u turystów, stąd poleca się ich wykonanie 🙂

Do sprawdzania szczepień wymaganych lub zalecanych w danym Państwie polecam mapę na stronie medycynatropikalna.pl. Przed wyjazdem w dany rejon koniecznie sprawdź, jakie są obowiązkowe i zalecane szczepienia. Dla każdego szczepienia zalecanego doczytaj też w jakich warunkach są one zalecane. Często dana szczepionka rekomendowana jest np. jedynie “w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby”.

UWAGA: do Azji Południowo-Wschodniej (rejony od Indii po Indonezję) nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Są jedynie szczepienia zalecane.

TIP #1

Zakładam, że wyjeżdżając w tak daleką podróż będziesz posiadać ubezpiecznie podróżne. Sprawdź koniecznie w warunkach swojego ubezpieczenia (OWU) czy firma ubezpieczeniowa nie wymaga wykonania przed wyjazdem zalecanych szczepień! Kilka razy spotkałem się w OWU z zapisami wykluczającymi pokrycie kosztów leczenia spowodowanych chorobą, na którą nie wykonaliśmy wcześniej zalecanego szczepienia.

Czy trzeba iść do lekarza?

Zasadniczo tak. Aby się zaszczepić należy udać się do lekarza medycyny podróży, który podpowie Ci jakie szczepienia należy wykonać. Przede wszystkim jednak wykona niezbędną kwalifikację do wykonania wybranych szczepień.

Tutaj uwaga – jeśli przeczytałeś(aś) poprzedni akapit i jesteś dobrze przygotowany(a), analizuj zalecenia lekarza bardzo dokładnie. Lekarze medycyny podróży bywają bardzo zachowawczy, często zachęcając do szczepień, które niekoniecznie są potrzebne w Twoim przypadku. Dlatego przed wizytą warto zaczerpnąć informacji w Internecie. Jeśli lekarz zaleca zaszczepienie się na japońskie zapalenie mózgu przed wyjazdem do Tajlandii, grzecznie podziękuj i wytłumacz, że nie udajesz się w rejony zagrożone tą chorobą 🙂

Tak wygląda Międzynarodowa Książeczka Szczepień
Tak wyglądają nasze Międzynarodowe Książeczki Szczepień

Jakie szczepienia do Azji Płd.-Wsch.?

Przejdźmy do konkretów. Poniżej opisuję wykonane przez nas szczepienia przed wyjazdem do Azji Południowo-Wschodniej.

Błonica, tężec, krztusiec, polio (1 dawka)

Błonica i tężec to bakterie, którymi zarazić się można przez kontakt z chorymi lub zakażonymi miejscami (np. przez skaleczenie lub ranę). Obie mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do zgonu.

Krztusiec objawia się bardzo silnym, napadowym kaszlem. Jest to również bardzo niebezpieczna choroba, której można się nabawić poprzez kontakt z chorymi (także drogą kropelkową).

Polio (Poliomyelitis) powodowana przez poliowirusy to ostra choroba zakaźna. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorymi, spożywanie skażonych posiłków lub brak higieny.

Szczepionka 4w1 zapewnia ochronę na 8-10 lat.

TIP #2

Najlepiej szukać szczepionki “4w1” (np. Boostrix Polio), która w jednej dawce zabezpiecza nas przed wszystkimi czterema chorobami. Tak będzie taniej, no i ukłucie będzie tylko jedno 😉

WZW A (1 dawka)

WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jest to ostra choroba zakaźna, która może wystąpić przy braku odpowiedniej higieny lub spożywaniu zakażonych pokarmów. Szczepienie zapewnia ochronę na około 3 lata, aczkolwiek wg naszego lekarza warto wykonać dawkę przypominającą po ok. roku.

Dur brzuszny (1 dawka)

Dur brzuszny jest wywoływany bakteriami znajdującymi się w brudnej wodzie czy nieumytych owocach. Uznaliśmy, że warto wykonać również to szczepienie ze względu na częste spożywanie owoców czy napojów na naszym ukochanym street foodzie w Azji 😉 Ochrona przed zachorowaniem zapewniona jest na ok. 3 lata.

Wścieklizna (3 dawki)

O ile 3 powyższe szczepienia zalecamy każdemu udającemu się w dłuższą podróż po Azji Płd.-Wsch., co do wścielklizny każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie.

