ancient siam najlepsza atrakcja w bangkoku

Ancient Siam – najciekawsza atrakcja w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski, Leżący Budda, Wat Arun – to najczęstsze odpowiedzi na pytanie “Co zobaczyć w Bangkoku?”. Do tego wizyta na Khao San Road, masaż, zjedzenie pad thai’a, może kąpiel w basenie na dachu wieżowca. Wszystko to absolutne ‘must do’, ale mam nadzieję, że po tym wpisie na Twojej liście pojawi się jeszcze jedna pozycja – Ancient Siam (Ancient City). 

Co zobaczyć w Bangkoku? Zdecydowanie Ancient Siam!

Ancient Siam to największe na świecie muzeum na powietrzu! Prawdopodobnie słowo “muzeum” nie jest najlepszą zachętą, ale gwarantuję, że w tym miejscu nie ma ono nic wspólnego z nudną wystawą czy niezrozumiałą dla zwykłego śmiertelnika sztuką. Ancient City to park zajmujący powierzchnię ponad 120 ha, kształtem przypominający Tajlandię. To taka tajska pigułka – znajdują się tam repliki wszystkich najważniejszych rzeźb i zabytków architektonicznych. Jest ich ponad 100 – niektóre zostały wykonane w rzeczywistych rozmiarach, inne w nieco pomniejszonej skali. Wydaje mi się, że to duży plus, bo miniaturki chyba do nikogo nie przemawiają 😁

Obszar muzeum jest pięknie zorganizowany i zadbany, dostosowany do jazdy wypożyczonym rowerem czy meleksem. Mnóstwo zieleni, cisza i spokój tworzą w tym miejscu idealny klimat do odpoczynku od zatłoczonego i głośnego Bangkoku. Uprzedzam, że na dojazd i wycieczkę musisz zarezerwować sobie kilka godzin, a najlepiej pół dnia.

TIP #1

Ancient Siam to bardzo instagramowa miejscówka. Z pewnością będziesz chciał/-a mieć stamtąd ładne zdjęcia, dlatego koniecznie zabierz ze sobą naładowany na maksa aparat oraz (jeśli posiadasz) drona.
Co zobaczyć w Bangkoku? Zdecydowanie to miejsce!
Teren jest pięknie zadbany, a budowle prześcigają się w barwach i kształtach
Jeden z najpiękniejszych spotów w Ancient Siam
To jeden z najpiękniejszych spotów w Ancient Siam
Kolejna piękna budowla w Ancient Siam
Każdy obiekt jest inny, dlatego trzeba sobie zarezerwować sporo czasu, żeby odwiedzić je wszystkie – żal którykolwiek pominąć!
Co zobaczyć w Bangkoku? Np. krowę z garbem - zebu 😉
A ta krowa z garbem to zebu 😉

TIP #2

Chociaż na miejscu na pewno spędzisz kilka godzin, nie musisz zabierać ze sobą dużo napojów czy jedzenia. Na terenie parku są stoiska, w których można zaopatrzyć się w picie i przekąski w racjonalnych cenach.

Ile to kosztuje?

Ancient Siam nie należy do tanich atrakcji. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 700 THB~90 zł, dla dzieci 350 THB~45 zł. Z racji tego, że teren parku jest naprawdę spory, nie polecam zwiedzać go pieszo. Wiele kilometrów do przejścia plus tajska pogoda to nie jest najlepsze połączenie 😬 Po Ancient Siam można poruszać się rowerem, którego wypożyczenie jest darmowe (w cenie biletu). My wybraliśmy tę opcję i świetnie się przy tym bawiliśmy! Dla rodzin z dziećmi i leniuszków, którym nie chce się pedałować, polecam wynajęcie meleksa. Pierwsza godzina to koszt 350 THB~45 zł, a każda kolejna 200 THB~26 zł. Istnieje jeszcze trzecia opcja, którą jest darmowa objazdówka busikiem. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że kursuje on tylko w ściśle wyznaczonych godzinach (10:00, 13:00, 15:00, 17:00). Taka przejażdżka zajmuje dwie godziny. 

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 9:00-19:00. Aktualne informacje o cenach, godzinach otwarcia i objazdówkach busem możesz zawsze sprawdzić tutaj.

TIP #3

Pamiętaj, żeby w kasie biletowej pobrać mapę z rozmieszczeniem wszystkich obiektów znajdujących się na terenie parku. Jest ona niezbędna do zorganizowanego poruszania się po parku i pomoże w dotarciu do interesujących Was atrakcji.

TIP #4

Jedyna rzecz, która nie podobała nam się na terenie muzeum i jest godna potępienia, to możliwość przejażdżki na słoniach. Pamiętaj, aby podróżować mądrze, świadomie i pod żadnym pozorem nie korzystać z tego typu “atrakcji”!

Jak dojechać?

Ancient City zlokalizowane jest na obrzeżach Bangkoku – ponad 30 km od Siam Paragon, 40 km od Khao San Road. Niech jednak nie zniechęci Ci duża odległość, bo dojazd jest łatwy i niedrogi. 

Pierwsza opcja to taksówka zamówiona przez aplikację Grab. Ponad 30-kilometrowa trasa to koszt 300-400 THB~40-50 zł. Jeśli nie podróżujesz w pojedynkę, ta opcja będzie naprawdę opłacalna.

Druga możliwość to dojazd sky trainem BTS na ostatnią stację Kheha, a następnie zamówienie stamtąd taksówki do Ancient Siam. Cena biletu na sky train będzie uzależniona od liczby przystanków, które musisz przejechać, ale nie wyniesie więcej niż kilka-kilkanaście zł. Za przejazd 8 km taksówką do punktu docelowego zapłacisz ok. 80 THB~10 zł. 

Co zobaczyć w Bangkoku? Na pewno to miejsce!
Kolejny piękny zakątek w Ancient City

Jeśli miałabym polecić Ci jedno miejsce, które trzeba zobaczyć w Bangkoku, bez zastanowienia odpowiedziałabym “Ancient Siam!”. Mam nadzieję, że zamieszczone w tym poście zdjęcia i informacje przekonały Cię do tej miejscówki i uwzględnisz ją w swoim planie zwiedzania. Odwiedziny muzeum są absolutnie warte swojej ceny. Gwarantuję, że nie pożałujesz! 😉