Jakie są rodzaje pracy zdalnej?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie od Was dostajemy, jest pytanie o to jak zacząć pracować zdalnie. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Ci rodzaje pracy zdalnej wraz z ich zaletami i wadami. Nie chodzi tutaj o konkretne zawody, ale formy i sposoby organizacji takiej pracy. Dowiesz się, czym różni się freelancing od pracy zdalnej na etacie. Poruszę także temat influencerów oraz sprzedaży własnych produktów i usług online 😉

Rodzaje pracy zdalnej a forma zatrudnienia

Wszystkie formy pracy zdalnej, które opisuję w tym wpisie, mogą być wykonywane w ramach różnych form zatrudnienia. Najpopularniejsze z nich to umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenie) oraz własna działalność gospodarcza i wystawianie faktur klientom (tak zwana współpraca B2B).

W tym artykule nie omawiam szczegółowo tych form współpracy – tym zajmiemy się innym razem 😉 Dzisiaj dowiesz się, jakie są rodzaje pracy zdalnej – niezależnie od formy zatrudnienia, która w zasadzie w każdym z opisanych poniżej przypadków może być dowolna. Wybór zależy od Twojej sytuacji, wybranego trybu pracy oraz klienta, z którym współpracujesz. Ale o tym w osobnym wpisie 🙂

Etat

Tak, pracując zdalnie można być na zwykłym etacie 😉 Od pracy w biurze różni się to po prostu tym, że swoje obowiązki możesz wykonywać z dowolnego miejsca. Można odnieść wrażenie, że etat nie jest najpopularniejszy wśród osób pracujących zdalnie, ale pod wieloma względami jest to bardzo wygodna opcja.

Godziny pracy na etacie

Będąc zatrudnionym na cały etat pracujesz 8 godzin dziennie – tak samo jak byłoby to w biurze. Jeśli wybierzesz niepełny etat – liczba godzin do przepracowania będzie odpowiednio mniejsza. Konkretne godziny, w których pracujesz są przeważnie elastyczne, co jest jedną z zalet pracy zdalnej. W większości przypadków liczba godzin musi się zgadzać w ramach danego miesiąca.

Współpraca z klientem na etacie

Na etacie można wykonywać pracę bezpośrednio dla zatrudniającej Cię firmy. Twój pracodawca może być też pośrednikiem – w taki sposób działają software house’y czy agencje marketingowe. W takim przypadku zatrudniać może Cię np. polska firma, która “wypożycza” Cię zagranicznemu klientowi. Osobiście bardzo polecam taki układ – pozwala on na elastyczne podejście, potencjalną pracę nad wieloma ciekawymi projektami, zapewniając jednocześnie stabilność, jaką daje etat 😉

Zalety etatu

W zależności od rodzaju umowy, etat daje Ci pewną stabilność zatrudnienia. Możesz spodziewać się też comiesięcznych wypłat w mniej więcej stałej wysokości, co pozwala czuć się stabilniej i lepiej planować finanse.

Etat jako forma pracy zdalnej zdejmuje z Ciebie konieczność poszukiwania klientów. To firma, która Cię zatrudnia, szuka dla Ciebie zadań. Niezależnie od tego, czy w danym miesiącu masz więcej czy mniej pracy, zawsze otrzymujesz wypłatę 😉

Co więcej, pracując na etacie, zatrudniająca Cię firma często zapewnia Ci też sprzęt oraz licencje na oprogramowanie. Będąc freelancerem raczej nie ma co liczyć na tego typu benefity i takie koszty trzeba ponosić samemu.

Wady etatu

Praca na etacie ma też swoje wady 😉 Przede wszystkim, Twoje godziny pracy wyznacza pracodawca – przeważnie musisz pracować 8 godzin dziennie. Nie pozwala to na pełną elastyczność, szczególnie gdy pracując jednocześnie podróżujesz. Kolejnym ograniczeniem są dni wolne, których – przy umowie o pracę lub dobrym układzie współpracując na B2B – masz tylko 20-26 rocznie.

