W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rzetelnie notowane, prawdziwe koszty życia w Indonezji. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje miesiąc życia w Indonezji, jakie są ceny wynajmu mieszkań, jedzenia, transportu oraz wszystkiego innego, co potrzebne jest do funkcjonowania – tutaj znajdziesz odpowiedź. Jak zawsze bez ściemy, bez zaniżania czy ukrywania kosztów 😉

W jaki sposób podajemy wydatki?

Założenia
Wszystkie podane koszty są na parę.

Mieszkania rezerwujemy zazwyczaj przez AirBnb. Szukamy miejsc dobrych do pracy: z dobrym Internetem (>10MB/s), klimatyzacją, miejscem do pracy z laptopem.

Podróżujemy na średnim poziomie. Nie jesteśmy budżetowcami, ale też nie roztrwaniamy pieniędzy na prawo i lewo. Wyznajemy zasadę “im mniej mycia naczyń, tym lepiej”, dlatego większość posiłków jemy na mieście 😉

Cel
Przedstawione przez nas koszty podane są bez ściemy. Bardzo skrupulatnie spisujemy wydatki prowadząc budżet domowy. Uważamy, że dzielenie się realnymi kosztami może być dla Ciebie bardzo wartościowe.

Wydatki podajemy w dwóch kategoriach:
1. Koszty miesięczne – wydatki regularne
Najpierw podajemy uśrednione koszty miesięczne, często obliczone na podstawie przebywania w danym miejscu więcej niż 1 miesiąc. Są to wydatki powtarzalne każdego miesiąca. To właśnie one powinny być dla Ciebie najważniejszym punktem przy planowaniu Twojego budżetu.
2. Wydatki nieregularne
Wszystkie wydatki, które pojawiają się rzadziej niż raz w miesiącu, ale prawdopodobnie wystąpią w perspektywie roku. Może to być wizyta u dentysty, zakup ubrań czy wynajem samochodu. To właśnie brak planowania wydatków nieregularnych jest jednym z największych błędów budżetowania! Koniecznie przeanalizuj podane przez nas wydatki nieregularne i zastanów się, które z nich mogą mieć miejsce podczas Twojego pobytu w danym miejscu.

Podsumowanie kosztów życia z innych państw znajdziesz tutaj.

W Indonezji koszty podaje się zazwyczaj w tysiącach rupii indonezyjskich (1k IDR = 1000 IDR). Kurs indonezyjskiej waluty podczas naszego pobytu wyniósł 1k IDR~0,28PLN.

Przejdźmy do konkretów!

Koszty miesięczne – wydatki regularne

W Indonezji mieszkaliśmy łącznie przez 57 dni (na tyle pozwoliła nam Visa on Arrival oraz jej przedłużenie na kolejny miesiąc). Na tej podstawie obliczyliśmy uśrednione, miesięczne (30-dniowe) koszty życia w tym kraju. Miesiąc życia w Indonezji kosztował nas 5993 zł. Szczegóły na poniższym wykresie (kliknij na wykres, aby powiększyć).

Indonezja - miesięczne koszty życia (wykres)

Kategorie wydatków regularnych

Jak widzisz na zaprezentowanym powyżej wykresie, wydatki miesięczne podzieliliśmy – jak zwykle – na 5 kategorii. Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe dane, poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich. Pozwoli Ci to odnieść podane przez nas kwoty do swojej sytuacji i swoich preferencji.

Wynajem mieszkań

Miesięcznie: 2362 zł

W Indonezji mieszkaliśmy na 8 wyspach. Najpierw miesiąc na Bali (2 tygodnie w Ubud, tydzień w Canggu i tydzień w Amed). Później w ciągu dwóch tygodni odwiedziliśmy 6 wysp – Nusa Lembongan, Nusa Ceningan, Nusa Penida, Gili Air, Gili Meno i Gili Trawangan. Ostatnie 2 tygodnie spędziliśmy na Lomboku.

Z tego względu koszty wynajmu mieszkań/noclegów były dość wysokie. Rezerwując z dnia na dzień oraz na krótkie okresy zawsze wychodzi to drożej. W Indonezji noclegi rezerwowaliśmy przez AirBnb oraz Booking.

