Revolut – podstawowy środek płatności za granicą

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy naszym zdaniem najlepszy środek płatności za granicą, jakim jest wielowalutowa karta Revolut.

Jeśli chcesz oszczędnie i wygodnie płacić w obcych walutach – koniecznie przeczytaj! Zdradzamy również, jak założyć konto w Revolut zamówię kartę bez kosztów wysyłki 🙂

Co to jest ten Revolut?

Revolut powstał w 2015 r. jako startup. Nikolay Storonsky, CEO i główny pomysłodawca Revoluta wiele podróżował i widział, że traci bardzo dużo pieniędzy na kursach wymiany walut czy ukrytych opłatach bankowych. Uznał, że jest to nieuczciwe i postanowił utworzyć Revolut, czyli pozabankową instytucję typu fintech mającą oferować łatwe płatności wielowalutowe na całym świecie. Poza prostotą używania, głównymi założeniami jest brak ukrytych opłat oraz uczciwe kursy wymiany walut.

Revolut jest firmą zarejestrowaną w UK. Pod koniec 2018 r. uzyskał również europejską licencję bankową, co naszym zdaniem czyni firmę jeszcze bardziej wiarygodną. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że Revolut jest bankiem. Licencja nie jest jeszcze używana przez Revolut.

Jak zacząć i ile to kosztuje?

Korzystanie z Revoluta zaczyna się od pobrania aplikacji mobilnej oraz zamówienia karty wielowalutowej.

Złożyć konto Revolut i zamówić kartę możesz klikając tutaj.

Po utworzeniu konta, jeśli wybraliście darmowy wariant STANDARD, otrzymujecie:

 • darmowy rachunek osobisty w Wielkiej Brytanii (GBP)
 • darmowe konto EURO IBAN (EUR)
 • możliwość założenia darmowego subkonta w momencie wymiany waluty na jedną z obecnie dostępnych: PLN, USD, GBP, EUR, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS, AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR, MXN, RUB, SAR, HRK, BGN
 • darmowe przelewy międzynarodowe w każdej z wymienionych walut
 • darmowe wypłaty z bankomatów do równowartości kwoty 800 PLN

Za powyższe usługi nie płacicie totalnie nic! Sprawdziliśmy, potwierdzamy 😉

Jak to działa?

W naszym artykule nie opisujemy szczegółowo wszystkich mechanizmów działania Revoluta – takich opisów znajdziecie w sieci dziesiątki. Podamy Wam tylko najważniejsze informacje oraz nasze doświadczenie z korzystania z karty.

Cała obsługa Waszego “konta” Revolut, łącznie z wymianą walut, odbywa się w aplikacji mobilnej. Naszym zdaniem jest ona bardzo intuicyjna i prosta w używaniu. Po zainstalowaniu aplikacji, jej każdorazowe otwarcie jest poprzedzone wprowadzeniem PINu lub użyciem odcisku palca:

Apka Revolut – logowanie

Najważniejszym elementem apki jest jej górna część – możecie w niej przewijać listę swoich kont (jeśli macie ich już kilka – o tym więcej poniżej):

Apka Revolut – konta

Utworzenie subkonta w nowej walucie dzieje się tak naprawdę automatycznie. Subkonto tworzy się, gdy doładujecie je daną walutą lub wymienicie środki na innym koncie na środki w walucie docelowej.

Przykładowo, aby “założyć” konto w PLN, wystarzy dotknąć “+” (plusik) w aplikacji, wybrać walutę PLN oraz doładować konto np. kartą debetową w PLN, z której korzystacie na co dzień:

Apka Revolut – doładowanie konta

Doładowanie nie kosztuje absolutnie nic i kasa na Waszym koncie PLN w Revolut jest od razu.

Od tego momentu możecie wymieniać PLNy na dowolną z 23 dostępnych walut. Do tego celu dotykamy różowej ikonki wymiany walut. Kursy są naprawdę korzystne – przykładowo wymiana PLN na EUR:

Apka Revolut – wymiana walut

W Revolut 1EUR = 4,34 PLN, a w momencie pisania tego artykułu np. w kantorze Cent (jeden z najtańszych we Wrocławiu) cena 1EUR wynosiła 4,35 PLN. W kantorach online cena wahała się między 4,33 a 4,36 PLN za 1 EUR. Taką prawidłowość właśnie zauważamy – kursy walut są w Revolucie zazwyczaj minimalnie lepsze lub podobne jak w najtańszych internetowych kantorach.

W czym zatem Revolut jest lepszy od kantorów? 🤔

Przede wszystkim Revolut daje niesamowitą wygodę. Po wymianie walut pieniądze w walucie docelowej macie dostępne od razu (widoczne jako nowe subkonto w danej docelowej walucie).

Gdy otrzymacie już swoją wielowalutową kartę Revolut, płacąc w danym kraju w lokalnej walucie (np. w EUR), pieniądze ściągane są automatycznie z odpowiedniego subkonta. W praktyce używacie jednej karty, płacąc w wielu walutach (stąd rodzaj karty – wielowalutowa).
Nie wiązą się z tym żadne dodatkowe opłaty. Płacicie w sklepie czy restauracji 50 EUR – z subkonta ściągane jest dokładnie 50 EUR. Nie ma żadnych opłat za przewalutowanie ani nic podobnego (przy zachowaniu pewnych warunków – więcej poniżej).