Gdzie szukać pracy zdalnej na etacie?

Pracy zdalnej na etacie najłatwiej szukać na portalach z ogłoszeniami. Konkretne, polecane przez nas portale z ofertami znajdziesz w tym wpisie.

Freelancing

Freelancera często definiuje się jako osobę wykonującą pracę zawodową na podstawie innej formy współpracy niż umowa o pracę. Osobiście nie do końca zgadzam się z tą definicją. Moim zdaniem freelancer to osoba, która współpracuje z wieloma klientami, niezależnie od formy zatrudnienia.

Powiedziałbym, że freelancing to “kilka małych etatów jednocześnie”. Praca wolnego strzelca to wykonywanie wielu – mniejszych lub większych – zleceń, najczęściej dla różnych klientów.

Godziny pracy freelancera

Pracując jako freelancer, godziny pracy zależą w zasadzie tylko od Ciebie. Im więcej zleceń rozpoczniesz w danym czasie, tym więcej będziesz pracować. Klienci poszukujący freelancera do wykonania danego zadania raczej nie będą narzucać konkretnych godzin, a jedynie termin zakończenia części lub całości prac. Twoim zadaniem jest takie zorganizowanie swojego czasu pracy, aby wywiązać się z umowy z klientem 😉

Freelancing – współpraca z klientami

Współpraca z klientami w ramach zleceń wykonywanych zdalnie odbywa się przez maila, komunikatory internetowe, ewentualnie przez telefon. Dodatkowo wiele portali dla freelancerów posiada własne systemy wymiany wiadomości.

Jeśli posiadasz zagranicznych klientów, ważna jest prosta i jasna komunikacja ze względu na różnice w strefach czasowych.

Zalety freelancingu

Bycie wolnym strzelcem daje dużą elastyczność. Możesz zdecydować, jak wiele zleceń chcesz realizować w danym okresie, a tym samym ile chcesz zarabiać. Planując wakacje możesz tak poukładać swoje zadania, aby w wybranym przez Ciebie okresie urlopowym nie musieć pracować. Praca freelancera jest zazwyczaj ciekawa ze względu na realizowanie wielu różnych projektów.

Wady freelancingu

Wadą bycia freelancerem może dla niektórych być brak stabilności. W jednym okresie możesz mieć tak wiele zleceń, że nie jesteś w stanie ich wszystkich realizować. W innym momencie może się okazać, że nie masz wystarczająco pracy. Wiąże się z tym także nieprzewidywalność finansowa – w jednym miesiącu możesz zarobić dużo mniej lub więcej, niż w kolejnym. Dodatkowo, jako freenalcer musisz samemu zadbać o znalezienie klientów i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości pracy.

Gdzie szukać pracy zdalnej jako freenalcer?

Jeśli chcesz pracować jako freelancer, polecam spróbować swoich sił na jednym z dedykowanych dla takich osób portali. Przydatne będzie też posiadanie swojego portfolio (jeśli posiadasz już jakieś doświadczenie) oraz profilu na LinkedIn. Możesz też poszukać grup na Facebooku dedykowanych freelancerom 😉

Sprzedaż online

Omawiając rodzaje pracy zdalnej, warto wspomnieć o sprzedaży online. Rozumiem przez to oferowanie swoich usług lub produktów w sieci. Może to być sprzedaż książki, ebooka czy kursu online. Popularne jest też udzielanie korepetycji przez Internet.

Wiele osób otwiera także własne sklepy internetowe, często oparte na zasadzie dropshippingu. Jeśli interesują Cię takie tematy, polecam świetną książke Tima Ferrisa – The 4-Hour Workweek (4-godzinny tydzień pracy). Znajdziesz w niej wiele porad na temat takiego biznesu, a także motywacji do zmiany swojego obecnego trybu życia 😉

Sprzedaż online – godziny pracy

Godziny Twojej pracy jako osoby sprzedającej własne produkty lub usługi będą oczywiście bardzo różne. W procesach sprzedażowych wiele rzeczy można zautomatyzować (np. wysyłkę produktów czy danych dostępowych do kursu), co pozwoli Ci pracować mniej. Na pewno rozkręcając własny biznes online będziesz pracować bardzo dużo 😉

Współpraca z klientami

Współpraca z klientami przy bardziej “masowej” sprzedaży będzie zupełnie inna, niż w przpadku “normalnej” pracy. Tutaj klientów jest wielu i przychodzą do Ciebie z innymi problemami. Będziesz musiał(a) obsługiwać zwroty, reklamacje czy prośby o wystawienie faktury.

