Transport w Gruzji

W trakcie blisko trzymiesięcznego pobytu w Gruzji udało nam się przetestować każdy możliwy rodzaj transportu. Zaczynając od tych budżetowych (autostop czy marszrutki), po opcje luksusowe jak wynajem prywatnego auta na kilka dni. Przemieszczaliśmy się po dużych miastach – Tbilisi, Batumi, Kutaisi oraz po małych wioskach, docierając do najbardziej odległych atrakcji turystycznych. W dzisiejszym wpisie przedstawię jak wygląda transport w Gruzji – wszystkie dostępne opcje, ceny i inne praktyczne wskazówki związane z poruszaniem się po gruzińskich drogach.

Marszrutki – nasz ulubiony transport w Gruzji

Zacznę od absolutnej klasyki gruzińskich szos. Jeśli nie wiesz jak dojechać w wybrane miejsce w Gruzji, to dobrą odpowiedzią zawsze będzie marszrutka 😁 Z tym środkiem transportu jest trochę tak, że albo się go kocha, albo nienawidzi. Albo poczujesz ten klimat wyprzedzania na trzeciego, spaliny buchające do środka i toboły pasażerów poupychane pod każdym siedzeniem, albo nie. My z marszrutek korzystaliśmy wielokrotnie i jesteśmy ich fanami 😁 Przysparzają trochę adrenaliny, są w lepszym bądź gorszym stanie i na dodatek nie ma dla nich tras niemożliwych. Marszrutki nie mają ścisłych rozkładów jazdy, a w trasę ruszają wtedy, kiedy się zapełnią. Poniżej podaję kilka przykładowych, popularnych tras wraz z cenami:

  • Tbilisi – Stepancminda (dawne Kazbegi) – 10 GEL~13,30 zł
  • Tbilisi – Mccheta – 1 GEL~1,33 zł
  • Tbilisi – Kutaisi – 12 GEL~16 zł
  • Batumi – Kutaisi – 10 GEL~13,30 zł 

Największym zbiorowiskiem marszrutek w Tbilisi jest dworzec Didube (mapa poniżej), na który łatwo dostać się metrem wysiadając na stacji o tej samej nazwie.

Mini vany

Mini vany są zazwyczaj wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są marszrutki, a ich kierowcy wypatrzą Cię jak tylko pojawisz się na horyzoncie. Mogą Ci wmawiać, że do wybranego przez Ciebie miejsca nie jeżdżą marszrutki, albo że ostatnia już odjechała. To ściema działająca na przestraszonych turystów, ale Ty się nie daj 😉 Ceny za przejazd są zazwyczaj kilka lari wyższe niż te oferowane przez marszrutkę, ale idzie za tym lepszy komfort jazdy. My z opcji mini vana korzystaliśmy tylko raz na trasie Batumi – Kutaisi. Koszt to 12 GEL~16 zł (2 GEL drożej niż marszrutką na tej trasie).

Transport w Gruzji - przykładowy mini van
Przykładowy mini van

Autobusy

Autobusy to prężnie działający środek transportu w Gruzji. W obrębie większych miast takich jaki Tbilisi czy Batumi dojedziesz nimi niemal wszędzie. Na przystankach są elektroniczne rozkłady jazdy, ale nie radziłabym się nimi zbytnio sugerować 😁 Połączenia najlepiej sprawdzać ma Google Maps. Do poruszania się komunikacją miejską przyda Ci się wielorazowa, plastikowa karta, choć nie jest ona niezbędna.

Transport w Gruzji - nowszy model autobusów w Tbilisi
Nowszy model autobusów w Tbilisi

W Tbilisi

Kartę można zakupić w okienku na każdej stacji metra. Co ważne, jedna karta może być wykorzystywana przez kilka osób. Kosztuje ona 2 GEL~2,66 zł. Przy okazji możesz ją od razu doładować za dowolnie wybraną kwotę. Kartę można doładowywać też w automatach, których nie brakuje w całym mieście. Należy jedynie pamiętać, że nie wydają one reszty! Przy każdym przejeździe przyłóż kartę do czytnika w autobusie, a ten pobierze z niej równowartość jednego biletu i wyświetli pozostałą na karcie kwotę. Tak jak wcześniej wspomniałam, karta nie jest niezbędna, choć jeśli masz zamiar korzystać z metra w stolicy, to i tak będziesz musiał/-a ją nabyć! Bilet można kupić też bezpośrednio w autobusie, a dokładniej w skrzyni zlokalizowanej w jego środkowej części. Zazwyczaj stoi przy niej pan lub pani w zielonej kamizelce, którzy na pewno Ci przy tym pomogą 😉 Jeśli nie masz gotówki, możesz też zapłacić kartą Visa lub MasterCard – przykładasz kartę do czytnika i gotowe. Cena pojedynczego przejazdu to 0,5 GEL~67 gr.

WAŻNE! W ramach tej opłaty przez 1,5 h możesz poruszać się dowolnymi autobusami! Nawet po zetknięciu karty, czytnik nie pobierze opłaty za nowy bilet. 

W Batumi

Kartę na komunikację miejską można zakupić i doładować w nowszych, pomarańczowych automatach stojących na chodnikach. Koszt to 2 GEL~2,66 zł. W internecie znaleźliśmy też informację, że można ją kupić w punkcie ‘Metro Service +’ zlokalizowanym na ul. Gorgasali 55 (mapa poniżej). Bilet ‘kasujemy’ w autobusie analogicznie jak opisałam w podpunkcie powyżej. Pojedynczy przejazd kosztuje 0,3 GEL~40 gr.