Początkowo zakładaliśmy, że nie będziemy szczepić się na wściekliznę. Jednak namówił nas do tego lekarz twierdząc, że wścieklizna jest jedyną z chorób występujących w Azji Płd.-Wsch., która bezpośrednio zagraża życiu. Po zastanowieniu się stwierdziliśmy, że jednak wykonamy to szczepienie i w razie pogryzienia przez małpę czy inne egzotyczne zwierzę będziemy spokojniejsi 🙂

Szczepienie składało się z 3 dawek, podanych w ciągu miesiąca (od pierwszej do trzeciej dawki). Ochrona na 5 lat.

Inne szczepienia, których nie wykonaliśmy

Zalecanym szczepieniem do Azji Płd.-Wsch. jest też WZW B. My go nie robiliśmy, ponieważ z naszych książeczek szczepień wynikało, że nasze szczepionki na WZW B z dzieciństwa są nadal “ważne” i nie trzeba ich powtarzać.

Kolejną często zalecaną pozycją jest japońskie zapalenie mózgu. Jak przyznała sama pani doktor, u której byliśmy, w rejonach, w które się wybieramy, choroba ta nie występuje. Warto skonsultować swoją trasę i zasięgnąć w tej kwestii opinii lekarza medycyny podróży.

Spis wykonanych szczepień przed podróżą
Spis wykonanych szczepień przed podróżą

Kiedy się zaszczepić?

Wbrew wielu opinion, szczepienia przed wyjazdem do Azji wcale nie muszą być wykonywane 6 czy nawet 12 miesięcy przed podróżą. Wszystkie opisane powyżej szczepienia udało nam się wykonać w 6 tygodni przed wyjazdem. Jeśli masz możliwość wykonania ich trochę wcześniej (np. 2-3 miesiące przed wyjazdem) to polecam tak zrobić. Ze względu na chorobę ostatnią dawkę szczepionki na wściekliznę musiałem przyjmować 3 dni przed wyjazdem, co zawsze rodzi pewien dyskomfort – po szczepieniu teoretycznie mogą wystąpić objawy uboczne, takie jak gorączka czy bóle głowy.

Pamiętaj też, że szczepienia zapewniają ochronę przez określony czas, więc jeśli zrobisz je zbyt wcześnie (np. pół roku przed podróżą) to po prostu “stracisz” kilka miesięcy 😉

TIP #3

Pamiętaj, że będąc chorym lub przeziębionym nie można wykonywać większości szczepień. Dlatego zaplanuj wizytę u lekarza medycyny podróży na 2-3 miesiące przed wyjazdem.

Ile kosztują szczepienia?

Szczepienia robiliśmy we Wrocławiu. Po researchu zdecydowaliśmy się na wykonanie ich we Wrocławskim Centrum Zdrowia (ośrodek na ul. Wszystkich Świętych 2).

Koszty wykonanych szczepień (w przeliczeniu na osobę) wyglądały następująco:

  • WZW A (1 dawka): 120 zł
  • błonica, tężec, krztusiec, polio (1 dawka): 130 zł
  • dur brzuszny (1 dawka): 260 zł
  • wścieklizna (3 dawki x 205 zł): 615 zł
  • pierwsza wizyta u lekarza medycyny podróży: 120 zł
  • kwalifikacje do szczepień przy kolejnych wizytach (2x 30 zł): 60 zł
  • wydanie Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. “żółtej książeczki”): 30 zł

Łącznie szczepienia przed wyjazdem do Azji wraz z wizytami i wyrobieniem książeczki kosztowały nas 1335 zł.

TIP #4

Kiedy już wiesz, jakie szczepienia chcesz wykonać, spisz je i wyślij mailowe zapytania do kilku placówek w swoim mieście z pytaniem o koszty. W naszym przypadku różnica między poszczególnymi miejscami wynosiła nawet 400zł/osobę!

TIP #5

Pamiętaj, żeby już na pierwszej wizycie u lekarza medycyny podróży poprosić o wyrobienie Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Podczas każdego kolejnego szczepienia upewnij się, że lekarz odnotowuje ten fakt w książeczce. Może być ona przydatna, jeśli dany kraj wymagałby potwierdzenia wykonania szczepień lub w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Podsumowanie

Naszym zdaniem warto wykonać zalecane szczepienia przed wyjazdem do Azji. Po pierwsze – Twoja głowa będzie spokojniejsza. Po drugie – Twoja firma ubezpieczeniowa może wymagać potwierdzenia wykonania takich szczepień przed wypłatą odszkodowania czy pokryciem kosztów leczenia. Najlepszym argumentem niech pozostanie jednak troska o Twoje zdrowie i bezpieczne spędzenie czasu w podróży 🙂

A Ty szczepisz się przed wyjazdem w tropiki? Jakie szczepienia wykonujesz? Podziel się w komentarzu!