Zalety sprzedaży online

Bardzo dużą zaletą sprzedaży swoich produktów online jest możliwość stworzenia źródeł pasywnego dochodu. W uproszczeniu oznacza to, że możesz raz się napracować (np. tworząc kurs online przez kilka miesięcy), a później przez długi czas otrzymywać z tej pracy profity (np. kwoty wpłacane przez klientów dołączających do kursu). Dokładając do tego wspomniane możliwości automatyzacji wielu procesów, sprzedając swoje produkty po pewnym czasie można poświęcać na to coraz mniej czasu 🙂

Wady sprzedaży online

Stając się sprzedawcą, przestajesz być już tylko specjalistą w swojej wąskiej dziedzinie 😉 Musisz nauczyć się też marketingu i samej sprzedaży, a także obsługi klienta. Dołóż do tego obsługę i konfigurację sklepu online, platformy do płatności, wystawianie faktur i rachunków… Cóż, ciężkie życie przedsiębiorcy 😉

Jak zacząć sprzedaż online?

Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą online, pomyśl o produktach lub usługach, które chcesz oferować swoim klientom. Jeśli posiadasz jakieś specjalistyczne umiejętności, na pewno znajdą się osoby chętne do nauczenia się ich od Ciebie. W sieci znajdziesz sporo materiałów na temat sprzedaży online. Jeśli chcesz upewnić się, że na Twój pomysł znajdą się klienci, możesz też zerknąć do książki Pata Flynna – Will It Fly? (Gotowi na start).

Działalność w sieci (influencing?)

Myślę, że bycie influencerem, czyli osobą mającą wpływ na innych ludzi, spokojnie można już nazywać zawodem. I to zawodem bardzo dobrze wpisującym się w rodzaje pracy zdalnej 😉

Influencer posiada wokół swojej działalności (bloga, kanału na Youtube, Instagrama) społeczność, którą jest w stanie przekonać (lub zniechęcić 😁) do zakupu danego produktu czy usługi. Często wiąże się to także z korzyściami dla samej społeczności, np. zniżkami czy specjalnymi ofertami. Dlatego właśnie influencerzy są cenni dla firm zajmujących się influencer marketingiem.

Godziny pracy influencera

Godziny pracy influencera to bardzo trudny temat 😁 Wystarczy podpatrzeć kilka osób prowadzących blogi czy konta na Instagramie – wymaga to masy pracy i czasu. Myślę, że standardowe, etatowe 8 godzin dziennie w większości przypadków nie wystarcza… Szczególnie, gdy dopiero budujemy swoją społeczność.

Więcej o pracy influencera

W temacie bycia zawodowym influencerem nie chcemy się wymądrzać, bo nie mamy o tym pojęcia 😁 Osobą, która posiada dużą wiedzę w tych temach jest Patrycja z bloga travelover.pl. Jeśli jesteś zainteresowany(a) tym, jak wyglądają współprace z klientami, jak wycenia się swoją pracę i ogólnie z czym wiąże się profesjonalny influencing, polecam przeczytać ten artykuł. Dużo mięsa i konkretów 😉

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis był dla Ciebie przydatny. Jak widzisz, pracować zdalnie można na wiele sposobów. Pamiętaj, że forma zatrudnienia jest wtórna – nie przejmuj się formalnościami na początku swojej przygody z pracą zdalną 😉

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, znasz inne rodzaje pracy zdalnej albo masz doświadczenie w tych opisanych powyżej – daj znać w komentarzach!