Jedzenie na mieście

Miesięcznie: 1885 zł

Indonezja to miejsce, w którym nadrobiliśmy wszystkie jedzeniowe zaległości 😁 Przez pierwszy miesiąc na Bali przez prawie cały pobyt jedliśmy w restauracjach – zarówno w fancy miejscówkach, jak i lokalnych warungach. Awokado, smoothie bowle, tempeh i dużo warzyw – z tym kojarzy nam się balijska szama 😉 Podobnie było na Nusach oraz wysepkach Gili z tym, że częściej jadaliśmy tam w lokalnych warungach. Na Lomboku za to często gotowaliśmy w domu.

Więcej o cenach jedzenia w Indonezji możesz poczytać w naszych postach o tym, co i gdzie zjeść w Ubud oraz w Canggu.

Zakupy spożywcze

Miesięcznie: 974 zł

Zakupy robiliśmy głównie w tanich i niezawodnych Indomaretach 😁 Na Bali odkryliśmy też market dosłownie ze wszystkim, wliczając w to pszenny chleb, donuty i pełno europejskich produktów. Sklep nazywa się Popular Market i bardzo go polecamy, chociaż ceny nie należą tam do najniższych.

Poza zakupami w sklepach, kupowaliśmy sporo owoców i warzyw na lokalnych marketach/przyulicznych stoiskach.

Komunikacja publiczna

Miesięcznie: 703 zł

Komunikacja publiczna na wyspach, na których byliśmy w Indonezji to złożony temat. Na Bali i Lomboku nie ma jako takiej komunikacji publicznej – porusza się tam głównie taksówkami. Ważnym środkiem transportu na tych większych wyspach był więc skuter. Koszty jego wynajmu oraz paliwa również wliczyliśmy w tę kategorię, gdyż jest to w zasadzie jedyna alternatywa dla taksówek. Między wyspami pływa się publicznymi promami lub szybkimi motorówkami. Na wyspach Gili porusza się za to rowerami. Przykładowe ceny wymienionych form transportu:

  • taxi: przejazd 4-5 km Grabem na Bali to koszt ok. 40k IDR~12 zł. Dojazd renomowaną na Lomboku taksówką zamawianą przez apkę My Blue Bird na lotnisko (ok. 50 km) kosztował 170k IDR~50 zł
  • skuter: koszt wynajmu skutera to ok. 60k IDR~16 zł/dzień, a pełny bak paliwa to 20k IDR~5,5 zł
  • rower: na wyspach Gili kosztuje ok. 50k IDR~14 zł/dzień
  • szybka łódź (speedboat): transport z Bali na Nusa Lembongan kosztował 150k IDR~42zł/osoba, wliczając w to transfer do guesthouse’u na wyspie
  • prom publiczny: z Gili Trawangan płynęliśmy na Lombok promem publicznym, który kosztował 15k IDR~4 zł za osobę.

Jak widzisz, ceny środków komunikacji są różne i korzystaliśmy chyba ze wszystkiego, co było dostępne 😁

Rachunki

Miesięcznie: 69 zł

Planując koszty życia w Indonezji pamiętaj o rachunkach za Internet mobilny. Ważny jest też wybór odpowiedniej sieci – nie wszyscy operatorzy mają zasięg na każdej z wysp! Na Bali super sprawdza się tani Smartfren – pakiet nielimitowanego Internetu 4G z limitem 1GB dziennie na 28 dni to koszt 75k IDR~21 zł. Ta sieć totalnie nie działała jednak na innych wyspach, które odwiedziliśmy. Na Nusach, Gili oraz Lomboku korzystaliśmy z sieci XL, która oferowała dobry zasięg i Internet. Ceny były jednak zdecydowanie wyższe – pakiet 35GB Internetu na 30 dni kosztował 249k IDR~71 zł.

Dodatkowo polecam upewnić się wcześniej, czy w miejscu, w którym się zatrzymasz, nie trzeba będzie samemu płacić za prąd. Doładowanie prądu kupuje się w sklepie 😁 i jego koszt w naszym przypadku wynosił ok. 20k IDR~6 zł dziennie.

Wydatki nieregularne

Pamiętaj, że przedstawione wydatki oraz miesięczne koszty życia w Indonezji to jedynie koszty regularne. Nie zapominaj o tych, które nie zawsze da się zaplanować. Poniżej przedstawiamy poniesione przez nas wydatki nieregularne podczas dwóch miesięcy mieszkania w Indonezji. Większość z nich może w Twoim przypadku nigdy nie mieć miejsca. Warto jednak spróbować je zaplanować i odłożyć na nie pieniądze. Przykładowo, w zależności od tego, na jak długo chcesz zostać w Indonezji możesz potrzebować dodatkowych pieniędzy na wykupienie i przedłużenie wizy 🙂

Wizy (925 zł)

Chcąc zostać w Indonezji 2 miesiące, po przylocie należy wykupić Visa on Arrival, której koszt to 35 USD~135 zł za osobę. Pozwala ona zostać w kraju przez 30 dni oraz daje możliwość przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni.