W aplikacji mobilnej Revolut widzicie pełną historię swoich płatności, doładowań czy wymian. Dodatkowo, gdy coś w płatności pójdzie nie tak, apka wyświetla dokładny komunikat. Nam zdarzyło się to tylko raz na autostradzie we Włoszech, o czym pisaliśmy tutaj. Była to jednak nasza wina – nie włączyliśmy w aplikacji płatności paskiem magnetycznym, o czym zostaliśmy poinformowani jasnym komunikatem w historii transakcji 😉

Kolejnym plusem jest to, że każde niewykorzystane środki w danej walucie możecie bez problemu wymienić lub bez opłat przelać na swoje polskie konto bankowe. Darmowy przelew jest na naszym koncie w mBanku zazwyczaj w ciągu 1-2 dni roboczych.

Haczyki – o czym musisz pamiętać?

Pewnie teraz myślicie, że Revolut to ideał, a jego właściciele pracują charytatywnie 😀 Otóż nie. Zarabiają oni przede wszystkim na płatnych pakietach, oferujących dużo więcej, np. dodatkowe ubezpieczenie podróżne czy większy limit bezpłatnych wypłat z bankomatów. Na nasze podróżnicze potrzeby w zupełności wystarcza jednak opcja darmowa 😉

Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi musicie się kierować, żeby korzystanie z Revoluta nie wiązało się z absolutnie żadnymi dodatkowymi opłatami:

 • wymieniajcie waluty tylko w dni robocze (w weekendy doliczane jest ok. 0.5% prowizji ze względu na zamrożone kursy walutowe)
 • zawsze płaćcie w lokalnej walucie – jeśli jest możliwość wyboru waluty podczas płatności kartą czy wybierania gotówki z bankomatu, zawsze wybierajcie walutę lokalną (lub odpowiadającą subkontu w Revolut, z którego chcecie ściągnąć hajs)
 • jeśli nie macie wystarczającej ilości środków w docelowej walucie, Revolut dokona automatycznej wymiany podczas płatności (pieniądze do wymiany zostaną ściągnięte z subkonta, na którym jest ich najwięcej). UWAGA NA WEEKENDY – płacąc w weekend w walucie, której nie mamy (lub mamy za mało), zostanie doliczone ok. 0.5% prowizji za wymianę w weekend!
 • bezpłatnie możecie wymienić waluty o równowartości 6000 EUR miesięcznie
 • bezpłatnie z bankomatu można wyciągnąć równowartość ok. 800 PLN miesięcznie; później naliczane jest 2% prowizji od wybieranej kwoty
 • płatność w walucie innej niż 24 podstawowe, odbywa się na zasadzie automatycznego przewalutowania po kursach międzybankowych (tak samo jak w przypadku walut podstawowych). Dodatkowo w weekend do takiej płatności doliczane jest 1% prowizji
 • wymieniając pieniądze na waluty THB, RUB albo UAH, w tygodniu zawsze doliczana jest prowizja 1%, a w weekendy 2%.

Naszym zdaniem trzymanie się tych zasad nie jest żadnym problemem. Tak naprawdę, szczególnie podróżując po Europie, wystarczy wymieniać waluty w tygodniu i pamiętać o limicie wypłat z bankomatów 😉

Pełną listę zawsze aktualnych opłat i prowizji znajdziecie na stronie Revoluta.

Czy pieniądze w Revolut są bezpieczne?

Możecie zastanawiać się, czy Wasze pieniądze są bezpieczne w Revolucie. W końcu nie jest to pełnoprawny bank (jeszcze?), a pieniądze wysyłamy “gdzieś do UK”.

W rzeczywistości konta Revolut zakładane są w Lloyds Bank, więc nie ma się czego obawiać. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek – my przelewamy na konto Revolut tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie potrzebujemy podczas danego wyjazdu. Nikt nie każe Wam trzymać tam całego majątku 😊 Tym bardziej, że procedura doładowania konta kartą w PLN jest mega prosta i trwa może 30 sekund – można to spokojnie zrobić będąc na wakacjach.

Podsumowanie

Szczerze polecamy korzystanie z karty Revolut. U nas sprawdziła się idealnie – korzystaliśmy już we Włoszech, we Francji, w Katarze i Tajlandii.

Karta może przydać się również w Polsce – na przykład do zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, takich jak AliExpress czy Amazon – często opłaca się zapłacić np. w USD.

Przed wyjazdem, zawsze sprawdzajcie aktualne opłaty i prowizje na stronie Revolut.

Jeśli interesują Was opcje alternatywne do Revoluta, sprawdźcie nasz post na temat karty Visa Świat Intensive. Może to rozwiązanie będzie w Waszym przypadku lepsze 🙂

Dajcie znać, czy korzystaliście z karty Revolut! A może macie jakieś inne sprawdzone metody na płatności za granicą?