Metro w Tbilisi

Transport w Gruzji to też metro – co prawda tylko w stolicy, ale dobre i to 😉 Są dwie linie, na których metro kursuje od 6:00 do 23:00 (standardowo do 24:00, ale do lipca 2020 trwają jakieś prace remontowe). W metrze obowiązuje ta sama karta, o której wspominałam w podpunkcie o autobusach. Koszt przejazdu również wynosi 0,5 GEL~67 gr. 

WAŻNE! W ramach tej opłaty przez 1,5 h możesz poruszać się metrem z dowolną liczbą przesiadek.  

Taksówki

Wiemy już, że transport publiczny w Gruzji jest bardzo tani. A jak wygląda sytuacja z taksówkami? Na nich również nie zbankrutujemy. Kilkukilometrowe przejazdy w obrębie miasta to koszt kilku zł. W poprzednim poście polecałam już aplikację Bolt, z której my korzystaliśmy regularnie. 

Wydatki na transport to ten rodzaj wydatków, który często chce się w podróży ograniczyć. My też często tak działamy, dlatego poruszamy się lokalnymi środkami komunikacji. Jest jednak jedno ale. Jeśli Wasz pobyt w Gruzji przypadnie na okres czerwiec-sierpień (tak jak nam), nie oszczędzajcie każdego grosza kosztem Waszego stanu fizycznego czy komfortu. W 38-stopniowe upały jazda starym, nieklimatyzowanym, zatłoczonym autobusem to naprawdę nic przyjemnego. Gwarantuję, że po wyjściu z niego nie będziesz miał/-a ani ochoty, ani sił na dalsze zwiedzanie. W takich momentach pozwól sobie na taksówkowy luksus 😉

Transport w Gruzji - taksówka zamówiona aplikacją Bolt
Taksówka zamówiona aplikacją Bolt

Pociągi – transport w Gruzji, który pozytywnie nas zaskoczył

Nasze największe zaskoczenie wśród wszystkich środków transportu w Gruzji! Pociąg na trasie Tbilisi-Batumi okazał się bardzo nowoczesnym, punktualnym i wypasionym egzemplarzem. Na stacji w Tbilisi pojawił się na długo przed planowanym odjazdem. Pan z obsługi miał wydrukowaną listę pasażerów i przed wejściem odhaczał po kolei każdego obecnego. My wykupiliśmy miejsce w II klasie, które kosztowało 34 zł (ok. 370 km, 5h jazdy). Pociąg był dwupiętrowy, miał WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne i dużo miejsca na nogi. Bilet można kupić przez Internet.

Kolejną styczność z pociągiem mieliśmy jadąc z Gruzji do Azerbejdżanu i z powrotem. Tutaj już nie mieliśmy tyle szczęścia i trafiliśmy na starszy model pociągu, ale i tak było naprawdę przyzwoicie. Ceny biletów różnią się oczywiście w zależności od klasy:

  • I klasa – przedział dwuosobowy, czyli dwa pojedyncze łóżka – 96 GEL~126 zł/osoba
  • II klasa – przedział czteroosobowy, czyli dwa łóżka piętrowe – 58 GEL~76 zł/osoba
  • III klasa – wszyscy razem, łóżka dwupoziomowe – 35 GEL~46 zł/osoba

Bilet można kupić w kasie na dworcu kolejowym Station Square w Tbilisi (mapa poniżej).

Jadąc do Baku korzystaliśmy z opcji luksusowej, czyli I klasy. Z powrotem, jadąc z Gandży chcieliśmy spróbować tańszego wariantu, żeby mieć porównanie i kupiliśmy bilet III klasy. Nie jesteśmy szczególnie wygodniccy i przyznajemy, że obie opcje były naprawdę ok. Łóżka, stoliki i pościel są takie same niezależnie od klasy, którą wybierzesz. Różnica jest tylko w liczbie osób dookoła Ciebie 😉

Autostop

Od znajomych wiem, że działa on w Gruzji naprawdę prężnie. My mieliśmy okazję go przetestować na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej, a dokładnie Gudauri-Stepancminda (dawne Kazbegi). Był to nasz pierwszy raz autostopowy i poszło naprawdę gładko! Świetna opcja dla budżetowców, którzy chcą zjechać Gruzję wzdłuż i wszerz 😉

Wynajem auta

Absolutne ‘must do’! Auto w Gruzji po prostu trzeba wynająć, choćby na kilka dni. Ta wolność, swoboda, możliwość dojazdu do miejsc nieobleganych przez turystów, no i emocje off roadowe – to trzeba przeżyć! Dzięki wynajęciu samochodu udało nam się dojechać m.in. do najpiękniejszego (wg nas) miejsca w Gruzji 😍 My wypożyczyliśmy auto od Martyny Kaczmarzyk, z którą najlepiej kontaktować się przez Facebooka. Cena zależy oczywiście od wybranego modelu, długości wynajmu i okresu, w którym wynajmujemy. My za Toyotę RAV4 wypożyczoną w sezonie letnim na 4 dni zapłaciliśmy 220 EUR~954 zł, czyli 55 EUR~238 zł/dzień. Nie jest to mała kwota, ale zawiera pełne ubezpieczenie, nielimitowane kilometry, brak zakazanych tras i depozytu. Warto również dodać, że paliwo w Gruzji jest znacznie tańsze niż w Polsce! Przy okazji obalę też mit o niebezpiecznej jeździe Gruzinów i braku zasad na drodze. Zasady są, ale umowne – trzeba jeździć dynamicznie i intuicyjnie. Klakson czy długie światła nie oznaczają tutaj nic złego 😉

Miałaś/eś okazję jechać marszrutką w Gruzji albo jakimś innym państwie? Jak wrażenia? 😁