Przedłużyć wizę można samemu. W tym celu trzeba udać się 3-krotnie do urzędu migracyjnego w celu dopełnienia formalności oraz zapłacić kolejne 35 USD za osobę za kolejny miesiąc. Chcąc uniknąć tylu wizyt w urzędzie, zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług agencji wizowej. Dzięki temu musieliśmy tylko raz udać się do urzędu w celu wykonania zdjęć do wizy. Koszt przedłużenia wiz wraz z opłatą urzędową wyniósł 2300k IDR~655 zł/2 osoby.

Bilety wstępów i donacje (400 zł)

W Indonezji za różne atrakcje, np. wodospady czy pola ryżowe uiszcza się opłatę. Są to czasem stałe kwoty, ale w większości wypadków zostawia się donacje, czyli dobrowolne kwoty na wsparcie danego miejsca.

Niektóre miejsca, szczególnie na Bali, były dość drogie. Wstępy do insta-miejscówek na Bali kosztowały nawet 100k IDR~30 zł za osobę. Swoją drogą, często nie były warte swoich cen 😉

Wynajem kierowców (370 zł)

Na Bali oraz Nusa Penida dwukrotnie decydowaliśmy się na wynajęcie samochodu z kierowcą na cały dzień. Zazwyczaj jest to koszt ok. 650-700k IDR~180-200 zł za cały dzień, wliczając w to paliwo oraz koszty parkingów. Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, polecamy wyjeżdżać jak najwcześniej rano 🙂

Surfing (100 zł)

Będąc w Canggu koniecznie trzeba spróbować surfingu! 😉 Warunki są doskonałe dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Za 2-godzinną lekcję dla początkującego, 1 na 1 z instruktorem, zapłaciłem 350k IDR~100 zł.

Fryzjer (45 zł)

Miałem również przyjemność korzystać w Indonezji z profesjonalnych usług fryzjerskich 😁 Salony są w różnym stanie, ja trafiłem akurat do dość wypasionych na Bali oraz Gili Air. Cena męskiego strzyżenia mojej prawie-łysej głowy maszynką to ok. 80k IDR~22 zł.

Pranie (40 zł)

Żadne z miejsc, w których mieszkaliśmy w Indonezji, nie było wyposażone w pralkę. Znalezienie pralni nie jest jednak problemem, chociaż trzeba uważać, bo często jakość usług nie jest najlepsza 😬 Wypranie 2-3 kg ubrań to koszt ok. 25k IDR~7 zł.

Masaż (30 zł)

Masaż w Indonezji można spotkać w wielu miejscach, chociaż nie ma tam aż tak wielu salonów masażu jak np. w Tajlandii. Z jakością też bywa różnie 😁 Najlepiej wybierać miejscówki wyglądające bardziej “na wypasie” i mające w nazwie “SPA”. Koszt godzinnego masażu balijskiego to ok. 100k IDR~30 zł.

Podsumowanie

Jak widzisz, w naszym przypadku miesięczne koszty życia w Indonezji wyniosły 5993 zł. Planując swój budżet w tym kraju nie zapominaj o wydatkach nieregularnych. I to nie tylko tych podanych przez nas! Zastanów się, jakie nieregularne koszty mogą spotkać Ciebie. Koniecznie zarezerwuj na nie dodatkowe środki.

Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Być może Ty chcesz mieszkać budżetowo lub w bardziej luksusowych warunkach. Planując własne koszty życia w Indonezji przeanalizuj szczegółowo kategorie naszych wydatków oraz kwoty w nich podane i dostosuj je do swoich preferencji 🙂

To, czego możesz być pewien to absolutna szczerość i zero ściemy z naszej strony, jeśli chodzi o finanse 👍 Nie oceniamy czy 5993 zł miesięcznie to dużo, czy mało. Żyjemy na takim poziomie, na jaki nas po prostu stać. Stwierdzamy suche fakty – w opisanym przez nas stylu życia koszty są takie, a nie inne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z finansami, kosztami lub innymi aspektami życia w Indonezji – jesteśmy do dyspozycji w komentarzach! 🙂